Aktivizující výukové metody jsou důležitou součástí výuky. Žák během těchto aktivit aktivně, vědomě a uvědoměle třídí data, zařazuje je do poznatkových struktur; analyzuje, srovnává a hodnotí informace, učí se samostatnosti a tvořivosti, rozvíjí svoji osobnost.Výukové metody patří mezi základní didaktické kategorie. Lze je definovat volně podle J. Maňáka (2003) jako uspořádaný systém vyučovacích činností učitele a učebních aktivit žáka, který směřuje k dosažení výchovně-vzdělávacích cílů.Co je to aktivizace Aktivizace představuje proces, kdy jsou klienti přednostně ve skupině, ale i samostatně vedeni k určité činnosti či je jim činnost umožněna. Klient by měl mít dobrý pocit, že jeho život je naplněn, že něco dělá pro sebe či dokonce pro své okolí.
Co jsou to aktivizační činnosti : Aktivizaci uskutečňují pracovníci v podobě rozmanitých zájmových aktivit (ruční práce, pečení, trénink paměti aj.) a také kulturních akcí konaných v našem Domově i mimo něj. Významnou součástí aktivizace jsou terapeutické činnosti.
Jaké jsou výchovně metody
metody slovní
- základem je slovo – v ústní i písemné podobě
- monologické – výklad, vyprávění, popis, přednášky.
- dialogické – zkoušení, beseda, diskuze, dramatizace.
- písemná cvičení – písemka.
- práce s texty – časopis.
Jaké jsou typy výuky : Individuální, individualizovaná, hromadná, skupinová, týmová, kooperativní nebo montessori výuka.
Aktivizace a aktivizační činnosti slouží ke zlepšování a udržování psychických, pohybových a sociálních dovedností uživatelů. Aktivity musí odpovídat požadavkům, schopnostem, dovednostem a možnostem cílové skupiny. Cílem kurzu je seznámit účastníky s využívanými technikami v teoretické rovině a poté v praktické rovině.
Aktivizaci provádí skupinovou nebo individuální a připravuje aktivizace prováděné pracovníky v sociálních službách. Pracovník by měl mít všeobecný přehled, zájem o kulturu, historii, ruční práce, výtvarné techniky, hudbu (hra na hudební nástroj je vítaná), popříp. o sport.
Jaké jsou formy výchovy
všech tří hlavních forem výchovy: školní, mimoškolní, rodinné výchovy a sebevýchovy.Patří mezi ně např.: • řešení problémů (problémová metoda), heuristické metody (metody objevování, badatelské metody), • projektová metoda, skupinová, kooperativní výuka, • situační metody (řešení problému vycházejícího z reálné události), • inscenační metody (hraní rolí), didaktické hry.Cílem aktivizačních činností je udržení a zlepšení psychického a fyzického stavu klienta, poskytnutí potřebné dávky fyzické činnosti, sbližování a společenský život.
Odbornou způsobilostí pracovníka v sociálních službách je základní vzdělání, střední vzdělání s výučním listem nebo maturitou, vyšší odborné vzdělání + absolvování akreditovaného kvalifikačního kurzu.
Jaké jsou výchovné metody : − Mezi výchovné metody patří např.: vysvětlování, kladení požadavků, přesvědčování, vzor, hodnocení, hraní rolí … Metoda vysvětlování ve vyučování− cílem vysvětlování je pochopení problematiky (učiva, problému …)
Jaké máme formy výuky : Individuální, individualizovaná, hromadná, skupinová, týmová, kooperativní nebo montessori výuka.
Jaké máme didaktické metody
Podle těchto kritérií rozlišujeme základní didaktické formy ve vzdělávání dospělých: přímá výuka, • kombinované vzdělávání, • distanční vzdělávání, • sebevzdělávání. je postup, jímž se lektor řídí při vyučování. Metoda je prostředek stimulace učení dospělého, vede ho k výukovému cíli a činí proces učení efektivním.
Co je to aktivizace Aktivizace představuje proces, kdy jsou klienti přednostně ve skupině, ale i samostatně vedeni k určité činnosti či je jim činnost umožněna. Klient by měl mít dobrý pocit, že jeho život je naplněn, že něco dělá pro sebe či dokonce pro své okolí.Aktivizace a aktivizační činnosti slouží ke zlepšování a udržování psychických, pohybových a sociálních dovedností uživatelů. Aktivity musí odpovídat požadavkům, schopnostem, dovednostem a možnostem cílové skupiny. Cílem kurzu je seznámit účastníky s využívanými technikami v teoretické rovině a poté v praktické rovině.
Co musí splňovat pracovník v sociálních službách : Podmínkou je absolvované minimálně základní vzdělání, bezúhonnost, zdravotní způsobilost a také kladný vztah k péči o starší, postižené a nemohoucí osoby.