Dusičnany jsou sloučeniny, které se přirozeně tvoří, když se dusík spojí s kyslíkem nebo ozonem. Dusík je nezbytný pro všechno živé, ale vysoké hladiny dusičnanů v pitné vodě mohou být zdraví nebezpečné, zejména pro kojence a těhotné ženy. Dusičnany nám velmi škodí, protože se přeměňují na jedovaté dusitany.Jak zjistit množství dusičnanů ve vodě
Odeberte vzorek vody a odešlete ho do akreditované laboratoře. Tam vám udělají test na dusičnany ve vodě. Profesionální rozbor odhalí všechny nedostatky, které se ve vaší vodě mohou ukrývat.Odstranění dusičnanů z vody se provádí průtokem vody přes filtr na odstranění dusičnanů (tak zvaný dusičnanový filtr nebo též denitratační filtr) s náplní iontoměničové pryskyřice. Intoměničové pryskyřice jsou zrnité organické látky nerozpustné ve vodě.
Co znamenají dusitany v moči : Dusitany se v moči stanovují jako nepřímá známka bakteriurie. Normální moč je v měřitelných koncentracích neobsahuje. Některé především gramnegativní bakterie, jako je Escherichia coli, Proteus, Klebsiella, stafylokoky a další, mají schopnost redukovat dusičnany přítomné v moči na dusitany.
Co způsobují dusičnany ve vodě
Co se však týká obsahu dusitanů ve vodě, tak tam by neměla být překročena hranice 50mg / l. Větší množství dusičnanů v lidském organismu přemění bakterie svým působením na toxičtější dusitany. Z akutních poškození zdraví je to především dusičnanová methemoglobinemie. Ta výrazně omezuje přenos kyslíku krví.
Co obsahuje dusičnany : Středně vysoký obsah dusičnanů (nad 250 mg/kg) najdeme v bramborách, mrkvi, brokolici, petrželi, lilku, květáku, zelí, kapustě a česneku. Nízký obsah dusičnanů (pod 250 mg/kg) najdeme v okurkách, rajčatech, hrachu, cibuli a růžičkové kapustě.
Pomocí testovacích proužků se měří koncentrace dusičnanů v pitné vodě. Stanovení je přibližné, ale pro orientační změření dostatečné.
Odstranění dusičnanů z vody
Nejúčinnějším řešením je použití filtračního zařízení se silně bazickou náplní ANEX, která zachycuje iony dusičnanů (NO3) a následně je vyplavuje do sběrné nádoby nebo odpadu. Takové řešení je vhodné pro celý objekt – montuje se na vstup a tím zaručeně přefiltruje vodu v celém domě.
Co způsobují dusičnany
Pro dospělé osoby nejsou dusičnany v obvyklých koncentracích nebezpečné. Jsou téměř netoxické, neboť se docela rychle dostávají z organizmu močí. Otrava vzniká v případě požití extrémní dávky. Mezi příznaky dusičnanové intoxikace patří žízeň, průjmy, koliky, excitace a křeče přítomné do 3 až 7 hodin po expozici.V organismu se dusičnany rozkládají na dusitany a mohou se měnit na rakovinotvorné nitrosaminy. Mohou se rozložit i na oxidy dusíku, které se vážou na hemoglobin a způsobují omezený přenos kyslíku v krvi, což může v případě kojenců způsobit i smrt.Jak dusičnany škodí
Nebezpečná je jejich interakce s aminy, které získáváme spolu s potravou. Aminy vznikají při úpravě masných výrobků ‒ během uzení, fermentace a barvení. Dusičnany potom společně s aminy, které člověk požije, reagují a vznikají karcinogenní N-nitrosoaminy.
Na odstranění dusičnanů, dusitanů a síranů se dají použít kuchyňské filtry (reverzní osmóza, nanofiltrace, nebo jiný filtr na dusičnany pro malý průtok), pokud vám stačí takto upravit vodu pouze v kuchyni pro pití, vaření, oplach ovoce, zeleniny apod.
V čem jsou dusitany : Obvykle však bývá vysoký obsah (nad 1000 mg/kg) hlavně v salátu, špenátu, endivii, ředkvi, ředkvičce, celeru, reveni a cukrové kukuřici. Středně vysoký obsah má zelí, kapusta květák, lilek, petržel, mrkev, brokolice, česnek, brambory.