Čeština rozlišuje 3 jmenné rody: mužský (maskulinum), ženský (femininum) a střední (neutrum). Mužský rod se dále člení na životný a neživotný.Jmenný rod (lat. genus nominis či jen genus) je mluvnická kategorie jmen (lat. nomina), tedy podstatných jmen, přídavných jmen, zájmen, číslovek a případně dalších slovních druhů, která ovlivňuje jejich skloňování a také tvary sloves, zejména příčestí.jména přivl. poznáme podle rodu podstatného jména, které přídavné jméno blíže určuje. Např. matčin bratr (mužský rod životný), matčin dům (mužský rod neživotný), matčina šála (ženský rod), matčino kolo (střední rod).
Jak určit vzor : Jak poznáme, který vzor použít
- Určíme rod podstatného jména.
- Podíváme se, zda jméno končí na souhlásku/samohlásku.
- Pokud končí např. na souhlásku, vybíráme ze vzorů, které končí také na souhlásku.
- Řekneme si jméno ve 2. pádě. Podle něj pak vybereme vzor, jehož 2. pád končí stejně.
Jaké jsou rody
V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Mužský rod se dělí na životný a neživotný. Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).
Kdy se zacalo mluvit český : Čeština se vyvinula ze západních nářečí praslovanštiny na konci 10. století.
Rod (řecky γένος, latinsky gens) je souhrn všech pokrevních příbuzných pocházejících od jednoho společného předka, a to současných i budoucích.
V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Mužský rod se dělí na životný a neživotný. Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).
Jaké I v ženském rodě
měkkým vzorům, tedy vzorům, které mají pouze koncovky s měkkým I. Výjimku tvoří jen vzor žena (například tvar ženy), ten ale snadno poznáme podle typického zakončení na -A. Pokud tedy končí podstatné jméno ženského rodu na jiné písmeno než -a, víme, že v něm píšeme měkké I.Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Mužský rod se dělí na životný a neživotný.
Úplně jednoduše lze říci, že činný rod vyjadřuje, co dělá podmět, zatímco trpný rod vyjadřuje, co dělá někdo jiný než podmět. Rozdíl mezi těmito rody si můžeme ukázat na dvou příkladových větách: Někdo umyl okna. Podmětem této věty je slovo někdo (třeba Petr, Zuzka, maminka nebo kdokoliv jiný, kdo u vás myje okna).
Co je to rod : Rod zahrnuje příbuzné, geneticky blízké druhy na základě zkoumání podobnosti: u rostlin a nižších živočichů – podobnosti květů nebo pohlavních orgánů, u vyšších živočichů – podobnosti kosterního aparátu.
Kde se vzala čeština : Čeština se vyvinula na konci 1. tisíciletí ze západního nářečí praslovanštiny. V pračeském období si zachovávala některé praslovanské prvky, jako byly jery, nosovky (ę a ǫ), palatalizace či systém čtyř minulých časů (aorist, imperfektum, perfektum, plusquamperfektum).
Kolik lidí na světě mluví česky
Česky na celé Zemi mluví celkem zhruba 12,5 milionů lidí. Nejexotičtějším místem, kde se autor příspěvku domluvil česky, bylo syrské Aleppo, kde v místní restauraci potkal bývalého absolventa české vysoké školy, který se česky naučil během svých studií a do současné doby si ji velmi dobře pamatuje.
Úplně jednoduše lze říci, že činný rod vyjadřuje, co dělá podmět, zatímco trpný rod vyjadřuje, co dělá někdo jiný než podmět. Rozdíl mezi těmito rody si můžeme ukázat na dvou příkladových větách: Někdo umyl okna. Podmětem této věty je slovo někdo (třeba Petr, Zuzka, maminka nebo kdokoliv jiný, kdo u vás myje okna).Činný rod (aktivum) je mluvnická kategorie sloves, kterou vyjadřujeme, že podmět je původcem děje (agentem). Činný rod je základním vyjadřovacím slovesným rodem, trpný rod je rodem odvozeným. Některé jazyky mají ještě třetí rod, stojící mezi aktivem a pasivem, tzv. medium.
Jaké jsou vzory mužského rodu : U rodu mužského životného máme na výběr ze vzorů: pán, muž, předseda, soudce – je ovšem nutné nejprve rozhodnout, zda je určované jméno životné nebo neživotné. Pro jména životná můžeme použít pouze vzory: pán, muž, předseda a soudce.