Střevní chřipka v těhotenství
Léčebný proces je obvykle velmi rychlý (1-2 dny). Důležitý je dostatek tekutin, dieta a odpočinku. Pokud těhotná žena nemůže nic pozřít, aniž by zvracela, půst po dobu jednoho dne jí ani dítěti neublíží. Důležité je zejména po troškách doplňovat tekutin."Zpočátku pijte černý čaj, po dobu chřipky zkuste suchary a starší chléb. V žádném případě by to neměla být tučná a smažená jídla, volte spíše jídlo dušené. Doporučuji také mrkev, rýži nebo rýžový odvar, jogurt, banány nebo lehké polévky." Užívat můžete také léky tlumící průjem.U těhotných žen je stejně jako u dětí zapotřebí zajistit správnou hydrataci, a to buď dostatečným pitným režimem, nebo použitím rehydratačních roztoků. V období těhotenství lze při léčbě průjmu bezpečně použít černé uhlí. Pro úpravu střevní mikroflóry se používají probiotika.
Co na střevní problémy v těhotenství : Problémy s trávením jsou v těhotenství naprosto běžné. Za ty nejčastější – zácpu a nadýmání – může rostoucí hladina hormonu progesteronu, který zpomaluje pohyb potravy v trávicím traktu. Obtíží se naštěstí obvykle zbavíte přidáním pohybu, tekutin, vlákniny a zakysaných mléčných výrobků.
Co na bolavý žaludek v těhotenství
Co na nevolnost v těhotenství:
- Lízátka proti nevolnosti v těhotenství (se zázvorem): zmírňují nevolnosti i zvracení,
- vitamín B6: zmírňuje nevolnosti, nezastaví však nutkání na zvracení,
- máta: bývá i součástí těhotenských čajů,
- těhotenské vitamíny: doplní B6 a minerály,
Jak zastavit průjem přírodní cestou : Mezi skvělé potraviny pro dietu při průjmu patří strouhané jablko, vařená mrkev, rozmačkaný banán nebo také ovesný šlem či šlem z lněných semínek. Tyto potraviny nejen že zahušťují tráveninu ve střevech, ale vytvářejí na podrážděné střevní stěně ochranný film.
Doba trvání střevní chřipky je individuální, zpravidla je to 1-7 dní. Závisí od toho, co průjem způsobuje, a také platí, že čím dříve se začnete léčit, tím dříve budete fit. Pokud vás trápí potíže delší dobu než týden, vyhledejte lékaře, který provede potřebná vyšetření.
Při průjmu a zvracení jsou nevhodná zejm. mastná jídla, včetně čokolády a plněných oplatek. Vyvarujeme se podávání omáček, zejména smetanových. Vhodné potraviny jsou mrkev nebo rýže, bramborová kaše, suché těstoviny, ovesné vločky (u kojenců mrkvový, rýžový odvar, i odvar z vloček), banán, borůvky, strouhaná jablka.
Co jíst a pít při průjmu
Banány: Jsou bohaté na draslík a pomáhají doplňovat elektrolyty ztracené během průjmu. Rýže: Nedráždí zažívání a pomáhá absorbovat přebytečnou vodu ve střevech. Starší pečivo: Jednoduché a lehce stravitelné, může pomoci uklidnit žaludek. Jablečné pyré: Má zpevňující vlastnosti, které mohou pomoci zahustit stolici.Ve třetím trimestru neužívejte léky, které patří do skupiny tzv. nesteroidních antirevmatik (Acylpyrin, Ibuprofen a jiné). Pak je možné užít lék Degan či Cerucal. Tuto běžnou těhotenskou obtíž můžete zmírnit bezpečným lékem Maalox.U velké většiny nastávajících maminek nevolnost a zvracení obvykle ustoupí mezi 12. a 16. týdnem těhotenství, přičemž symptomy jsou nejhorší od 10. do 16.
Jak na nevolnost v těhotenství
- Naplňte žaludek dřív, než ráno vstanete z postele (např. sušenky, piškoty mějte hned u postele).
- Nenechávejte prázdný žaludek.
- Omezte dráždivé potraviny.
- Jezte častěji menší porce.
- Žvýkejte žvýkačku.
- Hodně odpočívejte.
- Choďte na čerstvý vzduch a větrejte.
Co jíst při řídké stolici : Banány: Jsou bohaté na draslík a pomáhají doplňovat elektrolyty ztracené během průjmu. Rýže: Nedráždí zažívání a pomáhá absorbovat přebytečnou vodu ve střevech. Starší pečivo: Jednoduché a lehce stravitelné, může pomoci uklidnit žaludek. Jablečné pyré: Má zpevňující vlastnosti, které mohou pomoci zahustit stolici.
Co nejrychleji zastaví průjem : Při akutním průjmu doporučujeme užívat Tasectan 500 mg, který je dostupný v tobolkách. Tacetan 500 mg mohou užívat dospělí a děti nad 14 let. Užívejte 1 až 2 tobolky každých 4 až 6 hodin do vymizení příznaků. Pro děti již od narození Tasectan 250 mg KIDS, v sáčcích.
Co je dobré na křeče v břiše
Stejně jako u průjmu vám jako první pomoc může posloužit obyčejné adsorpční uhlí, které má schopnost navázat na sebe plyny ve střevech. Proti nadýmání účinně působí přípravky s obsahem simetikonu jako je Espumisan. Z bylinek, co pomáhají na křeče v břiše, vyzkoušejte třeba kmín, fenykl nebo anýz.
Banány: Jsou bohaté na draslík a pomáhají doplňovat elektrolyty ztracené během průjmu. Rýže: Nedráždí zažívání a pomáhá absorbovat přebytečnou vodu ve střevech. Starší pečivo: Jednoduché a lehce stravitelné, může pomoci uklidnit žaludek. Jablečné pyré: Má zpevňující vlastnosti, které mohou pomoci zahustit stolici.I VE 2. TÝDNU: dietní stravu stále bez smažených, uzených, kořeněných, tučných, nadýmavých a mléčných jídel. Po úpravě stolic zařadit z mléčných výrobků zpočátku pouze bílý jogurt.
Co k snidani při průjmu : Dieta při průjmu
- ryby.
- kuřecí maso.
- mrkev.
- banán.
- brambory.
- bílé pečivo.