Co léčí rašelinové zábaly?
Do půdy přidává humus a zlepšuje její strukturu (provzdušňuje, dělá ji „lehčí“). Rašelina neobsahuje žádné živiny a je mírně kyselá. Je využívána v zahradnictví, zejména k pěstování zvláštních druhů okrasných rostlin, které vyžadují kyselé, humózní půdy (například, vřes, vřesovec, rhododendron, azalky, apod.).Rašelinová koupel má blahodárné účinky na lidský organismus. Jemně čistí a detoxikuje a zároveň hloubkově prohřívá celé tělo. Rašelinová koupel je nenahraditelnou lázeňskou procedurou, která má v ČR velmi dlouhou tradici. Koupel v rašelině se nejčastěji praktikuje v klasické přísadové vaně.Po roce až dvou vysychání se přistoupí k samotné těžbě. Nejčastěji se používá fréza, která odřízne několik centimetrů silnou svrchní vrstvu rašeliny v celé ploše a nadrcenou ji na povrchu nechá k proschnutí, poté se sesbírá a odveze. Někdy se drť přímo na ploše lisuje do rašelinných briket.

Co hnojit rašelinou : pro přihnojení pro veškerého ovoce a zeleniny (salát, rajčata, papriky,bylinky nebo jahodníky), ovocných a okrasných stromů a keřů používá se k přípravě pěstebních substrátů, a to i pro kyselomilné rostliny (azalky, rododendrony či borůvky)

Proč nepoužívat rašelinu

Čím škodí těžba rašeliny Že těžba rašeliny ničí cenné biotopy, se moc neví, distributoři pytlů se substráty se tím nechlubí a osvěta pokulhává. Navíc bližší azalka na zahradě než nějaké brebery v Pobaltí, tak to prostě je.

Co si přidat do koupele : Olejová koupel

Pro naprosté uvolnění napětí a zbavení se stresu je dobré si přidat do koupele přírodní éterické oleje, jako jsou bergamot, růže, skořice, levandule, rozmarýn či santalové dřevo. Jste-li nachlazení, pak upřednostněte bergamot, břečťan nebo mátu peprnou, budete překvapeni okamžitou úlevou.

Rostliny rašelinišť

Dominujícími rostlinami jsou rašeliníky a ploníky, kromě nich jsou zde keříčkovitá společenstva s borůvkou, brusinkou, vlochyní, klikvou bahenní, vřesem obecným, kyhankou sivolistou, suchopýrem pochvatým atd.

Naše tipy jak hnojit zahradu

Nyní aplikujte chlévský hnůj. Na 1 m2 třeba dát cca 4 až 6 kg hnoje, přičemž ho okamžitě zaryjeme, ať z půdy zbytečně neuniká dusík. Do takto vyhnojené zahrady můžete vysadit brambory, pórek, rajčata, okurky, papriku, celer, košťáloviny kromě kedlubny, dýně, cukety či melouny.

Co použít místo rašeliny

Namísto rašeliny můžete používat svůj vlastní kompost. V zahradnických obchodech lze zakoupit i různé přírodě příznivější náhražky rašeliny – místo rašeliny je základem takového substrátu tzv. toresa.Každý výrobce udává jiný poměr vody a soli na nohy, zpravidla se používá poměr 1 polévková lžíce (15 – 20 g) soli na 5 litrů vody. Můžete přidat také pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje pro vůni a ještě lepší požitek z relaxace. Nohy ponořte do lázně na 15 – 30 minut.3-5 lžíce koupelové soli nasypte do vany a nechte rozpustit pod proudem teplé vody. Dopřejte si dostatek času – relaxační koupel by měla trvat alespoň 30 minut. Během této doby se do pokožky dostanou všechny minerály a pro tělo prospěšné látky.

Rašelina vzniká postupem času z rozložených rostlin. Na některých místech hloubka rašelinového pole dosahuje až 10 metrů.

Čím hnojit rajčata a papriky : Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.

Kdy a čím hnojit rajčata : Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Jak si doma vyrobit rašelinu

Chceme-li půdu vylehčit, můžeme rašelinu nahradit například pilinami, jemnou dřevěnou štěpkou z listnatých dřevin (u kyselomilných rostlin i z dřevin jehličnatých či z jejich borky). Substrát pro výsevy, kde mnoho živin není žádoucí, lze připravit například z krtinců, nebo zeminy smíchané s pískem.

Ke koupeli nohou stačí obyčejný kyblík, do kterého napustíme vodu. Existují také speciální přístroje na koupel nohou, které mají navíc funkci bublinek a masáže. Do koupele nohou můžeme vhodnou přísadu. Záleží, jaký chceme, aby měla koupel účinek.Hlavní je mít nohy v teple. Tato oblíbená fráze našich babiček dostala po mnoha zkoumáních vědců docela jiný význam, a zároveň potvrdila její váhu. Nošením ponožek podle nich totiž docílíme nejen rychlejšího usínání, ale také častějších orgasmů.

Co se stane kdyz si dám hodně soli : Při dlouhodobém zvýšeném příjmu soli se zvýší krevní tlaku, srdce je přetížené a dochází k jeho poškození. Sůl zadržuje vodu a zvyšuje se tak objem tekutiny v organismu. Tím dochází k nadměrnému zatížení ledvin. Ledviny jsou poškozovány zvýšeným tlakem a trvalým zvýšením vylučování natria.