Co kontroluje hygiena ve stomatologii?
Dentální hygiena má za úkol doplnit tvou domácí péči o chrup. Naučí tě, jak se o ústní dutinu starat co nejefektivněji, a postará se o nečistoty, které sam/a odstranit nezvládneš.Při svých kontrolách se inspektoři z KHS zaměřují hlavně na tyto oblasti: Dodržování osobní hygieny zaměstnanců Skladování a manipulace s potravinami. Dodržování provozní hygieny.Vstupní dentální hygiena trvá 60-75 minut. Pečlivě si vyšetříme stav parodontu a stanovíme úroveň vaší ústní hygieny. V případě, že odhalíme počínající či pokročilou parodontitidu, je důležité aby klient podstoupil její léčbu. Na základě získaných informací sestavíme individuální léčebný plán.

V čem spočívá dentální hygiena : Práce dentálních hygienistů spočívá především v prevenci. Základem je naučit pacienta správnou techniku čištění a vybrat mu pomůcky na míru. Bakterie, které máme všichni ve slinách, se na zubech usazují neustále, 24 hodin denně, a jsou příčinou zubního kazu, vzniku zubního kamene, zánětu dásní a parodontitidy.

Jak moc bolí dentální hygiena

Zpravidla nebolí. Někteří pacienti dokonce při dentální hygieně klimbnou. V případě citlivých zubů se může stát, že je dentální hygiena nepříjemná, ale ne bolestivá. Výjimkou mohou být případy pacientů, jejichž stav je velmi vážný a zubní kámen se usadil hluboko v dásňovém žlábku.

Co si vzít na zubni hygienu : Je tedy vhodné si na první návštěvu přinést pomůcky, které doma na čištění používáte. Dále odstraní případný plak nebo zubní kámen. Stanoví také další postup, který se odvíjí od situace v dutině ústní. Pokud má pacient velmi dobrou hygienu, stihne se většinou vše v první návštěvě.

Kontrola se zaměřuje, např. jak je zajištěno větrání, osvětlení, vytápění, mikroklimatické podmínky, zda jsou k dispozici sanitární zařízení. Dále kontroluje KHS, zda zaměstnavatel vyhodnotil faktory pracovního prostředí, které působí na zdraví zaměstnance (např. hluk, prach, vibrace, fyzická zátěž) jedná se o tvz.

Do osobní hygieny patří hygiena těla, hygiena intimních partií, mytí si rukou, hygiena při mezi personální komunikace, dýchání, péče o ústní hygienu, hygiena oblékání, hygiena při jídle a pití. Pod pojmem hygiena si zde musíme představit takové jednání a chování, která nepoškozuje nás, a pokud možno, ani ostatní.

Jak bolí Dentalni hygiena

Odstraňování zubního kamene by nemělo být bolestivé, může být trochu nepříjemné. Záleží však na počátečním stavu. Pokud jde o silně zanedbaný stav, může pacient počítat s větší citlivostí. Vždy je ale možné aplikovat povrchovou anestezii ve formě spreje nebo lokální anestezie od lékaře.Je tedy vhodné si na první návštěvu přinést pomůcky, které doma na čištění používáte. Dále odstraní případný plak nebo zubní kámen. Stanoví také další postup, který se odvíjí od situace v dutině ústní. Pokud má pacient velmi dobrou hygienu, stihne se většinou vše v první návštěvě.Po provedení zubní hygieny doporučujeme nekonzumovat silně pigmentovaná jídla či nápoje, jako je kurkuma, káva, čaj, či červená řepa. Vyhnout byste se měli také kouření a konzumaci oříšků, které by mohly podráždit dásně. Doporučujeme první hodinu po dentální hygieně nejíst vůbec, a následně volit kašovité pokrmy.

Ceník dentální hygieny

Péče o dospělé – dentální hygiena
Kontrolní návštěva po více než půl roce 30-45 minut 500 – 750 Kč
• vyšetření stavu zubů, dásní a parodontu
• odstranění zubního kamene, plaku a pigmentací pomocí depurace nebo Air-flow
• kontrola pomůcek a opakovaný nácvik technik čištění

Jak dlouho trva vyjadreni hygieny : Lhůta pro rozhodnutí o odepření informace činí 15 dnů ode dne přijetí žádosti. Lhůta, kdy je žadatel odkázán na již zveřejněnou informaci je nejpozději do 7 dnů ode dne přijetí žádosti.

Co řeší hygiena : V rámci hygieny práce se řeší různé aspekty pracovního prostředí, jako jsou zejména fyzikální faktory (hluk, vibrace), prach, nepříznivé mikroklimatické podmínky (například zátěž teplem, zátěž chladem, vlhko), chemické látky, biologické činitele (například viry, bakterie, plísně), pracovní poloha, fyzická zátěž, …

Co patří do ranní hygieny

Do celkové koupele na lůžku patří

  • hygiena horní a dolní poloviny těla.
  • péče o vlasy , o nehty, vousy.
  • hygiena genitálu.
  • péče o kůži.
  • péče o chrup a dutinu ústní a zubní náhradu.


V závislosti na závažnosti nahromaděného zubního kamene před zákrokem můžete pociťovat bolest i několik dní po dentální hygieně. Po dobu až jednoho týdne můžete také pociťovat určitou citlivost chrupu.Cena bělení se u nás pohybuje okolo 2500- 4000 Kč. Záleží na tipu Vámi zvoleného bělení a délce procesu. Zmíněná konzultace stojí 150kč, v případě následně uskutečněného bělení je tato cena odečtena od celkové částky.

Co nedělat po dentální hygieně : Po provedení zubní hygieny doporučujeme nekonzumovat silně pigmentovaná jídla či nápoje, jako je kurkuma, káva, čaj, či červená řepa. Vyhnout byste se měli také kouření a konzumaci oříšků, které by mohly podráždit dásně. Doporučujeme první hodinu po dentální hygieně nejíst vůbec, a následně volit kašovité pokrmy.