Co kdyz snim moučné červy?
Kde se mouční červi berou Nejčastěji si moučné červy donesete domů z obchodu, s potravinami, které byly nesprávně skladované. Ve volné přírodě žijí mouční červi v listí, pod kameny a kmeny nebo ve zvířecích norách. Přispívají k rozkladu organického materiálů, takže je najdeme hodovat i na zdechlinách.Mouční červi

Larvy potemníka, tzv. mouční červi, jsou po vylíhnutí světle hnědé a mají typické rýhování na těle. Larvy jsou všežravé a neomezují se tedy jen na mouku, nepohrdnou žádným druhem potravy, ať už suchými těstovinami, ovocem či masem. Výjimkou není ani kanibalismus.Pokud jste si zakoupili živé moučné červy, umístěte je do nádoby (ideálně s hladkými stěnami), která má ve víku otvory (pro přístup vzduchu), dovnitř dejte nějaká jablka, zelí nebo rozpůlenou bramboru jako zdroj vlhkosti a také potravu pro červy – otruby, různý obilný šrot nebo ovesné vločky.

Co je moučný červ : Moučný červ je larva potemníka moučného a má z hmyzu nejvyváženější podíl proteinů (51 %) a tuků (30 %). Je zdrojem probiotické vlákniny, vitaminů, minerálů a stopových prvků (komplex B, A, P, Ca, Mg, Fe, Zn).

Jak vypadají mouční červi

Potemník moučný (Tenebrio molitor) je 10-18 mm dlouhý brouk černé barvy, jehož larvě se říká moučný červ. Dospělci jsou schopni létat a jsou aktivní v noci. Larvy jsou zhruba 2,5-4 cm dlouhé a zlatohnědé barvy s tmavými kroužky kolem těla. Larvy potemníka moučného slouží jako krmivo pro hmyzožravé plazy chované doma.

Co jí mouční červi : Jejich potravní spektrum se skládá z rostlinných a živočišných zbytků, dají se zařadit mezi všežravce. Larvy se těsně před zakuklením velikostí pohybují kolem 1,5 cm u potemníka buffalo, 2,5 cm u potemníka moučného a 4,5 cm u potemníka brazilského.

Mouční červi mají vysoký obsah proteinů, který z nich dělá vítaný zdroj potravy. Jsou používáni jako zdroj potravy pro plazy, ptáky a hlodavce chované v zajetí. Při nepříznivém počasí jimi lze přikrmovat v době hnízdění volně žijící ptáky. Používají se také jako nástraha při rybaření.

Potemník moučný (Tenebrio molitor) je 10-18 mm dlouhý brouk černé barvy, jehož larvě se říká moučný červ. Dospělci jsou schopni létat a jsou aktivní v noci. Larvy jsou zhruba 2,5-4 cm dlouhé a zlatohnědé barvy s tmavými kroužky kolem těla.

Co smrdí molům

Odpuzovače molů

Jako odpuzovače proti molům pomáhají aromatické vůně: levandule, skořice, hřebíček, citrusová kůra, rozmarýn, pelyněk nebo chmel.Pokud náhodou sníte vajíčka molů, pravděpodobně to nebude mít žádné vážnější zdravotní důsledky. Lidský trávicí systém je schopen zpracovat mnoho mikroorganismů a malých cizích částic bez poškození. Většina lidí nemá po požití vajíček molů žádné symptomy. Přesto je doporučeno infikované potraviny nekonzumovat.K tomu je dobré vědět, že molům vysloveně vadí některé pachy – neusadí se v blízkosti bobkového listu nebo chmele, vadí jim černý pepř, ale také levandule. Babičky dávaly do spíží novinový papír, protože zjistily, že moli nesnášejí vůni tiskařské černi. Vyzkoušet můžete i obyčejnou kostku mýdla.

Moli hlavně znehodnocují potraviny i věci, čímž způsobují finanční ztrátu i všeobecný diskomfort. Mol moučný nejen klade larvy do jídla, ale zanáší potraviny i trusem a hmyzími pozůstatky. Larvy mola šatního dělají díry do oblečení a textilu.

Co mají rádi moli : Mol miluje tmavá a zatuchlá místa

Housenky se živí textilním materiálem – obzvláště jim chutná vlna, bavlna, kožešina, peří či kůže, ale žerou vše, co obsahuje keratin, což je protein obsažený ve vlasech, chlupech nebo suchých šupinkách lidské kůže. Vlákna látek ale kromě potravy využívají i k zakuklení.

Co nesnáší moli : Spolehlivým pomocníkem může být i drcený černý pepř. Jeho aroma však brzy vyprchá, takže je důležité jej pravidelně měnit. Do skříně je možné zavěsit větvičku chmele nebo smrkovou větvičku, jejichž vůni moli nesnášejí.

Co delat kdyz mám doma moly

Je potřeba najít místa, kam moli nakladli vajíčka, a zlikvidovat také larvy. Projděte důkladně všechny potraviny, co máte doma, a když někde objevíte larvy nebo drobné pavučinky, bez milosti jídlo vyhoďte. Klidně i celý pytlík mouky nebo oříšků. Vajíčka totiž nejsou dobře viditelná a mohou se vyskytovat v celém balení.

Prevence. Mol šatní má nejraději tmavá, vlhká a teplá místa, proto se rád usazuje ve skříních a šatnách, kde se vyskytuje nevětrané a málo používané oblečení. Moli také nemají rádi světlo, hluk a celkově, když je někdo ruší. Vyruší je například i pouhé otevření šatní skříně.Existuje celá řada tzv. babských rad, jak se zbavit molů šatních. Tyto postupy opravdu fungují a navíc jsou ekologické. Asi nejčastěji se uvádí použití levandule, rozmarýnu, smrkového jehličí, pomerančové kůry, černého pepře, mýdla, chmelu, bobkového listu, skořice, hřebíčku, listí ořešáku nebo dokonce melasy s octem.

Jak poznam že mám doma moly : Kde moly najdeme a jak je poznáme Má-li malý motýlek stříbrná křídla, jde o mola šatního. Jsou-li na jeho křídlech tmavé skvrny, je to mol potravinový. Ti první dokáží udělat paseku v šatníku, ti druzí ve spíži, ale všichni působí finanční škody domácnostem, protože znehodnocují jak šaty, tak především potraviny.