Co říkat u svátosti smíření?
Zpytování svědomí, lítost a předsevzetí

Lítost, alespoň nedokonalá, je nezbytnou součástí svátosti smíření. Se svátostí smíření musí být spojen také úmysl nadále ve vyznávaných záležitostech nehřešit. Při samotném vyznání hříchů je zapotřebí vyznat pouze smrtelné hříchy, které křesťan dosud nevyznal.Zpovědník říká: „Chvalte Hospodina, neboť je dobrý“ a kajícník odpovídá: „Jeho milosrdenství trvá navěky. “ Zpovědník pak propouští kajícníka zpravidla slovy: „Pán vám (ti) odpustil hříchy. Jděte (jdi) v pokoji.Ke zpovědi je možné jít k jakémukoli katolickému knězi, nikdo druhý nemůže nikomu přikázat, komu je třeba se zpovídat. Praktické bývá chodit k faráři v místě bydliště, ale není to nezbytné. Důležité je vybrat si takového kněze, k němuž lze mít důvěru, který je dostupný a který má zkušenosti.

Jak probiha zpověď v kostele : Ve zpovědi jde především o lítost, vyznání hříchů, přijetí pokání a rozhřešení. Kněz potom kajícníkovi uloží pokání neboli zadostiučinění. Je to nějaký skutek (často modlitba, ale může se jednat i o sebezápor či skutek milosrdenství), který má pomoci léčit hřích a napravit spáchanou škodu.

Jak často chodit ke svátosti smíření

Pravidelný rytmus přijímání svátosti smíření může velice pomoci duchovnímu růstu. Konkrétní interval, závazný pro každého člověka, stanoven není. Jednou za měsíc je to velmi dobré, ale když to bude třeba jednou za 2 měsíce nebo i za tři, také proti tomu nelze nic namítat.

Kdy můžu ke svatému přijímání : PODMÍNKY PŘIJETÍ SVATÉHO PŘIJÍMÁNÍ

Ke svatému přijímání může přistoupit každý, kdo věří v přítomnost Krista v Eucharistii, smířil se s Bohem ve svátosti smíření a žije podle křesťanských zásad, ke kterým u sezdaných patří i církevně uzavřené manželství.

Zpověď neplatná

V případě, ţe někdo vědomě a dobrovolně zamlčí těţký hřích, zpověď je neplatná a svaté přijímání potom svatokrádeţné. Naopak je platná zpověď, zapomene-li někdo hřích vyznat (i kdyby to bylo z určité nedbalosti při přípravě).

„V dnešním Katechismu katolické církve se v oddílu o svátostech vysvětluje, že ve svátosti pokání a smíření jde především o obrácení srdce. A že každý katolík je povinen alespoň jednou ročně vyznat své těžké hříchy.

Jak funguje zpověď

Zpověď je svátost uzdravování naší lidské dušičky. Je to svátost, tedy viditelné znamení neviditelné Boží moci. A je to podivuhodné setkání, při kterém Bohu nepřinášíme nic pěkného, jen bahno, které si v sobě nosíme.Církev jako svátost

Sedmero svátostí je pak nástrojem této spásy, kterou šíří Duch Svatý.Jak učí církev, přistoupit ke svatému přijímání může ten, kdo věří v přítomnost Kristovu v eucharistii, smířil se s Bohem ve svátosti smíření a žije podle křesťanských zásad, ke kterým patří u těch, kteří spolu žijí jako manželé, církevně uzavřený sňatek.

Mezi těžké hříchy se zpravidla řadí např. vražda, krádež, cizoložství, smilstvo, zanedbání vlastní vinou sváteční mše svaté či velikonočního svatého přijímání, nevíra v Boha, tvrdošíjné setrvávání v učení odporujícím katolické církvi (hereze) apod.

Jak poznat těžký hřích : Těžký hřích je takové provinění, které člověka úplně odvádí od dosažení pravého cíle, zbavuje ho nadpřirozeného života, milosti posvěcující, je přímo proti lásce k Bohu. Pozná se podle tří vlastností: je to přestoupení Božích zákonů 1) ve věci vážné, 2) s plným vědomím, 3) s plným souhlasem, dobrovolně.

Co se říká při svatém přijímání : Podávající ukáže Tělo Páně (svatou hostii) tomu, kdo přijímá, a řekne jako obvykle: „Tělo Kristovo“; přijímající odpoví: „Amen“. Přijímající pootevře ústa a mírně vysune jazyk, aby svatá hostie mohla být do úst bezpečně vložena.

Co je sedmá svátost

V církvi je sedm svátostí: křest, biřmování, eucharistie, pokání, pomazání nemocných, kněžství a manželství.

Nejčastěji se slaví v blízkosti Letnic, ale může to být i kdykoli během roku. Slavnost, při které se uděluje biřmování, začíná tak trochu už na Zelený čtvrtek, když biskup v katedrále světí posvátné křižmo pro celou svoji diecézi. Biřmování se zpravidla uděluje ve mši svaté.Jelikož je první svaté přijímání jednou z nejdůležitějších událostí V životě věřícího člověka, věnujte mu při této příležitosti památeční dárek V podobě šperku. Nadčasovou klasikou je V tomto případě zlatý řetízek s přívěskem ve tvaru kříže, Madonky či srdíčka.

Co se považuje za hřích : V biblických náboženstvích, v křesťanství, v judaismu a islámu, vyjadřuje hřích přesvědčení, že špatné jednání, hanebnost, zločin nezakládá jen vinu mezi lidmi, nýbrž znamená (také) porušení smlouvy (zákona) a řádu stvořeného světa a tím i vzpouru proti Bohu například sebevražda.