Co jíst po nasazeni rovnátek?
Držte se jen měkké stravy. Vyhněte se tuhému masu, tvrdému pečivu a syrové zelenině. Budete muset chránit svůj ortodontický aparát tak dlouho, jak budete rovnátka nosit.Obvykle první 3-4 dny po nasazení je pociťován nepříjemný tlak na zuby, mohou pomoci analgetika, další dny obtíže ustupují a za týden už je vše v pořádku. Některé části rovnátek mohou být nepříjemně vnímány na Vašich dásních či rtech, mohou dokonce způsobit bolestivé otlaky sliznice.Po dokončení léčby se fixní rovnátka sundají, zuby se očistí a vyleští. Vždy zároveň zhotovujeme i fixní retainer (podlepení drátem) na dolní přední zuby a často i na horní zuby a otiskujeme na retenční (stabilizační) rovnátka.

Co na bolest po nasazení rovnátek : V případě nutnosti užívejte volně prodejné léky proti bolesti, jako jsou acetaminofen nebo ibuprofen. Používejte ortodontický vosk (dostanete jej v ordinaci ortodontisty nebo lékárně), který vám pomůže vyhnout se v prvních několika týdnech léčby bolestivým otlakům a podráždění.

Jak si zvyknout na rovnátka

Dítěti mohou pomoci například vosky dělané speciálně na ochranu úst- vosk se přilepí na zámečky v místě podráždění a slouží jako ochrana jazyka, vnitřní strany tváří i rtů před dalším podrážděním. Dítěti tako vychytávka pomůže v tom, aby si na rovnátka rychleji a bez bolesti zvyklo.

Jak moc bolí rovnátka : Rovnátka mohou být bolestivá, ale jen chvilku!

Rty, tváře, jazyk ani zuby nejsou na cizí těleso zvyklé, proto bývají po dobu několika dní podrážděné. Po několika dnech by si však sliznice na rovnátka měla zvyknout a přestat je vnímat jako něco cizího.

Kartáčkem je třeba čistit zuby jak seshora nad zámečky, tak pod nimi. Vhodné jsou speciální zubní pasty a ústní vody (např. značky GUM Ortho). Používejte mezizubní kartáčky s kónickým tvarem štětin – do „stromečku“ (vyrábí například značka Curaprox nebo TePe) či s antibakteriálním chlorhexidinem GUM Trav-ler,.

Délka léčby je závislá na obtížnosti vady. Obvykle ale léčba fixními aparáty trvá u dospívajících 1-2 roky, u dospělých 1,5-2 roky. U velmi malých vad trvá léčba jen několik měsíců. Pro optimální průběh léčby je nezbytné docházet pravidelně na kontroly a používat přídavná zařízení k aparátům dle pokynů lékaře.

Jak dlouho trvá léčba rovnátky

Délka léčby je závislá na obtížnosti vady. Obvykle ale léčba fixními aparáty trvá u dospívajících 1-2 roky, u dospělých 1,5-2 roky. U velmi malých vad trvá léčba jen několik měsíců. Pro optimální průběh léčby je nezbytné docházet pravidelně na kontroly a používat přídavná zařízení k aparátům dle pokynů lékaře.Po sejmutí fixního aparátu jsou na zuby ze strany patra a jazyka lepeny retenční dráty – tzv. fixní retainery a na noc pacient nosí snímací rovnátka nebo průhledné folie. Retenční fáze trvá okolo 3 let, kontroly jsou každé 3 měsíce, později jednou za půl roku.Po nasazení rovnátek se vám může zdát, že jsou vaše ústa a zuby citlivé nebo vás trochu bolí. To je zcela normální stav, ale nezoufejte, vaše ústa vás nebudou bolet do nekonečna! Pro úlevu od bolesti doporučujeme rozpustit jednu čajovou lžičku soli v asi 250 ml vlažné vody.

Je nutné se vyvarovat konzumace určitých druhů potravin, popřípadě je požívat se zvýšenou opatrností: Žvýkací potraviny – lékořice, karamelové bonbóny aj. tvrdé gumové potraviny. Tvrdé potraviny – všechny ořechy, tvrdé bonbóny, led, popcorn (kvůli tvrdým nerozpuknutým kukuřičným zrnům)

Jak se starat o fixní rovnátka : Po každém nošení je ze všech stran vyčistěte vodou a mýdlem. K čištění se nedoporučuje používat zubní pastu. Jednou týdně můžete aparát naložit do rozpuštěné tablety na čistění zubních náhrad. Pokud není aparát v ústech, uchovávejte ho v pevné krabičce na rovnátka s větracími otvory.

Jak casto se chodi na rovnátka : Je potřeba chodit každých 6 měsíců na preventivní prohlídky, sanaci a odstranění zubního kamene a pigmentů k praktickému zubnímu lékaři. Ortodontisté nebývají na tyto úkony vybaveni. U pacientů s tzv. parodontózou doporučujeme každé 3 měsíce navštěvovat dentální hygienu.

Co delat po Rovnatkach

Po nasazení fixních rovnátek vznikne mnoho nových zákoutí, která je potřeba pečlivě čistit. S výběrem vhodných pomůcek a individuálním nácvikem by vám měl pomoci váš zubní lékař nebo dentální hygienistka. Měli byste si navyknout nosit zubní kartáček vždy s sebou, abyste si mohli čistit zuby po každém jídle.

Klasická snímací rovnátka je třeba pro požadovaný efekt nosit po celou noc a i během dne. Celá doba nošení by měla každý den činit minimálně 12 hodin. Co se týče fóliových, neviditelných rovnátek, doporučená doba nošení je 22 hodin denně.