působí proti celulitidě, ale využívá se i v péči o zánětlivé dásně; přírodní lék proti plynatosti; užívá se v prevenci proti obezitě, jelikož žvýkání jeho semínek vyvolává pocit sytosti a snižuje chuť k jídlu; zklidňuje nervy, působí proti úzkosti, ale ve větším množství způsobuje ospalost.Fenyklový čaj je vhodný i pro děti a kojence. V doporučeném dávkování je možné podávat jej již od 1. ukončeného týdne života jako doplnění tekutin při kojení nebo při trávicích obtížích. Pokud chcete podávat fenykl svému miminku, vybírejte fenyklové čaje určené speciálně pro děti, optimálně v bio kvalitě.Fenykl má lehce štiplavou, nasládlou chuť připomínající anýz. Svrchní listy, do kterých je bulva zabalena, bývají tužší. Podobně jako fenyklové řapíky se hodí do polévky, které dodají chuť i vůni. Bílá bulva uvnitř je křehká a chutná i zasyrova, stejně tak i jemné zelené lístečky fenyklu.
Na co se používá čerstvý fenykl : Používá se čerstvý do salátů, chutný je také grilovaný, pečený, dušený v kombinaci s rybou nebo zapékaný se sýrem. Uvařit z něj lze i výtečná polévka. Pro charakteristické aroma se semena používají jako koření, při pečení koláčů či na výrobu likérů a oleje.
Kolik Fenykloveho čaje můžu pít
Fenyklový čaj se nejlépe pije teplý a může se pít až 3x denně. Při přípravě čaje si dejte pozor, aby se semena příliš nelouhovala, jinak by čaj mohl být příliš silný.
Jak je zdravý fenykl : Z minerálních látek jsou obsaženy zejména draslík, vápník, hořčík a mangan. Za zmínku rozhodně stojí i vysoký obsah vitaminu C a železa: fenykl obsahuje dvakrát více vitaminu C než pomeranče, a již 100 gramů fenyklové „hlízy“ pokryje čtvrtinu doporučené denní dávky železa pro dospělého muže.
Bez porady s lékařem přípravek užívejte nejdéle 10 dní. Děti 4 – 12 let: pijí čaj 2 – 3x denně. Pokud u Vás příznaky onemocnění při používání tradičního rostlinného přípravku přetrvávají déle než 3 dny, poraďte se s lékařem.
Fenyklový čaj se nejlépe pije teplý a může se pít až 3x denně. Při přípravě čaje si dejte pozor, aby se semena příliš nelouhovala, jinak by čaj mohl být příliš silný.
Jak často pít fenyklový čaj
Fenyklový čaj se nejlépe pije teplý a může se pít až 3x denně. Při přípravě čaje si dejte pozor, aby se semena příliš nelouhovala, jinak by čaj mohl být příliš silný.1 šálek za den. Děti od 6 měsíců 1 až 2 šálky za den. Neužívejte dlouhodobě, ne déle než dva týdny bez přerušení. Upozornění: V případě, že čaj přislazujete cukrem, nepodávejte ho kojencům z láhve savičkou, ale používejte co nejdříve hrneček.Dávkování a délka podávání
Dospělí a dospívající od 12 let: pijí čaj 3x denně. Léčba zažívacích obtíží: Pokud u Vás příznaky onemocnění při používání tradičního rostlinného přípravku přetrvávají déle než 7 dní, poraďte se s lékařem. Bez porady s lékařem přípravek užívejte nejdéle 2 týdny.
Některé z produktů s fenyklem se řadí mezi rostlinné léčivé přípravky. Pijte je při lehkých zažívacích obtížích provázených napětím v břiše, nadýmáním a plynatostí. Jde také o skvěle fungující čaje na zácpu. Dále se přípravek tradičně užívá při kašli provázejícím nachlazení, k usnadnění vykašlávání.
Proč pít kojící čaj : Účinky kojícího čaje:
pomáhá s vyrovnáním příjmu tekutin, čímž podporuje tvorbu mateřského mléka. přispívá k normální činnosti střevního traktu miminka, brání nadýmání příznivě působí na zažívání kojence.
Jak dlouho uzivat Fenyklovy čaj : Dávkování a délka podávání
Dospělí a dospívající od 12 let: pijí čaj 3x denně. Léčba zažívacích obtíží: Pokud u Vás příznaky onemocnění při používání tradičního rostlinného přípravku přetrvávají déle než 7 dní, poraďte se s lékařem. Bez porady s lékařem přípravek užívejte nejdéle 2 týdny.
Kolik můžeme vypít čaje denně
Ačkoli se účinky kofeinu mohou projevit již po prvním šálku, nejčastěji jich bez jakýchkoli obtíží může vypít dospělý člověk až pět. Toto množství se však může výrazně lišit u nemocných osob, těhotných žen a dětí, které by obecně měly pít čaje méně, či dokonce žádný.
Co vaše miminko přijímá z mateřského mléka je v prvních týdnech života extrémně důležité. Proto jsme si při míchání vzali na pomoc ty nejpovolanější: porodní asistentky a lékárníky. Jako bonus má kojící čaj jemnou a osvěžující vůni i chuť. Doporučené dávkování je tři 200 mililitrové šálky denně.Večer. V pozdnějších denních hodinách se vyhýbejte čajům s obsahem teinu. Uvařte si raději pořádnou konvici ovocného nebo bylinného odvaru. Vnitřní pohodu před spaním přinese heřmánkový nebo šípkový čaj, případně rooibos s typickou sladko-oříškovou vůní.
Jaké čaje pít večer : Na noc volte bylinky
- Heřmánek – potřebujete se uvolnit a zklidnit rozdováděnou mysl
- Meduňka – nejen na spaní, ale na celkové zklidnění se hodí meduňka.
- Levandule – fialově zbarvená rostlina s příjemnou a uklidňující vůní se často vkládá do polštářových povlaků.
- Rooibos – africká rostlina ideální na nespavost.