Co jíst při Dyspepsii?
Doporučuje se vyhýbat tučným potravinám, kofeinu, alkoholu, čokoládě a kořeněným potravinám. – Léky: Prostředky na neutralizaci žaludeční kyseliny, jako jsou antacida, nebo léky na snížení produkce žaludeční kyseliny mohou být užitečné. Léky nebo výživové doplňky na podporu pohybu žaludku mohou také pomoci.Typickými projevy jsou pocit plnosti, těžkosti a pomalého trávení po jídle, předčasná sytost, nechutenství, bolest v nadbřišku, nadměrné říhání, pálení žáhy, nevolnost či zvracení. Objevovat se může i hořkost či jiné pachutě v ústech, zápach z úst či zvýšené slinění a odpor k některým potravinám.Funkční dyspepsie je nejčastější gastroenterologickou diagnózou. Je definována jako diskomfort a/nebo bolest v horní části břicha bez prokazatelné organické příčiny. Podle Římské klasifikace rozdělujeme funkční dyspepsii do tří typů: ulcerózní (ulcer-like), dysmotilitní (dysmotility-like) a nespecifický (non-specific).

Co je to Dyspeptický syndrom : Dyspepsii lze charakterizovat jako souhrn obtíží pocházejících z oblasti trávicího traktu, u kterých je možno zjistit (alespoň dílčí) závislost na druhu a množství požité potravy a na časovém intervalu od jejího příjmu. Závažnost obtíží je různá od epizodických problémů, přes dietní chyby až po těžké stavy.

Jak dlouho trva dyspepsie

Potížím, které souvisejí s nepříjemnými pocity při trávení, říkáme funkční dyspepsie. Nejde ovšem o bolest, která vás přepadne jednou za měsíc, potíže trvají více než tři měsíce v roce, a to v různých časových intervalech.

Co je dobré na uklidnění žaludku : Nejběžnějším prostředkem pro zmírnění nepříjemných projevů podrážděného žaludku je soda ve formě prášku. Na pálení žáhy jsou také velmi oblíbené žvýkací tablety Rennie či suspenze Gaviscon, která brání návratu žaludeční šťávy do jícnu.

Pochutnat si můžete například na ananasu, papáje, mangu, kiwi či banánech. Trávicí enzymy obsahuje i listová zelenina, med a vedle nich také kysané mléčné produkty (např. kefír). Často se používají v kombinaci trávicí enzymy a probiotika.

Stejně jako u průjmu vám jako první pomoc může posloužit obyčejné adsorpční uhlí, které má schopnost navázat na sebe plyny ve střevech. Proti nadýmání účinně působí přípravky s obsahem simetikonu jako je Espumisan. Z bylinek, co pomáhají na křeče v břiše, vyzkoušejte třeba kmín, fenykl nebo anýz.

Co delat při pocitu plnosti

Dopřejte si například dostatek času na jídlo, dobře žvýkejte sousta a jezte v klidu. Pomůže tak snížit pocit plnosti. Stejně jako jiné zažívací potíže může plnost vyvolat také hektický a stresující životní styl. Pravidelné cvičení a relaxace jsou tedy nezbytné pro zajištění vaší pohody a zdravého trávicího systému.Patří sem mj. pocit plnosti v břiše, plynatost, nevolnost, zvracení, průjem či zácpa. Dyspepsii lze dělit podle řady kritérií, podle příčiny rozlišujeme dyspepsii funkční, organickou a sekundární.Dopřejte si například dostatek času na jídlo, dobře žvýkejte sousta a jezte v klidu. Pomůže tak snížit pocit plnosti. Stejně jako jiné zažívací potíže může plnost vyvolat také hektický a stresující životní styl. Pravidelné cvičení a relaxace jsou tedy nezbytné pro zajištění vaší pohody a zdravého trávicího systému.

Dostatečný příjem tekutin: Hydratace je zásadní pro správné trávení a může pomoci při léčbě podrážděného žaludku. Mírné cvičení: Lehké cvičení, jako je například procházka, může podpořit trávení a snížit stres. Odměřené porce jídla: Jíst menší porce, ale častěji, může pomoci snížit zátěž na žaludek.

Co prospívá žaludku : Žaludku prospívají jáhly, proso, hovězí maso, meruňky, sladké brambory, jablka, dýně, rýže, špenát, hrušky, fazole, vepřové a jehněčí maso kyselé zelí, lékořice.

Jak poznat nedostatek trávicích enzymů : Příznaky, které mohou souviset s nedostatečným množstvím enzymů:

  1. bolesti břicha.
  2. nadýmání
  3. reflux.
  4. pálení žáhy.
  5. vypadávání vlasů
  6. potíže se spánkem.
  7. průjem nebo naopak zácpa.
  8. nedostatečné vstřebávání živin.

Které potraviny obsahují enzymy

Potraviny bohaté na trávicí enzymy:

  • Kefír – lipáza, proteáza, laktáza.
  • Kimchi – proteáza, lipázy, amylázy.
  • Miso – laktáza, lipáza, proteáza, amyláza.
  • Avokádo – lipáza.
  • Mango – amyláza.
  • Ananas – bromelain.
  • Papaya – papain (proteáza).
  • Kiwi – actinidain (proteáza).


Proti nadýmání účinně působí přípravky s obsahem simetikonu jako je Espumisan. Z bylinek, co pomáhají na křeče v břiše, vyzkoušejte třeba kmín, fenykl nebo anýz. Dalším možností, jak se zbavit křečí v břiše, je užívání léku Meteospasmyl.Na zmírnění plynatosti pomáhají tyto osvědčené rady:

  1. Aktivní uhlí: Pomáhá snižovat nadměrnou plynatost po jídle.
  2. Teplo: Přiložením termoforu uvolníte křeče.
  3. Masáže: Opatrná masáž břicha může „uvolnit“ uvízlé plyny.

Jak uvolnit plyny v břiše : Domácí lék při nadýmání

Na zmírnění plynatosti pomáhají tyto osvědčené rady: Aktivní uhlí: Pomáhá snižovat nadměrnou plynatost po jídle. Teplo: Přiložením termoforu uvolníte křeče. Masáže: Opatrná masáž břicha může „uvolnit“ uvízlé plyny.