Co léčí Řepík lékařský?
Řepíkové kloktadlo působí na zdraví horních cest dýchacích, sliznic a dásní v ústech. Tento nálev ke kloktání mohou používat i těhotné ženy. Velmi oblíbené je použití řepíku ve formě nálevu k oplachu kožních obtíží různého charakteru.Příprava nálevu pro vnitřní použití: 1 čajová lžička se zalije 250 ml vařící vody, nechá se 15 minut vyluhovat v uzavřené nádobě a poté se scedí. Nálev se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Řepíkový čaj se pije teplý, 2 – 3 krát denně.Řepík má stahující účinky, při odřeninách, drobných poraněních a problematické pleti. Příprava: Koupelový sáček vložíme do vany s teplou vodou příjemnou vašemu tělu a necháme 10 minut louhovat.

Jak připravit čaj z řepíku : Sběr řepíku a příprava čaje

Nálev můžeme připravit z čerstvého i sušeného řepíku. Pro čerstvý vezmeme přibližně tolik nasekané nati, kolik uchopíme palcem a prsty jedné ruky, sušeného stačí 1 vrchovatá lžička. Zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 15 min vyluhovat v přikryté nádobě.

Jak připravit koupel z řepíku

2–3 polévkové lžíce řepíku dáme do ¼ l studené vody a povaříme 2–5 min., pak scedíme. Vlažný odvar používáme ke kloktání a omývání zanícené pokožky. Teplý obklad namočený v odvaru se doporučuje přikládat na tváře při bolestech zubů, na odřeniny, rány a jizvy. Odvar lze použít i na koupel těla i nohou.

Co se dělá z měsíčku lékařského : Měsíček má mnoho odrůd a všechny jsou léčivé. Využívá se také hodně v kosmetice, obzvlášť do krémů, mýdel, pleťových mlék, šamponů, opalovacích krémů a olejů, protože dokáže zvláčnit, zjemnit, léčit a posilovat pokožku. Je mnoho možností jak měsíček využít. Květy můžete využít k dozdobení salátů či pomazánek.

V lidovém léčitelství se používá na zlepšení chuti k jídlu, povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv a zvýšení tvorby žluče, čímž zlepšuje trávení. Působí močopudně, desinfekčně, antisepticky, utišuje kašel, podporuje hojení a kladně působí i na krevní oběh.

Vnitřně: při žaludečních, střevních, jaterních a žlučníkových potížích. Zevně: ke kloktání při zánětech dutiny ústní a k obkladům a koupelím při kožních onemocněních. Není vhodné pro těhotné ani kojící ženy.

Jak udělat Repikovou koupel

Koupel připravíme tak, že spaříme sáček s bylinami horkou vodou cca 1 litr vody, necháme chvíli vyluhovat a celé i se sáčkem vlijeme do vany s teplou vodou, kde se byliny dále vyluhují. Teplota lázně by měla být příjemná tak, jak každému vyhovuje. Bylinné sáčky je možno použít i na obklady.Z heřmánku se připravují sedací koupele nebo obklady, které se tradičně používají při zánětech kůže a sliznice (při hemoroidech, svědění a ekzému v oblasti konečníku, při zánětech pohlavních orgánů, k terapii špatně se hojících drobných poranění), v dutině ústní slouží k výplachům, např. při zánětech dásní.Nechte louhovat a použijte. Sedací koupel doporučujeme po vychladnutí provádět 2x denně po dobu 15 minut.

Vyzkoušejte mast, tinkturu a ryzí měsíčkový olej. Květ měsíčku lékařského je velmi častou přísadou nejrůznějších bylinných směsí. Samostatně se využívá zejména jako kosmetikum, v péči o pleť a její očistě. Díky svým antimykotickým vlastnostem je vhodný při hojení znečištěných nebo hnisavých ran.

Na co je čaj z měsíčku : Čaj z měsíčku pomáhá zlepšovat trávení, příznivě působí na játra, žlučník, ledviny, zklidňuje, zlepšuje činnost srdce a mírně snižuje krevní tlak. Také zklidňuje centrální nervovou soustavu a zlepšuje činnost srdce.

Kdy pít řebříček : Řebříčkový čaj velmi rychle pomůže i při krvácení žaludku, při krvácejících hemoroidech, stejně spolehlivě i při tlaku v žaludku a silném pálení žáhy. Také při nachlazení, bolestech v zádech a při revmatických bolestech by se měl pít co nejteplejší čaj z řebříčku.

Co se sbírá z řebříčku

Sbírají se všechny druhy řebříčku s bílými nebo růžovými, jazykovitými květy. Nať se seřezává 12–20 cm nad zemí a rychle suší ve stínu nebo při umělé teplotě do 35 °C. Kvůli zastoupení silice se ani samotné květy nesmí předsušovat na slunci. Droga má slabý aromatický pach a nahořklou, poněkud slanou chuť.

Řepíková mast je vhodným doplňkem pro výživu a ochranu pokožky se sklonem k tvorbě opruzenin. Hodí se též k výživě a ochraně pokožky v okolí konečníku, při jeho podráždění a sklonu k tvorbě hemeroidů a prasklin. Jak aplikovat: Řepíkovou mastí promazávejte pokožku 1-3x denně.Heřmánek v kosmetice má výrazné antiseptické, protizánětlivé a protibolestivé účinky. Heřmánková mast se proto nejčastěji používá ke zklidnění a k regeneraci podrážděné pokožky, např. po nadměrném slunění. Heřmánková mast představuje výborný přípravek k péči o spáleniny a různé drobné ranky.

Jak dlouho hermankova koupel : Sedací koupel se provádí 10 až 15 minut (při hemoroidech třikrát denně po dobu pěti dnů). * Dobré vědět: U některých citlivých jedinců může heřmánek vyvolávat alergickou reakci.