Dvakrát marinovaný Takto „upravený“ slaneček se stejně jako ten naložený jenom v soli může rovnou jíst – například s krajícem dobrého chleba s máslem, trochou citronu a jemně nakrájenou červenou cibulí. „Oblíbený je však hlavně do sendvičů – znovu s cibulí, ale i koprem nebo jinou bylinkou,“ dodává šéfkuchař.Rybí slanečci Cejn velký
Uzavřené sklenice uložíme do chladničky nejméně na 20 dní. Pak filety vyjmeme, necháme okapat a pečlivě skládáme ve vrstvách do čistých sklenic. Každou vrstvu mírně osolíme a posypeme celým kořením včetně drceného bobkového listu, nakonec ještě zakapeme kvalitním olejem.Nedá se tedy jíst celý, ale je potřeba jej "obrat". Sleď v konzervě nebo naložený v oleji se maceruje dlouho a jeho kostičky jsou tak jemné a dají se lehce jíst. Maso á la Matjes v oleji je tužší než konzervovaní sledi. Konzervované můžete lehce rozmělnit vidličkou a jsou vhodní třeba i do pomazánek.
Co je to Matjesy : Matjes je název pro soleného sledě, který zraje pomocí enzymů ve slaném nálevu. Název pochází z nizozemštiny (maatjesharing nebo maagdenharing) a nevyjadřuje nic jiného než nedostatečnou pohlavní zralost ryby. Slaný nálev jako součást výroby ryb je v Evropě znám již od středověku a rozšířil se z Nizozemska.
Co udělat ze Slanecku
Recepty vytvořené za použití této ingredience
- Cibulový salát se slanečky.
- 30 minut.
- Slaneček v oleji.
- Slanečková pochoutka.
- Luxusní slanečkový salátek.
- Bramborový salát s nepravou majonézou…
- 20 minut.
- Bramborový salát se slanečkem.
Co to je sleď : Sleď obecný (Clupea harengus), neboli herynek, je nejhojnější rybou na naší planetě, navíc je rybou hospodářsky významnou. Sleď obecný obývá vody Atlantského oceánu v obrovských hejnech. Má standardní délku 45 cm. Hmotnost takto vzrostlého jedince se pohybuje kolem 0,5 kilogramu.
Soleným rybám odřízneme hlavu, ocas a ploutve. Nařízneme břišní dutinu a vybereme mlíčí, které očistíme a nakrájíme nadrobno. Rybu rozevřeme jako knihu a vyjmeme páteř – spolu s žeberními kostmi. Maso, které ulpělo na kostře, obereme a spolu s mlíčím ho vhodíme do připravené misky, určené pro maso k nakládání.
Oblíbenou kyselou rybí pochoutku si s tímto receptem můžete snadno připravit i doma. Očištěné ryby naložíme nejprve do octového nálevu, poté je řádně vykucháme a spolu s cibulí, kořením, zeleninou a dalším nálevem naložíme na hotovo.
Jak se dělají Matjesy
Známe je také jako slanečky, které jsou právě ze sleďů nejchutnější. Po naporcování ryby prokládáme kořením a cibulí a následně zalijeme olejem. Po uležení se výborně hodí k pivu spolu s čerstvým pečivem.Dožívá se až 25 let. Má delší úzké tělo, krátkou hřbetní ploutev a hladké skřele bez kostnatých hran. Tmavomodrý hřbet přechází do světlých, třpytících se boků, které se pod vodou lesknou různými barevnými odstíny. Po ulovení má sleď spíše nevýrazné zbarvení.Složení: ryba sleď (Clupea harengus), pitná voda, jedlá sůl, cukr, konzervant E211, dextróza, regulátor kyselosti E330, zvýrazňovač chuti E621, E627, E631, přírodní aroma, aditivum E551. Podmínky skladování: při max. + 4° C.
Sleď obecný je největším zástupcem čeledi sleďovitých – dorůstá délky až 45 cm, ale nejčastěji se lze setkat s exempláři dlouhými 30 cm. Dožívá se až 25 let. Má delší úzké tělo, krátkou hřbetní ploutev a hladké skřele bez kostnatých hran.
Jak dlouho vydrzi Matjesy v oleji : Skladujte při teplotě 1–8 °C. Po otevření uchovejte v chladničce a spotřebujte do 2 dnů.
Jak dlouho vydrzi zavináče : Zalijte lákem tak, aby byly zavináče zcela ponořené. Párkrát sklenicí klepněte, abyste vyhnali všechny vzduchové bubliny. Uzavřete a uložte do chladničky. Ochutnávat můžete po pár dnech, v chladničce však uzavřené vydrží i několik měsíců.
Co obsahuji zavináče
Zavináče v sladkokyselém nálevu Varmuža jsou složeny z marinovaných sleďových filetů, marinované cibule, vody, soli, kvasného lihového octa, sacharinu a benzoátu sodného. Jedná se o výrobek s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin. Nenasycené mastné kyseliny mají na náš organismus příznivý efekt.
Jedná se o napadení plynového měchýře. Ryba ztrácí smysl pro rovnováhu a plave většinou s hlavou nahorů nebo dolů. Často se také zvětší zadní část ryby. Může probíhat i s infekční vodnatelností a parazitními nákazami.Zavináč je zavinutý řez ze sledě a zeleniny, naložený v kyselém nálevu.
Jak dlouho vydrzi Zavinace : Zalijte lákem tak, aby byly zavináče zcela ponořené. Párkrát sklenicí klepněte, abyste vyhnali všechny vzduchové bubliny. Uzavřete a uložte do chladničky. Ochutnávat můžete po pár dnech, v chladničce však uzavřené vydrží i několik měsíců.