Příprava: 2 dny před vyšetřením bezezbytková strava (vynechat nadýmavou stravu – luštěniny, syrová zelenina, ovoce, čerstvé pečivo, mléko, mléčné výrobky), pít hodně tekutin, nepít nápoje obsahující CO2.V případě vyšetření oblasti břicha a malé pánve je třeba přijít na lačno, tedy nejméně 6 hodin před vyšetřením nic nejíst, zhruba 2 hodiny před vyšetřením nepít. Na vyšetření v ostatních oblastech není žádná příprava nutná. Nezapomeňte s sebou přinést žádanku na vyšetření vyplněnou Vaším odesílajícím lékařem.v den objednaného vyšetření přichází pacient nalačno (běžně užívané léky standartně užije a zapije douškem vody) s naplněným močovým měchýřem, tj. 1-2 hodiny před vyšetřením se pacient vymočí a následně poměrně rychle vypije 500 ml tekutiny (voda, čaj), dále do vyšetření, pokud možno nemočí, u dětí stačí vypít 250 ml.
Co vše odhalí sono břicha : Diagnostika: Sonografie břicha pomáhá identifikovat různá onemocnění a poruchy v orgánech břišní dutiny, jako jsou jaterní onemocnění, žlučové kameny, ledvinové kameny, cysty nebo nádory. Poskytuje podrobný obraz vnitřních struktur, což je klíčové pro stanovení správné diagnózy.
Co jíst před vyšetřením střev
Vhodné potraviny jsou jogurty, maso, bramborová kaše, těstoviny, pudingy, piškoty, bílé pečivo, sušenky, rýže, vývary. Dodržujte pitný režim a vypijte alespoň 2 litry tekutin denně. Pokud jste diabetik, nezapomeňte si častěji měřit glykémii. Den před vyšetřením přijímejte jen tekutiny.
Co odhali Sono slinivky : Endoskopická sonografie nám poskytuje informace o rozsahu nádoru, o tom jak hluboce do stěny trávicí trubice nádor zasahuje, zda se rozšířil i do okolních orgánů, a zda jsou zvětšené okolní lymfatické uzliny.
Ultrazvuk zobrazí ledviny, játra, žlučník, slezinu, slinivku, močový měchýř nebo třeba velké cévy. Ultrazvuk břicha je často doménou chirurgie a urologie, ale předepisuje jej i internista nebo gynekolog. Ultrazvukové vlny dokáží zobrazit téměř všechny měkké tkáně vašeho těla.
Používá se k vyšetřování měkkých tkání (ultrazvuk nepronikne kostmi) př.: ultrazvukové vyšetření mozku u malých dětí; vyšetření uzlin na krku, v axile, v tříslech; vyšetření štítné žlázy; vyšetření těhotných; ultrazvukové vyšetření prsů; ultrazvukové vyšetření kardiovaskulárního systému; vyšetření břicha; vyšetření …
Jak dlouho trvá ultrazvuk břicha
Ultrazvukové vyšetření břicha trvá v průměru 15 minut a probíhá v poloze na zádech.Nízkotučné zdroje bílkovin: Libové maso, drůbež, králičí, ryby bez kůže. Přílohy: Brambory a vše z nich, těstoviny, rýže. Bílé pečivo: Méně dráždí střeva než celozrnné varianty. Nenadýmavá zelenina: Mrkev, celer, špenát, petržel, oloupaná rajčata.týden před vyšetřením by se měly z jídelníčku vysadit potraviny obsahující zrníčka a slupky (vyhnout se jídlům, jako je ovoce s jadérky, zelenina, obiloviny, luštěniny, kmín a celozrnné pečivo). Ovoce a zelenina se může pouze loupaná (bez slupek a zrníček).
Zřejmě nejčastějším důvodem onemocnění slinivky břišní je nadměrné a dlouhodobé požívání alkoholu, především destilátů. Alkohol ničí tkáň slinivky a výsledkem je zánět. Taktéž obliba tučných a propálených jídel slinivce neprospívá.
Co vše zjistí Sono : Co vše můžeme pomocí sonografie zjistit
- Vyšetření jater, žlučníku, slinivky břišní, žaludku a střev.
- Odhalování případných nádorů nebo cyst v orgánech břicha.
- Hodnocení průtoku krve v cévách jater.
- Zjištění případných onemocnění ledvin.
Co Nedelat před ultrazvukem : Den před vyšetřením a v den vyšetření nepijte bublinkové nápoje. Sonografie břicha se provádí nalačno. Nesnídejte tedy a nepijte ráno mléčné nápoje ani kávu. Napít se můžete vody, nebo ovocného či bylinkového čaje.
Co snižuje zánět v těle
Čerstvá zelenina a ovoce
Barevná zelenina a ovoce, například švestky, fazole, borůvky, kapusta, jsou bohaté na antioxidanty a vlákninu, což pomáhá snižovat zánět.
Zařaďte do jídelníčku kvašené potraviny, například kysané zelí, kvašené zelí kimči, kefír, acidofilní mléko nebo kombuchu. Snižte příjem kofeinu, alkoholu, bílého cukru, průmyslově zpracovaných potravin (fast food, sladkosti), konzervačních látek, umělých sladidel, barviv a dalších aditiv.Oběd pouze čirý vývar (tzn. bez masa, bez zeleniny, bez těstovin) nebo sladký čaj. Večer pijte již pouze tekutiny, čaj nebo neperlivé čiré nápoje (barevně zbarvené nápoje mohou znesnadnit vyšetření). V den vyšetření přijďte na lačno, pití čirých tekutin ukončete 3-4 hod před vyšetřením!
Kdy zacit s dietou před kolonoskopii : Dieta: 3-4 dny před koloskopií nejezte potraviny, které obsahují větší množství vlákniny, slupky, semínka, pecky (ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, mák apod.) Vhodné potraviny jsou jogurty, maso, bramborová kaše, těstoviny, pudingy, piškoty, bílé pečivo, sušenky, rýže, vývary.