Klasické výukové metody: – Metody slovní (vysvětlování, vyprávění, popis, přednáška, práce s textem, rozhovor). – Metody názorně- demonstrační (předvádění a pozorování, práce s obrazem, instruktáž). – Metody dovednostně – praktické (napodobování, laborování, experimentování, vytváření dovedností, produkční metody).metody slovní
- základem je slovo – v ústní i písemné podobě
- monologické – výklad, vyprávění, popis, přednášky.
- dialogické – zkoušení, beseda, diskuze, dramatizace.
- písemná cvičení – písemka.
- práce s texty – časopis.
Individuální, individualizovaná, hromadná, skupinová, týmová, kooperativní nebo montessori výuka.
Jaké jsou pedagogické metody : Patří mezi ně např.: • řešení problémů (problémová metoda), heuristické metody (metody objevování, badatelské metody), • projektová metoda, skupinová, kooperativní výuka, • situační metody (řešení problému vycházejícího z reálné události), • inscenační metody (hraní rolí), didaktické hry.
Co je to metoda
Metoda (z řeckého met-hodos – doslova "za cestou", cesta za něčím) je postup nebo návod, jak získávat správné poznatky, prostředek poznání. Metoda a systém tvoří podstatu vědy, přičemž systém představuje její obsahovou stránku, zatímco metoda její stránku formální.
Co je to výukový cíl : Výukový cíl chápeme jako představu o kvalitativních i kvantitativních změnách u jednotlivých žákův oblasti kognitivní, afektivní a psychomotorické, kterých má být dosaženo ve stanoveném čase v procesu výuky. Není na závadu, když se spolutvůrci výukových cílů stanou sami žáci.
všech tří hlavních forem výchovy: školní, mimoškolní, rodinné výchovy a sebevýchovy.
Výuka je proces, v němž se žák (žáci, skupina žáků; student, studenti, skupina studentů; frekventant apod.) učí prostřednictvím učitele nebo vyučovacího zařízení (stroje, programu apod.; toto technické zařízení je samozřejmě „prodlouženou rukou“ člověka – učitele).
Co je didaktická metoda
Didaktická metoda
Metoda je prostředek stimulace učení dospělého, vede ho k výukovému cíli a činí proces učení efektivním. Je spojena s naplňováním vzdělávacích cílů a s optimálním zvládnutím obsahu vzdělávání. Realizuje se v rámci dané didaktické formy a za určitých výukových situací a za určitých podmínek.Existují čtyři základní výzkumné metody – dotazování, pozorování, experiment a analýza dokumentů – v rámci kterých je možné použít různé techniky sběru dat.Metodika je část práce, ve které popisujete, jak jste prováděli svůj výzkum, jaké metody jste použili a proč jste zvolili právě tyto konkrétní metody. Metodika slouží k tomu, aby byla vaše práce transparentní, ověřitelná a vědecky správná.
Vyučovací metoda (nebo také výuková metoda či edukační metoda) je prostředek, který využívá učitel v procesu výuky k dosahování výukových cílů.
Co je to výchovný cíl : Hodnotové (syn.: afektivní, výchovné) cíle jsou zamýšlené (resp. očekávané) změny u žáka v afektivní oblasti. Týkají se tedy změn emočního prožívání, postojů, zájmů, motivace, hodnot a hodnotových orientací žáka. Pedagogický proces zaměřený k hodnotovým cílům bývá označován za výchovu v užším smyslu.
Jaké jsou styly výchovy : Stylů výchovy existuje několik – liberální, autokratický a demokratický. Tyto styly jsou uplatňovány jak v rodině, tak právě ve škole.
Co je to teorie výchovy
Filosofie výchovy (někdy také teorie výchovy) je hraniční filosoficko-pedagogická disciplína s dlouhou tradicí, která se zabývá cíli a smyslem výchovy pro jednotlivého člověka i jejím posláním pro společnost. Má tedy blízko jak k pedagogice (event.
“ Obsah samotné výuky je učivo skutečně realizované při vyučování. Pod označením učivo (učební látka) se tradičně rozumí souhrn poznatků, vědomostí a dovedností, které učitel předal žákovi a které si má v průběhu výchovně – vzdělávacího procesu cíleně osvojit v podobě vědomostí, dovedností a návyků.Diferenciace je pro mne synonymem individuálního přístupu. Její hlavní podstatou je možnost volby. Ve chvíli, kdy děti dostanou při svém učení možnost zvolit si například čas, který úkolu věnují, délku textu, který budou číst, nebo množství příkladů, které vypočítají, dává jim to prostor pro jejich individuální rozvoj.
Co je to heuristická metoda : Heuristická metoda – metoda (řízeného) objevování: v širokém smyslu je to metoda výuky, při níž žák s menší či větší mírou samostatnosti (za větší či menší podpory a řízení učitele) dospívá vlastní činností k novým poznatkům.