Co jsou to právní zásady?
Právní odvětví

V soukromém právu jsou nejdůležitějšími právními odvětvími občanské právo, rodinné právo, obchodní právo a lze sem zařadit i pracovní právo. V oblasti veřejného práva pak jde zejména o ústavní právo, trestní právo, správní právo a finanční právo.Význam spočívá v poskytnutí ochrany tomu, kdo při svém jednání nevěděl o právně významných souvislostech a neměl povinnost o nich vědět. Zásada zákazu zneužití občanských práv je tradiční zásadou občanského práva.Právní normou rozumíme obecně závazné pravidlo chování, které má státem stanovenou nebo uznanou formu (pramen práva) a které je vynutitelné státním donucením. Norma stanoví příkaz, zákaz nebo oprávnění.

Co to je právní rád : Právní řád České republiky je tvořen všemi právními předpisy ČR a v nich obsaženými právními normami. Nejdůležitějšími právními předpisy jsou zákony, tj. soubory pravidel chování upravující základní oblasti života člověka a společnosti.

Co je to právní princip

Právní principy jsou vůdčí právní ideje, na kterých je založen hodnotový právní a ústavní systém, hodnotově založený právní řád. Jednou ze základních funkcí, jak bude podrobněji vysvětleno níže, je funkce stabilizační.

Jaké dva druhy základních právních odvětví rozlišujeme : Nejobecnější členěné právního systému je členění na právo soukromé a právo veřejné. Toto členění nabývá zcela zásadního významu od roku 2014, ve kterém nové občanské právo (občanský zákoník) obsahuje základní úpravu všech právních odvětví soukromého práva.

Pojem právní princip, někdy též označován jako právní zásada nebo maxima (z lat. maxima = „největší“; římskému právu byl však tento termín neznámý), označuje „pravidla, která tvoří základ určitého právního institutu, zákona, právního odvětví nebo (v případě obecných právních principů) právního řádu jako celku“.

Zákonnost (legalita) vyjadřuje nejen povinnosti dodržovat zákon, ale také konstrukci, že právní norma může být vydána jen na základě zákonem stanoveného postupu, zákonem oprávněným subjektem v zákonem stanovené formě.

Co je objekt práva

Objektem právního vztahu pak rozumíme důvod, pro který subjekty uzavírají právní vztah. Objekt je tím, oč ve vztahu jde. Obvykle rozlišujeme primární a sekundární objekt právního vztahu.Právní síla je vlastnost právní normy, spočívající v míře schopnosti právně zavazovat své adresáty. Závisí pak na tom, v jakém typu právního předpisu je obsažena, lze proto hovořit i o právní síle právních předpisů.Princip (z lat. principium, počátek) je základní a obecně uznávané myšlenkové východisko, zásada, pravidlo, zákon, které se nedokazuje, ale z něhož lze chápat nebo odvozovat další důsledky pro jednání nebo poznání. U technických zařízení základní myšlenka, z níž je lze pochopit (např. princip elektromotoru).

Právní systém (právní soustavu) tvoří souhrn všech právních norem, které jsou v daném časovém období na území daného státu platné. Právní normy se sdružují do širokých celků, podle toho jakým způsobem upravují vztahy a co je předmětem právní úpravy.

Na jaké hlavní právní zásadě principu je postaveno veřejné právo : PRÁVO VEŘEJNÉ

Právem soukromým rozumíme tu oblast práva, kde subjekty vystupují v rovném postavení, kde žádný ze subjektů (ani stát), nemůže o právech a povinnostech druhého rozhodovat autoritativně. Vzájemná práva a povinnosti si upravují zejména na základě smlouvy, dohody.

Co je zásada zákonnosti : Nikdo nesmí být odsouzen za jednání nebo opomenutí, které v době, kdy bylo spácháno, nebylo podle vnitrostátního nebo mezinárodního práva trestným činem.

Jaké jsou zásady správního řízení

Správní řád

  • Zásada zákonnosti (legality)
  • Zásada ochrany dobré víry a oprávněných zájmů
  • Zásada materiální pravdy.
  • Zásada služby veřejnosti.
  • Zásada rychlosti a hospodárnosti.
  • Zásada rovnosti a nestrannosti.
  • Zásada spolupráce a součinnosti.
  • Zásada písemnosti modifikovaná zásadou ústnosti.


1.3.10 Zásada hospodárnosti a procesní ekonomie

Podle něj správní orgán postupuje tak, aby nikomu nevznikaly zbytečné náklady. To je v zájmu jak správního orgánu samotného, tak i dotčených osob.Subjekt právního vztahu je osoba zavázaná subjektivní povinností nebo oprávněná subjektivním právem. Mezi subjekty právního vztahu patří: fyzické osoby; právnické osoby; stát.

Co to je objektivní právo : Objektivní právo tedy není nic jiného než soubor práv- ních norem (pravidel lidského chování garantovaných státem). Není však vyloučeno, že objektivním právem rozumíme také právo přirozené či souhrn práva přirozeného a pozitivního. Obvykle když hovoříme o právu objektivním, máme na mysli právní normy či jejich systém.