Při lymfedému dochází k otokům některé části nebo více částí těla. V počátečních stadiích je možné vytlačit do otoku prstem důlek, s přibývajícím množstvím tekutiny v tkáních jsou otoky na pohmat stále tvrdší.Standardně se k lymfedému přistupuje komplexní dekongestivní terapií (terapie zaměřená na odstranění otoku). Její součástí jsou manuální lymfodrenáže, přístrojové lymfodrenáže, komprese postižených oblastí bandáží, podpůrná pohybová a dechová cvičení či kineziotaping.Způsoby, jak rozproudit lymfu a podpořit odvodnění těla
Fyzická aktivita je velmi důležitá pro správnou funkci lymfatického systému. Cvičení, jako je chůze, běh, jóga, plavání nebo jízda na kole, pomáhá stimulovat lymfatický tok a odvodnit tělo.
Jak poznam že mi nefunguje lymfa : Pokud se naruší funkce lymfatického systému, obvykle se projeví následující příznaky:
- chronická únava.
- přibírání na váze.
- trávicí potíže.
- revma, artritida a bolesti kloubů
- nevysvětlitelná poranění
- časté bolesti hlavy.
- infekce nosních dutin.
- kožní problémy (akné, vyrážky atd.)
Jak se projevuje ucpaná lymfa
Typickým příznakem zánětu lymfatické cévy je vznik neostře ohraničeného červenohnědého bolestivého pruhu, který vzniká během několika hodin a směřuje od rány (nebo místa původního zánětu) k nejbližším lymfatickým uzlinám. Mohou se objevit také otoky lymfatických uzlin, lymfedém, vyrážky či svědění.
Co způsobuje otoky : Otoky mohou mít několik různých příčin. Mezi hlavní příčiny lokálních otoků patří zranění, záněty a infekce: Zranění může způsobit otok v důsledku hromadění tekutiny v postižené oblasti. Zánět způsobený infekcí nebo alergickou reakcí může vést k otoku vlivem zvýšeného průtoku krve a permeability cév.
Je možné úplně vyléčit lymfedém Lymfedém nemůže být úplně vyléčen, ale může být spravován a kontrolován prostřednictvím různých léčebných metod, jako je manuální lymfatická drenáž, komprese nebo fyzikální terapie.
Akutní lymfangitida je způsobena buď zanícenou tkání v bezprostřední blízkosti lymfatických cév, patogeny (zejména stafylokoky a streptokoky, méně často parazity nebo plísněmi) nebo škodlivými látkami (např. hmyzí či hadí jedy), které přímo pronikly do lymfatického systému.
Jak si sama uvolnit lymfu
Základem je pravidelný pohyb. Nemusíte se hned vrhnout na maratón, stačí pravidelné procházky, lehké cvičení, jóga nebo třeba plavání. Tyto aktivity nejen stimulují lymfatický systém, ale také pomáhají odplavovat škodlivé látky z těla.Základem je pravidelný pohyb. Nemusíte se hned vrhnout na maratón, stačí pravidelné procházky, lehké cvičení, jóga nebo třeba plavání. Tyto aktivity nejen stimulují lymfatický systém, ale také pomáhají odplavovat škodlivé látky z těla.Když se člověk ocitá ve stresu, lymfatický systém se rychle ucpává. Můžete pozorovat na člověku, který prudce přibere na váze, je to vždy známka ucpání lymfatického systému a hromadění vody v těle. Také lokální problematika lymfy přináší zvětšování určitých tělesných partií, např.
Ke zmírnění otoků se často používají studené obklady, komprese a zvedání postižené části. Některé masti nebo gely s obsahem arniky mohou také pomoci snížit otok. TIP: Na další komprese se doporučujeme podívat do naší kategorie Gázy a kompresy.
Jak dlouho může trvat otok : U někoho toto období trvá týden, dva, u někoho třeba i tři měsíce, někdy i víc. Záleží na okolnostech. Otok se postupně bude snižovat, ale v určité míře ho můžete pociťovat klidně i rok či dva po úrazu nebo operaci.
Jak zmirnit lymfatický otok : Úplné vyléčení lymfedému není možné. Čím déle je lymfedém neléčený, tím menší je šance na nápravu, proto je velmi důležitá včasná diagnostika a zahájení léčby. Pokud tedy máte podezření na lymfedém, bezodkladně kontaktujte svého praktického lékaře nebo specialistu na vnitřní lékařství (internistu).
V čem proudí lymfa
Lymfa – míza se nejprve shromažďuje v mízních vlásečnicích (lymfatických kapilárách). Odtud pokračuje dál širšími cévami a na různých místech těla se pročišťuje v lymfatických uzlinách. Lymfatické cévy se postupně spojují do tzv. ductus thoracicus, která mízu odvádí do žilního systému.
Co ovlivňuje lymfatický systém a jak ho podpořit
- Pijte dostatek tekutin.
- Dýchejte do hrudníku i do břicha, aby se lymfa rozproudila.
- Pravidelný pohyb je jedním ze základních pilířů zdravého lymfatického systému.
- Střídání teplé a studené vody.
- Lymfatická masáž dokáže ulevit od obtíží s lymfatickým systémem.
Nejspolehlivější a nejobjektivnější diagnostickou metodou je třífázová radionuklidová lymfografie (lymfoscintigrafie). Léčba lymfedému je komplexní, zahrnuje manuální mízní drenáž, intermitentní přístrojovou pneumatickou kompresi, kompresivní vícevrstevné bandážování a rehabilitační cvičení s ban- dáží.
Jak dlouho muze být otok : U někoho toto období trvá týden, dva, u někoho třeba i tři měsíce, někdy i víc. Záleží na okolnostech. Otok se postupně bude snižovat, ale v určité míře ho můžete pociťovat klidně i rok či dva po úrazu nebo operaci.