Co jsou komplexní sloučeniny?
Komplexní sloučenina (nebo také koordinační sloučenina) je chemická sloučenina, která obsahuje alespoň jednu koordinačně-kovalentní vazbu. Často se jedná o sloučeniny přechodných kovů s Lewisovými bázemi. Obor chemie, který se zabývá těmito sloučeninami, se nazývá koordinační chemie.Sloučeniny, které obsahují jednu nebo více koordinačních částic, se nazývají koordinační či komplexní sloučeniny. Zjednodušeně je nazýváme komplexy.Ligand je atom, ion nebo molekula poskytující jeden nebo více elektronových párů centrálnímu atomu. Ligand je součástí komplexních (koordinačních) sloučenin. Každá komplexní sloučenina obsahuje centrální atom (kation) a anion nebo neutrální komplex (ligand).

Co je to centrální atom : Centrální atom je částice (atom nebo iont), která má volné orbitaly (lze jej také označit jako Lewisova kyselina). Tyto orbitaly dokáže poskytovat jiným částicím (atomům, iontům nebo molekulám), které mu do nich dodávají elektronové páry.

Jaké jsou sloučeniny

Podle atomů, které obsahují, se chemické sloučeniny dělí na dvě skupiny: anorganické (sloučeniny kovových prvků, nekovových prvků, komplexní sloučeniny) organické (sloučeniny uhlíku a dalších prvků, například vodíku, kyslíku, dusíku, síry, fosforu)

Co je to koordinačně kovalentní vazba : Koordinačně kovalentní vazba, či také vazba dativní, donor-akceptorová je kovalentní vazba mezi donorem elektronu (ligand) a akceptorem. Donor musí mít alespoň jeden volný elektronový pár a akceptor alespoň jeden volný orbital. Vazba vzniká sdílením elektronového páru donoru oběma prvky.

V psychologii je pojmem komplex označován shluk vzájemně spjatých psychických obsahů, jež ovlivňují jednání člověka a jsou nevědomě asociovány či spojeny vždy s určitým tématem. Existence komplexů je uznávána především v rámci hlubinné psychologie, moderní psychopatologie či psychiatrie pojem většinou nepoužívá.

Podobně bývají barevné i komplexní sloučeniny dalších přechodných kovů (Fe, Cu, Cr, Mn, Ni, Co), komplexně vázaný kov je i v barevných bílkovinách hemoglobinu a cytochromech. Barevné jsou také ionty, které jako centrální atom obsahují přechodný kov s vysokým oxidačním číslem, např. MnO4-, Cr2O72-.

Jaký náboj mají ligandy

Ligandy mají buď záporný, anebo žádný náboj (jejich oxidační čísla jsou menší anebo rovny 0), zatímco centrální atom může mít náboj (oxidační číslo) libovolný. Centrální atomy se společně s ligandy zapisují do hranaté závorky, na prvním místě se uvádí obsažené centrální atomy následované výčtem ligandů.Centrální atomy se společně s ligandy zapisují do hranaté závorky, na prvním místě se uvádí obsažené centrální atomy následované výčtem ligandů. Víceprvkové ligandy se uzavírají do kulaté závorky. Každý centrální atom má své koordinační číslo, které vyjadřuje celkový počet k němu navázaných ligandů.Je známo asi 256 druhů atomů (nuklidů), které jsou stabilní, a mnoho dalších, jejichž jádra jsou nestabilní a samovolně se radioaktivně rozpadají.

Sloučenina je látka složená ze stejných molekul alespoň dvou různých atomů. příklad: voda, kuchyňská sůl, metan, líh. Směs je látka složená z alespoň dvou různých prvků nebo sloučenin. příklad: voda se solí, bronz, ocel.

Kolik je organických sloučenin : Celkem je registrováno 20 433 827 chemických látek, z čehož je: 16 174 057 látek organických a anorganických a 4 259 770 tzv. „sequences“, neboli obecně biopolymerů.

Jak poznat Koordinacne kovalentní vazbu : Rozdíl však spočívá v tom, že zatímco u vazby kovalentní každý z vazebných partnerů přispívá jedním elektronem do vazebného páru, u vazby koordinačně-kovalentní jeden z vazebných partnerů poskytuje celý vazebný pár a druhý poskytuje pouze svůj prázdný (vakantní) orbital.

Jaký je rozdíl mezi kovalentní a iontovou vazbou

předáním jednoho nebo více elektronů jinému atomu (vzniká tak vazba iontová, která je všesměrová), společným sdílením jednoho nebo více elektronů s jiným atomem (vzniká tak vazba kovalentní, která je směrově specifická).

Komplex méněcennosti znamená, že člověk je přesvědčen, že je horší než všichni kolem něj, často o sobě příliš pochybuje. Pochybuje o svých schopnostech a dovednostech, o své kvalitě. Většina těchto komplexů vzniká v dětství.Komplex méněcennosti (inferiority), hovorově „mindrák" (z něm. Minderwertigkeitskomplex), je celkový pocit nedostatečnosti, hluboká pochybnost a nejistota o sobě samém – zejména pokud neodpovídá skutečnosti.

Proč jsou komplexní sloučeniny barevné : Látka je obecně barevná, pokud je schopna své vnitřní energetické přechody, vyžadující jisté množství energie, vyzářit v podobě viditelného světla. Energie potřebná k energetickému přechodu může být například dodána v podobě kvanta viditelného světla.