Školská zařízení se člení na: školská zařízení pro zájmové vzdělávání, školská výchovná a ubytovací zařízení, zařízení školního stravován, školská účelová zařízení, školská poradenská zařízení, zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků, školská zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy a pro …Školství je součást vzdělávacího systému zajišťující výchovu a vzdělávání dětí a mládeže. Zahrnuje soustavu škol a školských zařízení a lidské zdroje, tj.Školský systém je v České republice poměrně přehledný. Děti mohou jít do školky od dvou let, ze zákona mají rodiče povinnost dát své dítě do školky nejpozději v pěti letech. Následuje povinná školní docházka, která zde trvá devět let.
Jaké jsou funkce školy : Jde především o funkci výchovnou, vzdělávací a kvalifikační. Autoři Havlík a Koťa ve své práci spojují funkci socializační s funkcí integrační. Pohled na funkce a postavení školy se mění také v čase.
Co patří do školských poradenských zařízení
Školská poradenská zařízení (dále jen ŠPZ) poskytují poradenské služby dětem, žákům, studentům (dále jen „žák“), jejich zákonným zástupcům, školám a školským zařízením. Mezi ŠPZ patří: Pedagogicko-psychologická poradna (dále jen PPP). Speciálněpedagogické centrum (dále jen SPC).
Co patří do ŠPZ : poradenské, konzultační, terapeutické a metodické činnosti pro klienty, jejich rodiče nebo osoby odpovědné za výchovu a pro pedagogické pracovníky. speciálně pedagogické stimulační a vzdělávací činnosti u integrovaných klientů se zdravotním postižením a u klientů s těžkým a kombinovaným postižením.
Školné je poplatek za studium. Školné je stanovováno k hrazení nákladů spojených se studiem či pomocí něho stát reguluje poptávku po studiu nebo volbu oboru.
Vzdělávání v Česku je rozděleno do primárního (základní škola), sekundárního (základní a střední škola) a terciárního (vyšší odborná škola, vysoká škola).
Čím se řídí školský systém
Systém vzdělávání řídí v České republice Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, zejména dle školského zákona a zákona o vysokých školách.Školský management se specializuje na celkový systém řízení školství v zemi, od centrálního makrořízení přes střední články s po řízení na lo- kální úrovni, včetně organizování konkrétní školy či školského zařízení.Škola, jako zprostředkovávající nástroj, slouží stanoveným cílům, které jsou závislé na rozmanitých očekáváních a požadavcích ze strany státu, společnosti, rodičů, žáků a jiných odběratelů. V rozvoji vzdělanosti má tedy škola nezastupitelnou úlohu, současně také sdílí dění ve společnosti.
schvaluje pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání žáků podílí se na zpracování koncepčních záměrů rozvoje školy. projednává návrh rozpočtu školy na další rok, vyjadřuje se k rozboru hospodaření a navrhuje opatření ke zlepšení hospodaření projednává inspekční zprávy České školní inspekce.
Co patří mezi ŠPZ : Mezi ŠPZ patří: Pedagogicko-psychologická poradna (dále jen PPP). Speciálněpedagogické centrum (dále jen SPC). Středisko výchovné péče (dále jen SVP).
Co jsou poradenské služby : Poradenské služby
Útvar poradenství poskytuje uchazečům a zájemcům o zaměstnání odbornou pomoc a podporu při hledání vhodného uplatnění na trhu práce. Realizuje akce skupinového poradenství,individuální poradenství,profesní diagnostiku.
Kdo patří do ŠPP
Mnohem lepší je představit si tým odborníků: pedagogů, poradců a psychologů, kteří působí přímo ve škole. ŠPP může být buď úplné, nebo neúplné. Neúplné ŠPP tvoří výchovný poradce a metodik prevence, kteří mohou na škole zastávat zároveň i pozice učitelů.
Státní školky
Sečteno podtrženo: ve státních školkách rodiče zaplatí přibližně 900 až 2400 Kč měsíčně. Za celý školní rok je to tedy částka 9 000 – 24 000 Kč.Úhrada školného i stravného je možná pouze bezhotovostním převodem na účet mateřské školy. Bezhotovostní převod se platí vždy měsíc předem a je třeba jej uhradit nejpozději do 20. dne v měsíci. První platba v srpnu na měsíc září a poslední platba v květnu na měsíc červen.
Jaký obor je nejlehčí : Nejnáročnější studijní obor na vysokých školách je medicína, nejlehčí je zemědělství. Vyplývá to z odpovědí více než 8000 absolventů českých univerzit, průzkum provedlo Středisko vzdělávací politiky, což je pracoviště Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.