Co je základní složkou těla všech živých organismů?
Základními složkami potravy jsou sacharidy (cukry), lipidy (tuky) a proteiny (bílkoviny). Správná a vyvážená strava obsahuje 60 % sacharidů, 25 % tuků a 15 % bílkovin. Každá samostatná potravina obsahuje různé poměry těchto složek a vodu.Mezi základní živiny patří sacharidy, tuky (viz lipidy), bílkoviny.Bílkoviny jsou základními organickými látkami nezbytnými pro existenci živého organizmu, jejich základní význam je: Stavební (kolagen, elastin, keratin).

Jak se dělí organické látky : V biologii zpravidla dělíme organické sloučeniny na 4 základní skupiny: cukry, tuky, bílkoviny a nukleové kyseliny. Řadíme k nim jak látky makromolekulární, tak i nízkomolekulární. Jsou to nejrozšířenější organické látky, tvoří největší podíl organické hmoty na Zemi.

Co potřebuje naše tělo

Tělo potřebuje energii nejen k pohybu, ale zejména pro základní funkce, jako jsou srdeční aktivita, dýchání, krevní oběh, trávení, činnost mozku nebo metabolismus. Za normálních okolností je energetická bilance těla v rovnováze – tedy vyrábíme tolik energie, kolik jí spotřebujeme.

Jaké jsou hlavní součástí potravy : Jsou součástí potravin a řadíme k nim sacharidy (cukry), lipidy (tuky), proteiny (bílkoviny), vitamíny, minerály a vodu.

Základní živiny se se rozdělují na makroživiny (tuky, bílkoviny, sacharidy), které představují: zdroj energie a stavební prvky těla; mikroživiny (vitamíní, minerální látky a stopové prvky), a ty jsou nezbytné pro tělesné funkce.

Základní složkou živých organismů jsou buňky (viz kapitola o virech). Byly rozlišeny dva hlavní typy buněk prokaryotická a eukaryotická buňka. Prokaryota jsou obecně považována za reprezentanty dvou separátních domén, zvaných bakterie a Archea, které ve skutečnosti nejsou blíže jeden k druhému než Archea k eukaryotům.

Na které tři základní skupiny dělíme živé organismy

Podle společných znaků třídíme živé organizmy do čtyř skupin – bakterie a sinice, houby, rostliny a živočichové.Typickými příklady organických látek jsou dřevo, půda, ropa, dřeň ovoce, kompost, zemní plyn apod. V surovém stavu je organickou látkou např. metan, který je v čisté formě organickou sloučeninou.Rozdělují se na plyny, které jsou rozpínavé (vyplní libovolný prázdný objem) a dobře stlačitelné, a kapaliny, které při konstantním tlaku zachovávají svůj objem jsou stlačitelné jen velmi omezeně. Pevné látky pak zachovávají nejem objem, ale i svůj tvar.

98 % lidského těla je tvořeno prvky kyslík, uhlík, vodík, dusík, vápník a fosfor, a zbytek. Molekulární model – hlavními komponentami, které vycházejí ze současného pojetí molekulárního modelu, jsou voda, lipidy, bílkoviny, minerály a glykogen. V kostní tkáni minerály zaujímají až 65 % hmotnosti kosti.

Jaké živiny potřebuje tělo : Správná výživa tvoří základní kámen našeho zdraví a měli bychom k ní vést své potomky již odmalička. Každý lidský organismus potřebuje čtyři základní substance – vodu, uhlohydráty, bílkoviny a tuky – stejně jako vitaminy, minerálie a další stopové prvky.

Co se deje s potravou v ústech : Trávení sacharidů začíná v ústní dutině. Zde se škrob a glykogen (polysacharidy) z potravy rozkládají pomocí enzymu amylázy (ptyalinu), který je obsažen ve slinách. Amyláza mění v ústech, jícnu a hltanu polysacharidy na disacharid maltózu. Další fáze trávení sacharidů se odehrává v tenkém střevě.

Jaké látky využívá lidský organismus jako živiny

Výživové látky, které potřebuje lidský organismus k získání energie, růstu a obnově buněk, tkání a orgánů, a které přijímá v potravinách, musí obsahovat bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny, minerály, vlákniny a vodu.

Živiny neboli nutrienty jsou látky, které jsou přirozeně obsažené v potravinách, a které tělo využívá ke svému správnému fungování a růstu. Mezi živiny řadíme proteiny (bílkoviny), lipidy (tuky), sacharidy, vitaminy a minerální látky. Viz také makroživiny, mikroživiny.Stavba a funkce buněk mohou být velice rozmanité, buňky se liší druh od druhu, ale i v rámci mnohobuněčného těla. Základní dělení rozlišuje buňky prokaryotické (u bakterií a archeí) a eukaryotické (u eukaryot).

Jaké jsou základní znaky všech živých organismů : Mezi projevy života patří charakteristické znaky společné pro všechny organismy. Dynamika, neustálé proměny a výměna látek, energie a informací s prostředím. Reakce na podněty z vnějšího prostředí a přizpůsobení se. Evoluce (vývoj), živé soustavy se neustále dlouhodobě přizpůsobují měnícím se podmínkám.