Zápalka je primární, roznětný iniciátor malé mohutnosti. Samostatně se používá k zážehu výmetných náplní nábojek malorážového střeliva. U nábojek dělostřeleckého střeliva se zápalky vzhledem k iniciační mohutnosti používá vždy v sestavě zápalkových šroubů a pouzder.Náboj s okrajovým zápalem obsahuje třaskavinu, která na rozdíl od středového zápalu není součástí zápalky, nýbrž je zalisovaná ve vystouplém okraji dna. Používá se u střeliva malých ráží s nízkým výkonem. Nejznámějším zástupcem je náboj ráže .Kategorie A – "Zakázané zbraně"
dělostřelecké zbraně, plně automatické zbraně apod.), nebo s sebou nesou jiná bezpečnostní rizika (jedná se o zbraně z vojenské produkce, které nejsou technicky ověřeny pro civilní účely, jde o nedovolené výrobní provedení atd.).
Co je zbraň kategorie C : Zbraněmi kategorie C podle § 6 zákona o zbraních jsou:
plynové zbraně, u nichž kinetická energie střely na ústí hlavně je vyšší než 16 J, s výjimkou paintbalových zbraní, více než dvouranové nebo opakovací zbraně zkonstruované na principu perkusních zámkových systémů, a.
Proč jsou zápalky Bezpečnostní
Hlavička zápalek se nyní skládá zejména z chlorečnanu draselného, sulfidu antimonitého, síry, barviva a mletého skla, které dává hlavičce drsnost, aby se zvýšilo tření. Dřívka zápalek jsou nasycena tekutým parafínem, který usnadňuje hoření a fosforečnanem sodným, který zamezuje doutnání zápalky po zhasnutí plamene.
Co zabije vzduchovka : Vzduchovka dokáže při zásahu do oka to oko vystřelit a při zásahu například krční tepny může i zabít.
Revolver systému Lefaucheux (čti Lefoš) je třeba ten na obrázku. Název pochází od konstruktéra nábojů Kazimíra Lefaucheuxe, jedná se o náboje s tzv. kolíčkovým zápalem. Kolmo k ose nábojnice blízko jejího dna z ní vyčníval kovový kolíček, úderem na něj došlo k odpálení zápalky uvnitř náboje a k výstřelu.
Střelivo je (ve smyslu zákona o střelných zbraních a střelivu) souhrnné označení nábojů, nábojek a střel do střelných zbraní.
Co je zbraň kategorie B
Ve skupině zbraní kategorie B tak najdete krátké samonabíjecí zbraně, jako jsou pistole a revolvery, tak i dlouhé samonabíjecí pušky (s výjimkou zbraní kat. A a kat. A-I) i samonabíjecí malorážky – a to jak malorážkové pistole a revolvery, tak i dlouhé samonabíjecí malorážky.Kategorie A-I – "Zakázané zbraně"
Jedná se o zbraně, které sebou sice nenesou účinnost nebo bezpečnostní rizika dosahující úrovně zbraní kategorie A, ale nakládání s nimi je s ohledem na evropskou právní úpravu regulováno na vyšší úrovni, než se zbraněmi kategorie B, C, C-I nebo D.Kategorie D – "Zbraně nepodléhající registraci"
Jedná se o různorodou skupinu zbraní včetně volně prodejných vzduchovek, předovek a znehodnocených zbraní, na které se nevztahuje přímo použitelný předpis Evropské unie.
Protože obsahovala kyselinu sírovou, začalo se zápalkám lidově říkat sirky. První zápalku vyrobil Francouz Jean Chancel v roce 1805. Její hlavička byla ze směsi chlorečnanu draselného, síry, cukru a gumy a zapalovala se tak, že se namočila do malé azbestové baňky naplněné kyselinou sírovou.
Kdo vymyslel zápalky : Roku 1848 vynalezl frankfurtský profesor chemie Rudolph Christian Boettger (1806–1881) bezpečnostní zápalky, které se zapalují o škrtátko. O vynález v Německu nebyl zájem, tedy jej koupili Švédové. Švéd Johan Edward Lundström zápalky zdokonalil, opatřil i zasouvací krabičkou, a začal je v roce 1855 průmyslově vyrábět.
Kolik joulů zabije člověka : 40J – Minimální vypočtená energie, která může zabít člověka – odpovídá to střepině, která trefí to "správné" místo. Ze střelných zbraní – výkonná vzduchovka, eventuálně netlumený Flobert. Kolem 150 – 200J – 22LR a 6,35 Br. Náboje nevhodné pro sebeobranu, přesto, emipricky ověřeno, zabít dokáží.
Co je silnější vzduchovka nebo flobertka
Po letošní (2021) změně klasifikace zbraní flobertky mohou využít plný potenciál svého střeliva, což z nich v porovnání se vzduchovkami dělá silnější a účinnější zbraně, než jsou vzduchovky. Pokud koketujete s myšlenkou domácí úpravy flobertky na vyšší výkon, tak na to raději hned zapomeňte.
Náboje flobert fungují na principu okrajového zapalování. Zpravidla se jedná o náboje s kulovou střelou, v případě ráže 9 mm pak i střelou hromadnou. Flobertové střelivo se vyrábí nejčastěji v rážích 4 mm a 6 mm, lze se setkat i s ráží 9 mm. Energie střely je nižší, než u malorážkového střeliva.No, úplně správně by se to mělo číst "L-fošé", ale je to léta zažité v trochu počeštěné formě. Lefoš stačí, hlavně vědět co to je, jinak bude následovat úplně jiná fr. fráze – Bon voyage!
Co je to zbraň : Podle této koncepce, je zbraní cokoli, co může učinit útok proti tělu důraznějším (srov. § 118 trestního zákoníku); v tomto pojetí může být zbraní v zásadě jakýkoli předmět, látka či jiný prostředek nebo ovladatelná energie, které jsou použity (použitelné) k útoku proti tělesné integritě jiného člověka.