Co jsou živé přírodniny?
Živou přírodu tvoří všechny živé organizmy na Zemi (rostliny, živočichové, houby, mikroorganizmy). Složky živé přírody: Těla všech živých organizmů jsou tvořena látkami organickými (ústrojnými) a látkami anorganickými (neústrojnými). Neživou přírodu tvoří vzduch, voda, nerosty a horniny.Neživé přírodniny, jako jsou minerály, horniny, voda a plynné látky, byly na Zemi ještě předtím, než zde vznikl život. Různé neživé přírodniny najdeme také na všech tělesech Sluneční soustavy a ve vesmíru. Neživé přírodniny poskytují základní podmínky pro život na Zemi.Mezi živé složky přírody patří organizmy: rostliny, živočichové, houby, mikroorganizmy aj. Mezi neživé složky přírody náleží např. vzduch, voda či horniny a minerály (nerosty). Půda sestává jak ze živých součástí (organizmy, které zde žijí), tak z neživých (úlomky hornin, humus, voda, plyny aj.).

Co je lidský výtvor : Věci, které nás obklopují a byly vytvořeny lidmi pro jejich potřeby, se nazývají lidské výtvory. Jsou vyrobeny z různých materiálů – surovin, látek. Např. z kovu, plastu, skla, látky, papíru, kůže, vlny…

Co je to živočich

Živočichové (Metazoa, Animalia) je říše mnohobuněčných heterotrofních organismů, které se již na buněčné úrovni odlišují od rostlin a hub. Jejich buňky nemají plastidy ani buněčnou stěnu. Jsou dnes řazeni do skupiny Opisthokonta spolu s houbami a některými prvoky.

Jaký je rozdíl mezi rostlinami a živočichy : Většina rostlin se nemůže aktivně pohybovat z místa na místo (kvůli kořenovému systému spojenému s podložím). Živočichové naopak: – nejsou schopni fotosyntézy, – živí se jinými organismy, – obvykle se mohou pohybovat, – pečují o svá mláďata (např. savci nebo ptáci).

Příroda znamená v nejužším významu slova volně žijící ekosystém s určitou mírou biodiverzity, v širším pojetí pak může znamenat celou biosféru, či dokonce hmotný svět (fysis), tedy předmět zájmu přírodních věd.

Nerost je totéž jako minerál, oba názvy se používají stejně často. Definice je důležitá: nerost je homogenní, čili stejnorodá pevná látka, lze ji vyjádřit chemickým složením a je anorganického původu. Homogenní je proto, že má v každém místě stejné složení.

Kam v Česku do přírody

10 nejzajímavějších přírodních míst v ČR

  • Pravčická brána (České Švýcarsko)
  • Boubínský prales (Šumava)
  • Prachovské skály (Český ráj)
  • Hora Sněžka (Krkonoše)
  • Propast Macocha (Moravský kras)
  • Panská skála (Lužické hory)
  • Vyhlídka Máj (Povltaví)
  • Pálava (jižní Morava)

Pobyt v přírodě prospívá tělu, mysli, vztahům v rodině a v neposlední řadě i celé planetě – známe-li přírodu, chováme se k ní ohleduplněji a s úctou. Prospěšnost pobytu venku potvrzuje i řada zahraničních výzkumů z oblasti medicíny, psychologie i pedagogiky.Dělení a třídění živočichů

Pro nás postačí vědět, že existují dvě velké skupiny: obratlovci a bezobratlí, že obratlovci se dále dělí na třídy: ryby, obojživelníky, plazi, ptáky a savce a že mezi bezobratlé patří velká skupina živočichů zvaná hmyz.

Aristotelská filozofie vymezila jasný rozdíl mezi zvířetem a člověkem. Zvíře je v ní pouhou vegetativní a smyslovou živou bytostí obdařenou schopností pohybu, člověk bytostí rozumnou a společenskou, duchovní, morální, a proto má i nesmrtelnou duši. Od vrcholného středověku si tuto koncepci plně osvojilo křesťanství.

Co patří mezi živočichy : Živočichy lze orientačně rozdělit na „bezobratlé“ (nepřirozená, pomocná skupina) a obratlovce.

  • Mezi bezobratlé patří mj. žahavci, ploštěnci, hlístice, měkkýši, kroužkovci, pavoukovci, stonožkovci či korýši včetně hmyzu.
  • Do skupiny obratlovců se řadí paryby, paprskoploutvé ryby, obojživelníci, plazi včetně ptáků a savci.

Jaký význam mají živé organismy v půdě : v interakcích s půdními živočichy zabezpečují nepřetržitý tok látek a energie půdou: rozkladné a syntetické procesy, procesy přeměn jednotlivých prvků a živin, interakce mezi půdou a jejím okolím. V tom je jejich naprosto nenahraditelná úloha.

Co nám dává příroda

Dává nám vše, co potřebujeme k žití na této planetě – vodu a potraviny, jež nám dodávají energii, materiály, abychom z nich vytvořili obydlí a další předměty pro velmi komfortní život, prostor, který můžeme obývat, vzduch, který dýcháme. Matka Země je v nás – pocházíme z ní a zase se do ní vracíme.

Hornina je směs nerostů.

99 % všech hornin je tvořeno přibližně pouhými 30 minerály. Tyto minerály označujeme jako horninotvorné. Patří k nim například křemen, živce nebo slídy.Křemen patří k nejrozšířenějším minerálům jak v krystalických, tak sedimentárních horninách a vyznačuje se nedostatkem štěpnosti, lasturnatým lomem a velikou stálostí (obr. 89). Jeho obecná klencová modifikace (a nebo nízkoteplotní křemen – obr. 104) přechází při 573°C v tzv.

Kde je v Česku nejhezčí příroda : Nejkrásnější přírodní místa v České republice

  • Adršpašské a Teplické skály. Adršpašsko-teplické skály.
  • Boubínský prales. Boubínský prales.
  • Labský důl a Pančavský vodopád. Labský důl a Pančavský vodopád.
  • Prachovské skály. Prachovské skály.
  • Pravčická brána. Pravčická brána.
  • Propast Macocha. Propast Macocha.