Co k černé čočce?
Černá čočka beluga s kuřecím masem a slaninou

Drobná černá čočka beluga je velmi zdravá, nenadýmá a navíc se nemusí namáčet předem. Stačí ji povařit s bobkovým listem a dochutit octem. Čočku podáváme s opečenými…Snadná a časově nenáročná příprava

Ohromnou výhodou je, že černá čočka se nemusí namáčet zde . Stačí jí propláchnout, zalít studenou vodou, přivést k varu a pod pokličkou vařit do změknutí. Doba vaření činí přibližně 25 – 30 minut. Během vaření můžete dochutit solí, kurkumou, saturejkou, nebo majoránkou.Čočku na kyselo podáváme s okurkou a se sázeným vejcem nebo s vejcem vařeným natvrdo.

Kdy osolit černou čočku : Čočku přebereme, propláchneme, vložíme do hrnce se studenou vodou, přivedeme k varu a vaříme pod pokličkou cca 25 – 30 min. Můžeme osolit i v průběhu vaření, ochutit kurkumou, saturejkou nebo majoránkou. Skladujte při teplotě do 25°C, ve stínu a relativní vlhkosti vzduchu do 70 %.

Která čočka je nejzdravější

Černá čočka beluga patří mezi potraviny s vysokou nutriční hodnotou. Na 100 g má dvojnásobné množství bílkovin (24 g) než třeba tofu (10 g), spoustu vlákniny a její černý pigment obsahuje antioxidanty, které se nacházejí ve velké míře v bobulovém ovoci (například v borůvkách a ostružinách).

Co obsahuje černá čočka : Je zásobárnou vitamínu B, železa a hořčíku. Navíc jde o bezlepkovou potravinu. „Černá čočka je skvělým zdrojem vlákniny (na 100 g čočky = 15 g vlákniny) a rostlinných bílkovin (na 100 g čočky = 24 g, což je zhruba dvojnásobek toho, kolik vám dá tofu – 10 g).

Černá čočka je výbornou přílohou například k rybě. Dochutit ji můžete nasekanou pažitkou či petrželkou nebo praženými vlašskými ořechy. Vynikající je v kombinaci s kořenovou zeleninou.

Klíčení černé čočky

Beluga klíčí rychle a nemá sklon k plesnivění. Naklíčit ji můžete na talířku, ve sklenici nebo specializovaných miskách. Na talířku: nejsnadnější způsob, ke kterému je zapotřebí pouze černá čočka, voda a talířek. Černou čočku propláchněte a odstraňte případné půlky a úlomky.

Jaké maso k čočce

Čočku na talíři servírujeme s uzeným masem, volským okem a posypeme osmaženou cibulkou.Čočku nemusíte namáčet, stačí ji 20 minut povařit. Pokud chcete zkrátit dobu vaření na 10 minut, namočte čočku na 2 hodiny. Beluga krásně kontrastuje s barvami ostatních surovin v pokrmech. Podobá se kaviáru ještě více než tmavozelená čočka, koneckonců byla podle kaviáru beluga také pojmenována.„Černá čočka je skvělým zdrojem vlákniny (na 100 g čočky = 15 g vlákniny) a rostlinných bílkovin (na 100 g čočky = 24 g, což je zhruba dvojnásobek toho, kolik vám dá tofu – 10 g). Její černý pigment obsahuje antioxidanty, které můžeme jinak najít například v bobulovitém ovoci (borůvkách, ostružinách).

Červená čočka neloupaná

Obsahuje také vysoký podíl vlákniny. Protože je červená čočka jedinou luštěninou, která nenadýmá, mohou ji konzumovat i kojící matky.

Jaké koření se dává do čočky : Čočku podáváme s osmaženou cibulkou, kyselou okurkou, vejcem na tvrdo nebo volským okem, uzeným masem nebo osmaženou uzeninou nebo ohřátým párkem či klobásou… Kdo má rád chuť bylinek, může do čočky nechat vyvařit nejen česnek, ale i snítku tymiánu. Použít se dá i nové koření s bobkovým listem.

Jak naklíčit černou čočku : Ponořte ji na talířku na půl dne do studené vody tak, aby byla celá ponořená. Poté vodu pomocí druhého talířku zceďte, propláchněte a nechte druhý talířek přiklopený na prvním tak, aby dovnitř mohl vzduch, ale semínka zbytečně neosychala. Proplachujte 2x denně a podle teploty za 2-3 dny čočka vyklíčí.

Co udělat ze zbyle čočky

  1. Můžeme uvařit čočkovou polévku.
  2. Trochu čočky můžeme zpracovat na chutnou pomazánku.
  3. Vychlazená a nerozvařená čočka je vhodná do salátů.
  4. Čočku po rozmixování použijeme jako základ karbanátků, čočkové sekané i různých smažených nebo v troubě pečených placiček.


Zelená čočka

Díky jemnější slupce není nutné ji namáčet a vaří se necelou půl hodinu.Černá čočka patří mezi oblíbené luštěniny. Obsahuje bílkoviny, vlákninu a její černý pigment obsahuje anthocyaniny, které se nacházejí ve velké míře v bobulovém ovoci (například v borůvkách a ostružinách). Je také zdrojem vitamínů B a minerálů (například železa a hořčíku).

Proč se po čočce prdí : Na rozkladu těchto sacharidů se podílí střevní bakterie, které přitom produkují odpadní plyny jako dusík, vodík či oxid uhličitý a tím způsobují nadýmání. Plyny vznikající při rozkladu oligosacharidů z luštěnin jsou bez zápachu. Příčinou zápachu je ve skutečnosti sirovodík, který však vzniká při rozkladu bílkovin.