Co jsou vedlejší rozpočtové náklady?
Vedlejší náklady a ostatní náklady

Jedná se zejména o náklady související s vybudováním, provozem a likvidací zařízení staveniště, ztížené výrobní podmínky související s umístěním stavby, provozními nebo dopravními omezeními, pokud vyplývají z příslušné dokumentace a jsou pro řádné zhotovení stavby nezbytné.ZRN – základní rozpočtové náklady – jsou součtem stavebních a montážních prací. Rozdělujeme je na práce hlavní stavební výroby (HSV) a přidružené stavební výroby (PSV), doplněné o specifikace (náklady dodávek).Standardní přirážkou k základnímu rozpočtu je i sazba nebo výpočet VRN.

Co patří do HSV : HSV – hlavní stavební výroba – hrubá stavba objektů občanské, bytové a průmyslové výstavby, inženýrské sítě, objekty vodního hospodářství.

Co jde do pořizovací ceny auta

Pořizovací cena

Podle ustanovení § 25 ZoÚ je to cena, za kterou byl majetek pořízen a náklady s jeho pořízením související. Těmito náklady jsou podle výše uvedené vyhlášky např. náklady na dopravu, clo, různé poplatky, částky za zprostředkování koupě vozidla.

Co lze zahrnout do pořizovací ceny : Pořizovací cena zahrnuje cenu, za kterou byl majetek pořízen a náklady související s pořízením (např. dopravu, instalaci, clo atd.) vynaložené do doby, než byl majetek uveden do stavu způsobilého k užívání (tzn. splnění všech technických a zákonných podmínek pro používání majetku).

Státní rozpočet: rozpočtový proces

Rozpočtový proces probíhá v několika etapách, a to od sestavení a schválení rozpočtu přes jeho plnění a kontrolu až po sestavení a schválení závěrečného účtu a jeho kontrolu.

Městská část hospodaří podle schváleného rozpočtu na rok. Není-li rozpočet schválen před 1. lednem rozpočtového roku, řídí se rozpočtové hospodaření v době do schválení rozpočtu pravidly rozpočtového provizoria.

Co je to HSV a PSV

Rozpočet je dále členěn na práce HSV (hlavní stavební výroba) a práce PSV (přidružená stavební výroba).Výkaz výměr představuje konečný soupis stavebních dílů, materiálů a veškerých stavebních a montážních prací potřebných pro realizaci zamýšlené stavby. Tento soupis je vyhotovován na základě předložené projektové dokumentace stavby.Hrubá stavba je obecně zažitý pojem, který není definován v zákoně, v normě ani v projektové dokumentaci. Označuje dokončení nosných, tj. základů, svislých a vodorovných konstrukcí stavby včetně zastřešení tak, aby do stavby nezatékalo.

HSV – hlavní stavební výroba – hrubá stavba objektů občanské, bytové a průmyslové výstavby, inženýrské sítě, objekty vodního hospodářství.

Co vše patří do pořizovací ceny majetku : Pořizovací cena zahrnuje cenu, za kterou byl majetek pořízen a náklady související s pořízením (např. dopravu, instalaci, clo atd.) vynaložené do doby, než byl majetek uveden do stavu způsobilého k užívání (tzn. splnění všech technických a zákonných podmínek pro používání majetku).

Jak vypočítat cenu auta : Vypočítáme průměr cen všech nalezených vozidel (sečteme jejich ceny a výsledné číslo vydělíme počtem aut ve statistickém vzorku). Cena však pravděpodobně půjde ještě o 5 až 10 % níže, ale pouze pokud je vozidlo v dobrém stavu Pokud je kdekoliv odřené či jinak poškozené, tak by se měla požadovat sleva na opravu.

Co nepatří do pořizovacích nákladů

Mezi tyto položky, které se tedy nemohou objevit v pořizovací ceně majetku, patří: Opravy a údržba. Náklady nájemce na uvedení najatého majetku do předcházejícího stavu. Kursové rozdíly.

Pořizovací cena

Jedná se o cenu, kterou se oceňuje majetek, jenž byl zakoupen a od jehož pořízení má účetní jednotka doklad. Pořizovací cena v sobě zahrnuje kromě samotné ceny majetku i dopravné, náklady na skladování, clo, montáž pojištění apod. Samotná cena za majetek se označuje jako cena pořízení.(1) Rozpočtová skladba je jednotným tříděním příjmů, výdajů a financujících položek rozpočtů a peněžních fondů uvedených v odstavci 2. Rozpočtová skladba určuje hlediska, podle kterých se tyto příjmy, výdaje a financující položky třídí, a stanoví jednotky třídění u těchto hledisek.

Co je porušení rozpočtové kázně : Porušením rozpočtové kázně je podle ustanovení § 22 zákona č. 250/2000 Sb. každé neoprávněné použití nebo zadržení peněžních prostředků poskytnutých jako dotace nebo návratná finanční výpomoc z rozpočtu územně samosprávného celku.