Co jsou šalotky?
Šalotka neboli česnek askalonský zahrnuje řadu poddruhů rozličných tvarů i barev. Je nejjemnější ze všech druhů cibule a platí za velmi využívanou ingredienci ve vyšší gastronomii. Původní domovinou šalotky je Asie, v současné době se však pěstuje po celém světě.Šalotka je drobná cibule menšího vzrůstu, která je typicky hnědočervené barvy. Její chuť je jemnější a nasládlejší ve srovnání s běžnou žlutou kuchyňskou cibulí. Někteří ji dokonce přirovnávají k česneku, a to díky její subtilní chuti.Šalotka vs červená cibule

Cibule existuje v mnoha variantách. Pokud nechceme výraznou pálivost a aroma, můžeme se podívat po cibuli červené nebo po šalotce. A jaký je mezi nimi rozdíl Šalotka má jemnější, sladší chuť a vůni, používá se proto i zasyrova.

Jak nahradit šalotku : Nemáte-li po ruce žlutou, bílá ji hravě nahradí. Šalotka patří k česnekům, ačkoli se nesprávně považuje za cibuli. Má jemnější chuť a k tomu lehký podtón, který se přibližuje česneku. Může v receptech nahradit bílou cibuli, hodí se do studené kuchyně.

Na co se používá šalotka

Šalotka je oblíbená zejména ve francouzské kuchyni. U nás se používá za syrova v salátech, Hodí se jako dekorace hotových pokrmů. Šalotku využijete jak při přípravě grilovaného a pečeného masa, tak i zvěřiny nebo ryb. Můžeme ji použít do omáček, polévek – jednoduše všude, kde se používá i cibule.

Jak vypadá šalotka : Šalotka je cibulka menšího vzrůstu a typickou je pro ni hnědočervené zbarvení. Oproti klasické cibuli je její chuť jemnější a nasládlejší. Dala by se přirovnat trochu k česneku. Šalotka by neměla být při vaření opomíjena.

Šalotku využijete jak při přípravě grilovaného a pečeného masa, tak i zvěřiny nebo ryb. Můžeme ji použít do omáček, polévek – jednoduše všude, kde se používá i cibule.

Je bohatá na kyselinu listovou, vitaminy skupiny B, vitaminy C, E i cenné karoteny. Je vynikajícím preventivním prostředkem proti infekčním zánětlivým onemocněním. Podává se ve formě šťávy, která se přidává do čaje. Je rovněž účinným prostředkem proti kašli, zahlenění, chrapotu, zánětu průdušek a angíně.

Jak vypadá cibule šalotka

Cibule šalotka (Allium ascalonicum) botanicky patří do rodu Allium, tedy česneků. Jedná se o štíhlou vejčitou cibulku, která roste v trsech a její slupky mají žluto-hnědočervenou barvu, uvnitř je bílofialová. Sklízí se o měsíc až dva dříve než kuchyňská cibule, ale ne celoročně jako cibule zimní.Šalotka je cibulka menšího vzrůstu a typickou je pro ni hnědočervené zbarvení. Oproti klasické cibuli je její chuť jemnější a nasládlejší. Dala by se přirovnat trochu k česneku. Šalotka by neměla být při vaření opomíjena.Šalotka má fialovo-bílou barvu a je sice podobná cibuli kuchyňské, ale rozdíl poznáme hned v její chuti, která je mnohem jemnější. Oproti běžné kuchyňské má také protáhlejší tvar. Z živin jsou u ní významný draslík, železo, zinek, hořčík, vápník či jód.

Po vytažení cibulek z půdy necháme týden zasychat na záhoně a teprve pak odstraníme kořínky a zbytky natě. Výhodou skladování šalotky je, že neraší ani pozdě zjara. Pokud necháme zaschnout nať, vydrží dobře vyzrálé šalotky v chladu a suchu až 2 roky. Při pokojové teplotě je můžeme bez problémů skladovat několik měsíců.

Čím se dá nahradit cibule : Pokud však cibuli nemáte a v pokrmu vám její chuť chybí, sáhněte po pažitce. I luxusní suroviny jsou nahraditelné. Místo nejdražšího koření na světě – šafránu použijte kurkumu, do které přimíchejte ještě trochu mleté červené papriky. V případě, že vám během vaření došlo záhadným způsobem víno, i to se dá zachránit.

Na co se používá cibule šalotka : Nejčastěji se šalotka používá při přípravě dušených pokrmů, ať již masových nebo zeleninových, a rovněž v zeleninových salátech. Dále ji oceníte v polévkách či omáčkách i slaných koláčích. Velmi oblíbená je také šalotka nakládaná ve sladkokyselém nálevu.

Co je zpěnit cibulí

Podle délky a intenzity můžete cibuli v první fázi zpěnit či osmahnout. Cibule přitom pustí do tuku část šťávy (tím zapění) a po chvilce změkne. Pozná se to podle toho že zesklovatí a proto se pro tento krok používá i tento název.

Cibule proti výronům, plísním i bradavicím

Pro své antibiotické, antivirové a protizánětlivé účinky je cibule zevně užívána i pro úlevu od otoku a zarudnutí při výronech a pohmožděninách a také k léčení kožních potíží, jako jsou plísně nebo bradavice, které se často vyskytují na chodidlech a prstech na nohou.Cibule všech barev (včetně bílé) jsou dobrým zdrojem vitaminu C, vitaminu B6, draslíku a folátu. Cibule je navíc nízkokalorická potravina, která přidá pokrmu chuť, aniž by se uchýlili k přísadám, jako je máslo a sůl. Cibule je skvělým zdrojem vitamínů A, B6, C a E, vlákniny a minerálů včetně železa, vápníku a draslíku.

Proč se kroutí cibule : Krček a cibule zahnívají. Listy napadených rostlin se kroutí a vadnou. Napadené krčky listů a cibule zahnívají, uvnitř jsou asi 8 mm dlouhé, žlutobílé muší larvy. Dospělci jsou velikosti zhruba mouchy domácí, avšak létají pomalu a dají se snadno chytit.