Co jsou mimořádně výnosy?
Mimořádné provozní náklady jsou zahrnuty zejména v účtové skupině 54 – -Jiné provozní náklady, ale mohou být obsaženy i ve skupině 55 – Odpisy, rezervy, komplexní náklady příštích období a opravné položky v provozní oblasti. Mimořádné provozní výnosy jsou zahrnuty v účtové skupině 64 – Jiné provozní výnosy.Za mimořádné výdaje se zpravidla považuje:

Rovnátka. Brýle. Ozdravný pobyt. Řidičský průkaz.Výnosy jsou finační prostředky získané prodejem produkce (tržby), ale i další získané finanční prostředky např. úroky z vkladů.

Jaký je rozdíl mezi tržbou a výnosem : Tržba náleží do výnosů, ale je vymezena úžeji jako specifická podoba výnosů právě za prodané výkony. Tržba ovšem představuje pro většinu výdělkových hospodářství hlavní (často jedinou) složku výnosů.

Co jsou mimořádně výdaje výživné

mimořádný výdaj (např. tábor, rovnátka nebo nová postel), je druhý rodič povinen zaplatit polovinu. Ale čtete dobře – i mimořádné výdaje by měly být zahrnuty ve výživném. Nic ale nebrání tomu, aby se rodiče na příspěvku na mimořádný výdaj dohodli.

Co vše si mohu dát do nákladů : Mezi daňově uznatelné náklady patří například:

  • Nákupy materiálů a zboží
  • Výdaje na pracovní cesty (doprava, ubytování)
  • Mzdy a pojistné zaměstnanců
  • Doprava zaměstnanců pracoviště
  • Pracovní oblečení a ochranné pomůcky.
  • Nájemné
  • Reklamní a propagační materiály/předměty.
  • Smluvní penále a pokuty.

Mimořádná okamžitá pomoc může být poskytnuta osobě (osobám společně posuzovaným), která nemá vzhledem k příjmům a celkovým sociálním a majetkovým poměrům dostatečné prostředky na úhradu nákladů spojených s pořízením nebo opravou nezbytných základních předmětů dlouhodobé potřeby.

Účet 548/001 – Pojistné

Na tomto účtu se účtuje předpis pojistného v rámci sjednaného pojištění podle pojistné smlouvy.

Jak se člení výnosy

Výnosy podniku tvoří: provozní výnosy získané v provozně-hospodářské činnosti podniku (tržby za prodej) finanční výnosy získané z finančních investic, cenných papírů, vkladů a účastí mimořádné výnosy získané mimořádně, například prodejem odepsaných strojůObsahují zejména tržby z prodeje cenných papírů a vkladů, úroky, kursové zisky a výnosy z finančního majetku. Vyplývají z nahodilých událostí v běžné činnosti podniku, vztahující se např. na změnu ve způsobu oceňování majetku, přebytky majetku, nároku na náhradu škody apod.Příjmy jsou veškeré finanční zdroje za určité období. Výdaje jsou finanční toky vydané za určité období.

Shrnutí: Výnosy = jsou tržby, v účetnictví je zaznamenáme v okamžiku jejich vzniku. Náklady = spotřeba pořízeného zboží a služeb za účelem dosažení výnosů, zaznamenáme v okamžiku jejího vzniku. Příjmy = peněžní toky, přírůstky v pokladně nebo na bankovním účtu.

Kdy má manželka nárok na výživné : Výživné po rozvodu má dvě podmínky, a to, že manžel/manželka není schopen se sám živit a že tato neschopnost má souvislost s manželstvím. Po rozvodu již neplatí, že manželé musejí mít stejnou životní úroveň. Jedná se o tzv. přiměřenou výživu, která zahrnuje nejnutnější potřeby.

Co je nad rámec výživného : U společné nebo střídavé péče může být výživné rodičům stanoveno. U střídavé péče se se stanovením výživného oběma rodičům setkáváme poměrně běžně, u společné péče výživné stanoveno rodičům zpravidla nebývá. Platby nad rámec výživného – jsou platby, které jsou dobrou vůlí druhého (platícího) rodiče.

Co vše si mohu odečíst z daní

Patří mezi ně:

  • Reprezentace firmy – nejčastěji pohoštění, občerstvení či dary.
  • Daň z příjmu, daň dědická a darovací
  • Zdravotní a sociální pojištění podnikatele.
  • Podíly na zisku, odměny pro členy statutárních orgánů
  • Pořizování majetku.
  • Nesmluvní penále, pokuty a úroky.
  • Náklady na osobní spotřebu.
  • Technické zhodnocení


Stále platí, že dle § 15 odst. 1 zákona o daních z příjmů (dále jen „ZDP“) lze dar poskytnutý fyzickou osobou uznat v základu daně za předpokladu, že jeho ÚHRNNÁ hodnota ve zdaňovacím období přesáhne 2 % ze základu daně nebo činí ALESPOŇ 1000 Kč.Lze najít výši výživného v tabulkách

Věk dítěte Výše výživného v % z čisté mzdy
6-9 let 13-17 %
10-14 let 15-19 %
15-17 let 16-22 %
18 a více let 19-25 %

Jak se uctuje Reklamacni narok : reklamačního nároku. Kupující, který reklamační nárok uplatňuje, odúčtuje chybějící nebo vadnou část dodávky ve prospěch účtů pořízení zásob (účtová skupina 11 – Materiál nebo 13 – Zboží) a na vrub aktivního účtu účtové skupiny 31 – Pohledávky (v praxi nejčastěji účet 315 – Ostatní pohledávky).