Co jedí husy?
Nad trávu nic není Husy, jak jsme již v úvodu zmínili, jsou především pastevní zvířata a mají tak podobné nutriční a stravovací návyky jako třeba koně a jiné větší hospodářské zvíře. Ideální strava pro husy by tak měla činit 80 % čerstvé tráva a zbytek pak do 100 % tvoří obilí, ovoce a zelenina.Pšenice. Obiloviny jsou vynikajícím zdrojem kalorií a uhlohydrátů. Obsahují také vitamíny B, D a E. Husy je možné v zimě krmit pšenicí, kukuřicí, ječmenem, ovsem o prosem.Čerstvě vylíhlá housata

Housátkům ve stáří do prvního týdne podávejte krmnou směs pro housata. Můžete ji nahradit pšeničnými otrubami, nasekanými kopřivami, strouhanou mrkví a chlebem máčeným v mléce. Po uplynutí jednoho týdne jim do krmení přidávejte obilný šrot, uvařené brambory, pokrájené kopřivy a jetel.

Jak se krmí husy : Husy jsou vegetariánky, žížaly a slimáky, oblíbené pochoutky kachen, tak odmítají. Základem je tedy od jara do podzimu zelená pastva. Sežerou vám trávu, kořínky, semena trav a obilí. Zpestřit jídelníček jim můžete jablky, salátem a zelím.

Jak dlouho se dožívají husy

divoké husy se dožívají okolo 20 let, domácí, pokud není zabita po snížení užitkovosti, se může dožít vyššího věku (20 – 30 let, někdy i více – nejstarší husa se v Anglii dožila bez 4 měsíců 50 let).

Jak spí husy : Husy, kachny a labutě se cítí v noci nejbezpečněji uprostřed hladiny. Přes velkou aktivitu ve dne spí ptáci jen velmi krátce. Malí zpěvní ptáci jsou od svítání do soumraku v pohybu a ani za krátkého poledního odpočinku nespí. Noční ptáci, sovy, lelci a sluky lesní usínají za svítání a spí po celý den.

Husa snáší vejce ob den na konci února a začátkem března. Celkem snese 10–12 vajec. „Sbírám je a ukládám do tmavé místnosti s teplotou zhruba kolem 10 °C. Když husa končí se snášením, pustí do hnízda prachové peří.

Prozradíme Vám, jaké jsou hlavní zásady úspěšného líhnutí této vodní drůbeže. Husy začínají snášet vejce hned z jara, kdy se začne prodlužovat den. Ke sběru husích vajec je tedy ideální konec února, a poté celé měsíc březen a duben. Husí vejce je před uložením třeba očistit od veškeré špíny a trusu.

Jak dlouho se krmí husy

Ve velkochovech se při odchovu hus do 10 týdnů používají krmné směsi, poměr živin se mění ve druhém a šestém týdnu. Od 11. do 27. týdne se krmí směsí s nízkým obsahem energie i dusíkatých látek, doporučuje se pastva.Nejjednodušší použití husího sádla je jako pomazánka na chleba. Lze jej ale také použít jako základ na omáčky nebo při přípravě červeného zelí. Domácí husí sádlo lze skladovat několik měsíců, neotevřené husí sádlo zakoupené v obchodech ještě déle.Husa domácí je pastevní zvíře, proto je důležité, aby měla zelenou pastvu a vodu. Jídelníček jí můžete zpestřit pomocí jablek, salátu či zelí. Na večer je vhodné husám do husníku nasypat krmnou směs, a to buď kupovanou či domácí z kukuřice, pšenice a ječmene.

Páření hus totiž probíhá nejčastěji právě ve vodě. Husy se také pravidelně koupou, čímž se očišťují od roztočů a jiných parazitů.

Kdy se zabíjejí husy : Husa se obvykle zabíjí několikrát za rok, a to při různých příležitostech: na konci léta. na podzim před svátkem svatého Martina. před vánočními svátky.

Jak se zabíjí husa : Hrabavou drůbež zabíjíme nejlépe tak, že peří pod krkem u hlavy oškubáme (chceme-li krev dále v kuchyni využít) a následně přeřízneme krční tepnu. Drůbež držíme hlavou dolů tak, aby krev dobře vytekla. Práci lze si lze usnadnit různými porážkovými přístroji (jateční pistole) nebo vykrvovacím trychtýřem.

Jak dlouho trvá výkrm hus

Podškubání housat má za následek snížení přírůstků, neboť veškeré živiny jdou na obnovu nového peří. Další peří dozrává za cca 7 – 8 týdnů. Po třech měsících výkrmu se husy dokrmují směsí obilních šrotů a vařených brambor, na noc se přidává celé obilí.

Na výběhy zvykáme housata od tří týdnů pozvolna, podle počasí. Pokud se stane, že je jim chladno, nebo se smáčí, musí mít možnost se ohřát. Zejména zpočátku odchovu je důležité, aby byl zdroj tepla snadno dostupný a housata neprochladla. Také na vodu je pouštíme později, protože sama si peří promašťují až od tří týdnů.V obou cyklech dohromady snese husa přibližně 25 vajec. Vejce mají bílou skořápku a váhu okolo 120 gramů ( tedy přibližně 2-3x těžší než slepičí). Z vajec se vylíhne za 28 dní 18-20 housat, která husa vodí. České husy si zachovávají dobrou plodnost do značně vysokého věku.

Kolik vajec Obsedne husa : My pod husu podkládáme nejvýše 12 vajec, aby je všechny dobře obsedla. Pokud husa nanese vajec více, podložíme je huse s méně vejci (husičky, které snášejí poprvé, nanesou tak 10-11 vajec), můžeme je dát do líhně, popř. nejstarší vejce vyřadíme.