Co jíst aby nebyla zácpa?
Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.„Projímavé účinky mají švestky, jablka, fíky, jahody, sušené meruňky. Obecně je dobré obohatit jídelníček o vlákninu, kterou najdete v ovoci, zelenině či luštěninách.Stravujte se pestře a chutně. (vhodné jsou ovocné šťávy, minerální vody s obsahem hoř- číku, bylinné čaje). , obiloviny, celozrnné pečivo, otruby a luštěniny). Můžete zařazovat do jídelníčku i potraviny s přirozeně projíma- vým účinkem – kompoty, kefíry, jogurty, ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny.

Jaké ovoce je dobré na zácpu : Ovoce se doporučuje čerstvé i kompotované a je vhodné ho konzumovat ke svačině. Proti zácpě jsou vhodné hrušky i hrušková povidla nebo kompot, fíky (obsahují také draslík), banány nebo melouny.

Jak dlouho muze být clovek bez stolice

pokud nepociťujete žádné potíže, není třeba 3 dny bez stolice nijak významně řešit. Dbejte na pitný režim, dostatek vlákniny ve stravě a pravidelný pohyb. Pomoci může také dlouhodobé užívání probiotik.

Jak dostat stolici ven : Pohyb a cvičení – peristaltika střev je někdy zastavena kvůli nedostatku pohybu. Doporučujeme proto každý den alespoň půlhodinovou procházku nebo cvičení. Mezi vhodné polohy patří hluboký dřep – "seďte" v této poloze několik minut denně pro podporu vyprazdňování!

Může to být nedostatek tekutin, málo vlákniny ve stravě, špatný mikrobiom, těžká strava (tučná). Pro akutní vyprazdňování jde použít glycerinový čípek. Pro regulaci trávení doporučuji přijímat min 2l tekutin denně, přidávat do jídla vlákninu (psyllium, ovoce, zelenina, ořechy, obiloviny apod.)

Vyvážená strava, konzumace správných potravin

Hodně vlákniny obsahují jablka, hrušky, bobule, banány, třešně, kiwi, švestky a citrusové plody. Dále také zelí, mrkev a brambory, pórek, červená řepa, luštěniny a celozrnné výrobky. Také ovocné šťávy a sušené ovoce jsou známé tím, že dokážou střevo rozpohybovat.

Co jíst na změkčení stolice

Jaké specifické potraviny jsou vhodné proti zácpě

  1. Lněné semínko.
  2. Hrušky a jablka.
  3. Švestky.
  4. Bobulovité ovoce.

Na zastavení průjmu jezte jídla s vysokým obsahem škrobu. Mezi ty patří bílá rýže, brambory. Mnoho škrobu obsahuje i pšenice, oves … Pomůže vám i konzumace sucharů a libového masa.Pohyb a cvičení – peristaltika střev je někdy zastavena kvůli nedostatku pohybu. Doporučujeme proto každý den alespoň půlhodinovou procházku nebo cvičení. Mezi vhodné polohy patří hluboký dřep – "seďte" v této poloze několik minut denně pro podporu vyprazdňování!

Může to být nedostatek tekutin, málo vlákniny ve stravě, špatný mikrobiom, těžká strava (tučná). Pro akutní vyprazdňování jde použít glycerinový čípek. Pro regulaci trávení doporučuji přijímat min 2l tekutin denně, přidávat do jídla vlákninu (psyllium, ovoce, zelenina, ořechy, obiloviny apod.)

Jak změkčit stolici v konečníku : změkčujte pravidelně stolici. Do stravy zařaďte vlákninu celozrnné výrobky, čerstvé ovoce a zeleninu (alespoň 5krát denně), své místo mají i kysané mléčné výrobky. Dodržujte pitný režim (2,5 litru vody denně) a nezapomínejte na pravidelnou pohybovou aktivitu. Stolici lze změkčit pomocí laktulozy.

Jak poznat špatné střeva : Mezi nejtypičtější příznaky doprovázející zánět tlustého střeva patří:

  1. průjem s příměsí krve a hlenu.
  2. bolest a krvácení z konečníku.
  3. křečové bolesti břicha.
  4. nevolnost.
  5. ztráta chuti k jídlu.
  6. zvýšená teplota.
  7. úbytek na váze.

Jak na zácpu doma

Babské rady, které mohou pomoci se zácpou

  1. Vyzkoušejte olivový, lněný nebo kokosový olej.
  2. Pomocník v podobě švestek.
  3. Znáte třtinovou melasu
  4. Zázračná pampeliška.
  5. Vsaďte na mléčné produtky – třeba jogurt.
  6. Sladké fíky.
  7. Špenát nejen pro Pepka.
  8. Pojídejte kompoty.


Snažte se přijímat dostatečné množství vlákniny (ovoce, zelenina, obiloviny, celozrnné pečivo, otruby a luštěniny). Můžete zařazovat do jídelníčku i potraviny s přirozeně projímavým účinkem – kompoty, kefíry, jogurty, ovoce, zelenina, celozrnné Můžete vyzkoušet i sklenici vlažné vody či džusu po ránu nalačno.Pohyb a cvičení – peristaltika střev je někdy zastavena kvůli nedostatku pohybu. Doporučujeme proto každý den alespoň půlhodinovou procházku nebo cvičení. Mezi vhodné polohy patří hluboký dřep – "seďte" v této poloze několik minut denně pro podporu vyprazdňování!

Jak dostat tvrdou stolici z konečníku : Důvodů je mnoho. Může to být nedostatek tekutin, málo vlákniny ve stravě, špatný mikrobiom, těžká strava (tučná). Pro akutní vyprazdňování jde použít glycerinový čípek. Pro regulaci trávení doporučuji přijímat min 2l tekutin denně, přidávat do jídla vlákninu (psyllium, ovoce, zelenina, ořechy, obiloviny apod.)