Co ke Kedlubnovému zelí?
Kedlubnové zelí pak zahustíme jíškou a podle potřeby zředíme odloženým vývarem z kedluben. Pozvolna ještě provaříme, až jsou kedlubny zcela měkké. Ke konci přípravy přidáme cukr a ocet dle chuti. Hotové zelí je k nerozeznání od normálního zelí.Na ochucení klasicky sůl, kmín, případně trochu cukru a octa. Důležité je zeleninu nestrouhat, ale krájet na nudličky – nechceme kaši, ale zelí, vlastně spíš jakési ragú. “ Takto upravená kedlubna se hodí k jakémukoli dušenému či pečenému masu.Je skvělá s různými dipy nebo hummusem, připravit z ní lze křupavé saláty nebo ji nastrouhejte do tvarohové pomazánky. V teplé kuchyni se nejčastěji používá k přípravě kedlubnového zelí, ale je skvělá i pečená. Klidně ji nakájejte do asijských stir. fry nebo do různých curry.

Jak ochutit kedlubnu : Polévku nezapomeňte dochutit solí a pepřem. Kedlubny si nakrájíme na tenké plátky, krátce zblanšírujeme a zatepla namarinujeme ve sladkokyselém nálevu z jablečného octa, olivového oleje, soli, pepře a špetky cukru. Podáváme s bylinkovým kozím sýrem.

Čím se dá zahustit zelí

Poprášení moukou: Nejjednodušší způsob zahuštění spočívá v poprášení moukou, když už se dušení zelí blíží ke konci. Žádná jíška, žádná zápražka, žádné dlouhé prováření. Tohle je těch slibovaných pět vteřin, víc není potřeba. Přes malý cedníček obdaříte měkké zelí lehkým popraškem hladké mouky.

Jak zahustit zelí bez cibule : Bramboru oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle, přidáme mouku a promícháme. Touto směsí zahustíme zelí a ještě chvíli dusíme.

Poprášení moukou: Nejjednodušší způsob zahuštění spočívá v poprášení moukou, když už se dušení zelí blíží ke konci. Žádná jíška, žádná zápražka, žádné dlouhé prováření. Tohle je těch slibovaných pět vteřin, víc není potřeba. Přes malý cedníček obdaříte měkké zelí lehkým popraškem hladké mouky.

Připravte si podle jednoduchého obrazového návodu 5 kg čerstvého nakrouhaného zelí, 2 cibule nakrájené na malé kousky, vrchovatou lžíci kmínu a 3 lžíce soli. Zelí pak natlačte do kameninové nádoby tak silně, aby leželo ve vlastní šťávě.

Proč jíst kedlubny

Kedlubny jsou ideální potravinou na jednu z nejrozšířenějších chorob současné civilizace: obezitu. Obsahují minimum kalorií a zároveň velké množství rozpustné i nerozpustné vlákniny. Ta vede ke snižování hladiny cholesterolu, který obezitu doprovází, a ke zlepšení činnosti a průchodnosti zažívacího traktu.Kedlubny oloupeme, nakrájíme na nudličky a dáme vařit do vody. Přihodíme masox. Až jsou kedlubny měkké (poznáme ochutnáním), zahustíme záklechtkou (rozkvedlaná mouka a voda), ještě lehce povaříme s moukou, dochutíme harmonií a popř. i maggi.Potřebují chladno, sucho a ideálně tmavé prostředí. Pro krátkodobé skladování je tedy uložte zbavené listů a kořenů do sklepa. Pokud budete chtít kedlubny skladovat dlouhodoběji, uložte je do chladného sklepa i s kořenovým balem do vlhkého písku anebo zeminy a občas vlhkost zkontrolujte.

Kyselost regulujeme přiléváním láku ze zelí. Nakonec dochutíme cukrem, případně solí, a kdo má rád, i pepřem. Bramboru oloupeme, nastrouháme najemno a vmícháme do zelí (nebo zahustíme lžící polohrubé mouky) a necháme ještě provařit. Zelí můžeme podávat posypané osmaženou cibulí nebo škvarečky slaniny.

Kolik cibule na 5 kg zelí : Připravte si podle jednoduchého obrazového návodu 5 kg čerstvého nakrouhaného zelí, 2 cibule nakrájené na malé kousky, vrchovatou lžíci kmínu a 3 lžíce soli. Zelí pak natlačte do kameninové nádoby tak silně, aby leželo ve vlastní šťávě.

Kolik kmínu na zelí : Zelí nasypeme do nádoby vhodné ke šlapání (v našem případě plastový dřez nebo dětská plastová vanička). Na 1 kg zelí přidáváme 1,5 dkg soli a pak také kmín. Tady záleží na vaší chuti, my dáváme na 17 kg zelí 1 balení drceného českého kmínu (70 g).

Jak jíst kedluben

Jíst se dají i listy, které obsahují velké množství cenných látek. Tuto zeleninu můžete i tepelně upravovat: poměrně snadno lze připravovat plněné kedlubny, neboť dužina si zachovává svůj tvar. Kedlubny se hodí i ke gratinování nebo jako přísada do nákypů, polévek nebo dušených pokrmů.

Skladujeme je v chladu a temnu. Pokud víte, že kedlubny rychle spotřebujete, tak ustřihněte kořen s listy a uložte je do chladu lednice nebo na police do sklepa, kde vydrží několik dní. Nicméně takto skladované kedlubny obvykle po několika dnech začnou postupně měknout a do 2 týdnů je lepší je spotřebovat.Do misky dáme zakysanou smetanu s medem, přidáme obě hořčice, šťávu z citronu a prolisovaný česnek. Vše dobře promícháme, podle chuti osolíme a opepříme. Hotovou hořčičnou omáčku dáme vychladit do ledničky. Podáváme jako přílohu – například ke grilovanému masu nebo zelenině.

Co ke koprové omáčce : Omáčka je smetanová a hustá. Podává se vařeným bramborem nebo s houskovými knedlíky. Někdo do ní přidává místo plátku masa rozkrojené vejce natvrdo, výtečná je ale i varianta se ztraceným vejcem.