V truhlářském průmyslu se se spárovkou setkáte poměrně často, a to především v domácnosti – pro výrobu interiérového nábytku, dřevěných schodišť, pracovních a parapetních desek, kuchyňských desek, stolových noh nebo dokonce ke zhotovení kuchyňských doplňků.Spárovka je jednovrstvá deska z masivního dřeva, která se lepí z lamel různých tlouštěk a délek a k jejímu slepení se používají desperzní a polyuretanová lepidla.Po celou dobu aklimatizace skladujte spárovku v uzavřených a su- chých prostorech, chraňte před přímým slunečním zářením a zabraň- te velkým teplotním a vlhkostním výkyvům. Spárovky nesmí být skla- dovány v bezprostřední blízkosti topných těles, v blízkosti studených a vlhkých stěn, dveří nebo oken.
Co je spárová deska : Spárovky jsou desky z masivního dřeva v různých rozměrech vyrobené slepováním dřevěných hranolů. Při výrobě nábytku se nejčastěji používají spárovky z borovice nebo smrkového dřeva. Chystáte-li se vyměnit kuchyňskou desku, pak sáhněte po spárovce z dubu a buku.
Jak spojit Spárovku
Spojování ozuby je spojení spárovky, popř. biodesky pomocí vícenásobných klínovitých (rybiny) nebo rovných čepů (sdružené čepy) které se nazývají ozuby, popř. rybiny. Toto spojení se volí ke spojování desek z masivního dřeva, neboť takto spojené díly se mohou neomezeně sesychat a bobtnat, ale ne bortit.
Co je dřevěná spárovka : Spárovky jsou masivní dřevěné desky, které se vyrábějí slepováním hranolků dřeva. Technologický postup využívá k jejich lepení 3D lepidla, což vylučuje použití v exteriéru. Na změnu vlhkosti a teploty reagují spárovky změnou rozměrů a fyzikálních vlastností.
Masiv je blok zemské kůry, který se odlišuje svou stavbou od svého okolí. Bývá vymezen zlomy, při pohybech si udržuje svou strukturu a přesouvá se jako celek. Je souvislým celkem tvořeným magmatickými nebo metamorfovanými horninami. Masiv také může označovat takto zformovanou skupinu hor.
Pro lepení spárovky je nejvhodnější lepidlo Titebond Ultimate s voděodolností D4. Spoj pak bude mít maximální pevnost i odolnost. Vlysy s lepidlem je potřeba pevně sevřít pomocí svěrek alespoň na 30 minut. Úplné vytvrzení spoje je 24 hodin.
Co je dubová spárovka
Jde o polotvar, který vyrábíme z dubových lamel, který je slepen speciálním disperzním lepidlem nebo polyuretanovým lepidlem, na základě toho vznikne dubová spárovka. Dubových spárovek je hned několik druhů, které se navzájem liší uspořádáním jednotlivých dílů, které tvoří finální dubovou spárovku.Spárovka. Spárováním rozumíme spojování přířezů řeziva bočními plochami k sobě tak, aby se vytvořila deska – spárovka požadovaných rozměrů. Spárovka je konstrukční deska vyrobená slepením užších přířezů jehličnatého nebo listnatého řeziva na šířku.Jak charakterizovat dřevěnou podlahu V první řadě asi jako skvělý přírodní zvukový a tepelný izolant. Dřevěné podlahy snadno udržují teplo, což vám umožní snížit náklady na vytápění a vytvořit příjemné, útulné prostředí.
Druhy dřeva: Z jakých dřevin vybírat a k čemu jsou jednotlivé druhy vhodné
- Dubové dřevo. Dřevo z dubů je velmi krásné a velmi žádané nejen teď, ale i v minulosti.
- Bukové dřevo.
- Lipové dřevo.
- Modřínové dřevo.
- Akátové dřevo.
- Ořechové dřevo.
- Jasanové dřevo.
- Olšové dřevo.
Jak se pozná masiv : Masivní dřevo je materiál z měkkého nebo tvrdého dřeva. Jde tedy o materiál přírodní. A to se všemi klady a také zápory, jaké přírodní materiál umí přinést. Nábytek z masivu má originální vzhled – nábytek z kvalitního a precizně zpracovaného materiálu vydrží opravdu dlouho.
Jak a čím lepit dřevo : Jak lepit dřevo (disperzní lepidla, vteřinová lepidla)
Dřevo je porézní, a proto se lepí dobře. Fungují na něj skoro všechny druhy lepidel, ideální jsou především disperzní lepidla a pro menší plochy vteřinová lepidla.
Čím přilepit kámen na dřevo
Polyuretanové lepidlo na dřevo
Navíc se výborně hodí na spojení dřeva s jinými materiály. Titebond POLYURETHANE slepí kov, keramiku, plasty či kámen. Další výhodou polyuretanového lepidla na dřevo je odolnost vůči vlhkosti a vysokým teplotám.
Dubová dýha
Dubovou dýha je čtyřstranně opracovaný díl dubového dřeva, který je nařezán na tenké dubové dýhy většinou o tloušťce 0.5 mm – 2 mm.Druhy podkladu pod dřevěnou podlahu
Pro pokládku dřevěných podlah je vhodný například betonový nebo anhydritový potěr. Používají se také různé desky na bázi dřeva (např. OSB), něco sádrovláknité podlahové dílce, ale za jistých podmínek je možné položit dřevěnou podlahu i na staré linoleum nebo dlaždice.
Jak dlouho vydrží dřevěná podlaha : Jsou krásné na pohled, slibují vysokou odolnost a především vynikají ve své výdrži. Ta se totiž pohybuje řádově okolo několika desítek let. Dřevěné podlahy vám doma opravdu vydrží roky a roky, ale rozhodně to nebude zadarmo. Bude vás to stát pozornost, kterou si podlaha z tohoto žádaného materiálu žádá.