Jsou to především sociální transfery a kromě nich další mandatorní položky dané zákonem. Nejvýznamnějším sociálním transferem jsou výplaty penzí, tzn. dávky důchodového pojištění. Mimo nich patří do sociálních transferů také nemocenské dávky a státní sociální podpora (všeobecná pokladní správa).Mandatorní je prostě povinný
"Mandatorní" (povinný) jde ruku v ruce s "fakultativní" (dobrovolný), jedná se o obecný význam, nesouvisí nijak konkrétně s něčím zákonným či státním.Státní rozpočet
Největšími příjmovými položkami českého státního rozpočtu jsou pojistné na sociální zabezpečení a daně, největšími výdajovými pak sociální dávky, především důchody.
Co jsou Kvazimandatorni výdaje : Kvazimandatorní výdaje jsou např. výdaje na aktivní politiku zaměstnanosti, armádu, zahraniční pomoc, platy zaměstnanců veřejného sektoru, příspěvky do rozpočtů mezinárodních organizací aj. Ostatní výdaje – stát nemá povinnost tyto výdaje realizovat, jsou to výdaje pro splnění vládního programu.
Co patří mezi výdaje
Patří mezi ně: Reprezentace firmy – nejčastěji pohoštění, občerstvení či dary. Daň z příjmu, daň dědická a darovací Zdravotní a sociální pojištění podnikatele.
Co jsou Kontrolovane výdaje : Další výdaje jsou kontrolované neboli variabilní, ty se dají v případě potřeby snížit, případně si je z části odepřít. Sem spadají náklady na oblečení, jídlo, údržbu a opravy automobilu, platby za telefon nebo náklady na zábavu. Samostatnou kategorií jsou jednorázové výdaje, většinou určeny pro dlouhodobé použití.
státní výdaje v podobě nákupu veřejných statků (obrana státu, školství, zdravotnictví, kultura, státní správa, komunikace a infrastruktura apod.) transferové platby v podobě subvencí firmám (finanční pomoc zemědělcům) transferové platby domácnostem (podpora v nezaměstnanosti, sociální dávky apod.)
Český sport je ve vztahu ke státnímu rozpočtu čistým plátcem. Zatímco výdaje vlády, regionů, obcí a loterijních společností na sport činí 7,7 miliardy korun ročně, příjmy do státního rozpočtu se pohybují mezi 8,8 – 11,4 miliardy korun.
Co patří mezi výdaje států
státní výdaje v podobě nákupu veřejných statků (obrana státu, školství, zdravotnictví, kultura, státní správa, komunikace a infrastruktura apod.) transferové platby v podobě subvencí firmám (finanční pomoc zemědělcům) transferové platby domácnostem (podpora v nezaměstnanosti, sociální dávky apod.)Výdaje (anglicky expenditure) jsou součástí cash flow (peněžního toku). Jedná se o rozdíl peněz, na rozdíl od nákladů, které vznikají již se závazkem a ke konečnému převodu peněz nemusí dojít. Stejný princip vede k rozlišení příjmů (peněžního toku) a výnosů.státní výdaje v podobě nákupu veřejných statků (obrana státu, školství, zdravotnictví, kultura, státní správa, komunikace a infrastruktura apod.) transferové platby v podobě subvencí firmám (finanční pomoc zemědělcům) transferové platby domácnostem (podpora v nezaměstnanosti, sociální dávky apod.)
Podle Čtvrtletní zprávy o řízení státního dluhu ČR vzrostl státní dluh za 1. polovinu roku 2023 o 149,6 mld. Kč na 3 044,4 mld. Kč, což odpovídá 42,8 % HDP.
Co vše patří do výdajů : Patří mezi ně:
- Reprezentace firmy – nejčastěji pohoštění, občerstvení či dary.
- Daň z příjmu, daň dědická a darovací
- Zdravotní a sociální pojištění podnikatele.
- Podíly na zisku, odměny pro členy statutárních orgánů
- Pořizování majetku.
- Nesmluvní penále, pokuty a úroky.
- Náklady na osobní spotřebu.
- Technické zhodnocení
Co jsou povinné výdaje : Mezi povinné patří splátky dluhů, platby vyplývající ze smluv pod sankcemi, tedy například nájemné, platby daní a jiných poplatků, také pokut, placení alimentů, školné, stravné, hrazení nákladů v předškolních zařízeních a také poplatky za členství v klubech, sportovních zařízeních či v politických stranách.
Jaké jsou výdaje domácnosti
Domácí výdaje
Jsou to prostředky vynakládané na uspokojování potřeb členů domácnosti: výdaje na stravování, bydlení, otop a osvětlení, oblečení a obutí, zábavu, vzdělávání, cestování, sport.
To jsou smluvně podložené náklady, které se opakují a jejichž výši díky smlouvě známe. Jedná se např. o nájemné, elektřinu, vodu, plyn, odpad, poplatky za TV a rozhlas, splátky úvěrů, pravidelné spoření atd.Proč V Evropě existuje jen jediná země, která je úplně bez dluhů. Jde však o stát, který je z hlediska produkce absolutně bezvýznamný. Je to malé Lichtenštejnsko, s 37 tisíci obyvateli.
Odkud si stát pujcuje peníze : Stát si půjčuje především od bank, které pak mají méně prostředků na půjčování podnikům a živnostníkům na provoz i investice. Můžete to být právě Vy, kdo přijde o místo, protože Vaše firma nedostane půjčku, protože banka ji za výhodnějších podmínek půjčí státu. Ani drobní živnostníci zde nemohou se státem soupeřit.