Co jsou to metody?
Klasické výukové metody: – Metody slovní (vysvětlování, vyprávění, popis, přednáška, práce s textem, rozhovor). – Metody názorně- demonstrační (předvádění a pozorování, práce s obrazem, instruktáž). – Metody dovednostně – praktické (napodobování, laborování, experimentování, vytváření dovedností, produkční metody).Výukové metody patří mezi základní didaktické kategorie. Lze je definovat volně podle J. Maňáka (2003) jako uspořádaný systém vyučovacích činností učitele a učebních aktivit žáka, který směřuje k dosažení výchovně-vzdělávacích cílů. V literatuře nacházíme mnoho odlišných pojetí členění výukových metod.Patří mezi ně např.: • řešení problémů (problémová metoda), heuristické metody (metody objevování, badatelské metody), • projektová metoda, skupinová, kooperativní výuka, • situační metody (řešení problému vycházejícího z reálné události), • inscenační metody (hraní rolí), didaktické hry.

Co je metody a formy pedagogické práce : Metody výuky jsou systémem vyučovacích činností a učebních aktivit, jež mají vést k dosažení výchovně vzdělávacích cílů. Oproti tomu formy výuky představují způsoby, jakými je učivo studentům předáváno.

Co je to metoda

Metoda (z řeckého met-hodos – doslova "za cestou", cesta za něčím) je postup nebo návod, jak získávat správné poznatky, prostředek poznání. Metoda a systém tvoří podstatu vědy, přičemž systém představuje její obsahovou stránku, zatímco metoda její stránku formální.

Jaké jsou typy výuky : Individuální, individualizovaná, hromadná, skupinová, týmová, kooperativní nebo montessori výuka.

Existují čtyři základní výzkumné metody – dotazování, pozorování, experiment a analýza dokumentů – v rámci kterých je možné použít různé techniky sběru dat.

Individuální, individualizovaná, hromadná, skupinová, týmová, kooperativní nebo montessori výuka.

Co je didaktická metoda

Didaktická metoda

Metoda je prostředek stimulace učení dospělého, vede ho k výukovému cíli a činí proces učení efektivním. Je spojena s naplňováním vzdělávacích cílů a s optimálním zvládnutím obsahu vzdělávání. Realizuje se v rámci dané didaktické formy a za určitých výukových situací a za určitých podmínek.Metodika je část práce, ve které popisujete, jak jste prováděli svůj výzkum, jaké metody jste použili a proč jste zvolili právě tyto konkrétní metody. Metodika slouží k tomu, aby byla vaše práce transparentní, ověřitelná a vědecky správná.metody slovní

  • základem je slovo – v ústní i písemné podobě
  • monologické – výklad, vyprávění, popis, přednášky.
  • dialogické – zkoušení, beseda, diskuze, dramatizace.
  • písemná cvičení – písemka.
  • práce s texty – časopis.


Výuka je proces, v němž se žák (žáci, skupina žáků; student, studenti, skupina studentů; frekventant apod.) učí prostřednictvím učitele nebo vyučovacího zařízení (stroje, programu apod.; toto technické zařízení je samozřejmě „prodlouženou rukou“ člověka – učitele).

Co to je metodika : Metodika je obecně pracovní postup (metoda) nebo nauka o metodě. Metodika v oblasti metodologie vědy je metoda vědecké práce. Metodika v oblasti pedagogiky je nauka o metodě vyučování v určitém oboru (teorie vyučování).

Jak popsat metodiku : Metodika by měla obsahovat následující informace:

  1. Cíl vašeho výzkumu: Co jste chtěli zjistit nebo dokázat
  2. Výzkumné otázky nebo hypotézy: Jaké konkrétní otázky nebo tvrzení jste zkoumali
  3. Výběr vzorku: Kdo byli vaši respondenti nebo účastníci výzkumu
  4. Výzkumná metoda: Jakou metodu jste použili pro sběr dat

Co znamená slovo didaktika

Didaktika je teorie vzdělávání, která se zabývá jevy, formami, postupy a cíli vyučování. Je součástí pedagogiky, zabývající se metodami a formami školního vyučování. Didaktika je pojem odvozený z řeckého slova didaskó, které znamená učím nebo vyučuji.

Metoda (z řeckého met-hodos – doslova "za cestou", cesta za něčím) je postup nebo návod, jak získávat správné poznatky, prostředek poznání. Metoda a systém tvoří podstatu vědy, přičemž systém představuje její obsahovou stránku, zatímco metoda její stránku formální.Metodika by měla obsahovat následující informace:

  • Cíl vašeho výzkumu: Co jste chtěli zjistit nebo dokázat
  • Výzkumné otázky nebo hypotézy: Jaké konkrétní otázky nebo tvrzení jste zkoumali
  • Výběr vzorku: Kdo byli vaši respondenti nebo účastníci výzkumu
  • Výzkumná metoda: Jakou metodu jste použili pro sběr dat

Co to jsou aktivizující metody : Aktivizační metody výuky usilují o aktivizaci žáků, o získání jejich zájmů na výsledcích výuky, ale také usilují o rozvoj jejich vlastní aktivity, samostatnosti a tvořivosti žáka. Jednou z forem aktivizačních metod jsou například hry. Cílem hry ve výuce je tedy především motivovat a rozvíjet osobnost žáka.