Dostatečný přísun tekutin
Určitě nezapomínejte ani na pitný režim. Po celý den nabízejte dítěti v pravidelných intervalech vodu, čaj nebo ředěnou ovocnou šťávu. Samozřejmě pokud je dítě zvyklé pít během dne ještě navíc mateřské nebo umělé mléko, nevynechejte ani to.Dítě by mělo dostat každý den potraviny ze skupiny "obilniny": kaše, chléb, pečivo, rýže, těstoviny. Obilniny poskytují energii ve formě škrobů a neobsahují tuk. Zeleninu a ovoce bychom měli podávat velice často, nejlépe při každém jídle. Na jídelním stole nesmí chybět maso, ryby, drůbež, vajíčka nebo luštěniny.K snídani dáváme jogurt nebo pečivo s lučinou, sýrem, občas plátek 90% šunky. K večeři dáváme polévky, bramborovou kaši se zeleninou nebo kaše.
Kolik gramů má Snist 1 rok dítě : Ovoce jí denně asi osmdesát procent dětí a zeleninu jen polovina z nich. Roční dítě by mělo jíst kolem 120 g zeleniny a ovoce denně, 2-3leté 150 g.
Co dát ročnímu dítěti k večeři
K večeři můžete dětem podávat opět plnohodnotná jídla, nebo dětské obilné kaše. Některým dětem kaše vyhovuje více a lépe po nich spí. Před spinkáním můžete děťátku dopřát ještě mateřské mléko, nebo umělou výživu. I to může mít vliv na lepší spánek.
Kolik toho vypije roční dítě : Denní potřeba tekutin se řídí váhou dítěte – takže roční dítě by mělo přijmout 120-135 ml tekutiny na 1 kg váhy, dvouleté dítě 115-125 ml na 1 kg váhy.
Vhodné jsou brambory se zeleninou a masem, těstoviny se zeleninovou omáčkou, hovězí na zelenině s rýží. Zcela nevhodné pokrmy tvoří smažené hranolky, řízek, sladké knedlíky, svíčková omáčka s knedlíkem. Pozor dejte při výběru tzv. dětských jídel.
Koření a bylinky přidávejte postupně
Ideálním věkem, kdy můžete začít dětskou stravu ochucovat je třetí rok. Pro malé dítě je vhodné začít s bazalkou či malým množstvím pepře. Hojně používanou bylinkou, kterou používali již naši předci, je především fenykl. Je ideálním pomocníkem při dětských problémech s trávením.
Co k obědu pro roční dítě
k obědu můžete připravit polévku i hlavní jídlo a podobné složení může mít i večeře. Platí, že by jídelníček měl být co nejpestřejší. Určitě nevynechávejte ani maso, které je důležitým zdrojem železa. Dávejte pozor na dostatečný pitný režim, který by se měl skládat hlavně z vody a neochuceného čaje.Jak by měla vypadat strava ročního dítěte
Dítě od 12 do 24 měsíců věku by mělo dostávat cca 5 jídel denně. Pokud je stále kojené, přichází mateřské mléko na řadu ihned po probuzení a pak kdykoli během dne podle potřeb či požadavků dítěte. Pokud již nekojíte, můžete ho nahradit umělou mléčnou výživou.Do 2 až 3 let podávejte dětem kromě mateřského nebo umělého mléka výhradně plnotučné mléko.
V tomto období se dítě umí posadit ze stoje a opět vstát, aniž by potřebovalo pomoc cizí osoby či předmětu. Umí lézt po schodech nahoru i dolů po čtyřech. Pokud jde, jsou jeho kroky nestejně dlouhé a každý krok má trochu jiný směr. Kroky jsou nejisté a nestejně vysoké.
Co nesmí děti do 1 roku : Dítě do 1 roku by nemělo konzumovat následující potraviny:
- sůl.
- neupravené kravské mléko.
- tvaroh.
- smetanu.
- vaječný bílek.
- ryby.
- uzeniny.
- sóju a výrobky z ní (včetně sójového mléka)
Kolik slov má umět roční dítě : Roční dítě umí říkat 2 až 3 smysluplná slova.
Některé děti se učí slova odzadu (např.
Co dělat s ročním dítětem doma
Aktivity s ročním dítětem rozvíjející motoriku
- Počítejte na prstech rukou a nohou.
- Hrajte si s kostkami.
- Seřaďte hračky podle barev.
- Opičí dráha.
- Skládejte puzzle.
- Nechte své dítě přinášet předměty.
- Zapojte dítě do každodenních činností
- Malování a kreslení
Od 6 měsíců věku
Zavádíme ovoce, nejlépe podušené jablko v pář e(nesladit), dále banán, meruňky, broskve, hrušky, švestky. Ekvivalentem jsou opět hotové ovocné přesnídávky.Dudlík lze dávat miminku už od narození. Doporučuje se však, abyste nejprve vy a váš drobeček dobře zvládli techniku kojení. Než se dudlík dostane na řadu, trvá to přibližně 4 týdny. Pro uklidnění miminka během tohoto období použijte jiné dostupné metody.
Co by mělo umět roční dítě : Motorika rukou
Věk | Schopnosti, dovednosti, návyky |
---|---|
1,5 roku | Dítě umí věc volně pustit, ovládá dovnitř směřující příčný úchop, jí samo lžičkou, samostatně pije z pohárku, vybaluje předměty z obalu, ukládá a vybírá věci, tluče předměty o sebe. |