Kromě zmíněných katechinů je zelený čaj nutričně velmi bohatý. Obsahuje kofein, theanin, vitamíny C, B2, E, beta karoten, kyselinu listovou, saponiny, gamma-aminomáselné kyseliny GABA, minerály, jako draslík, vápník, fosfor, mangan a chlorofyl.Zelený čaj na lačno nikdy nepijte. Důvodem je vysoký obsah katechinů, který by vám mohl podráždit žaludek nebo poškodit játra.Primární možností léčby zeleného zákalu jsou oční kapky. Ty snižují oční tlak zejména tím, že pomáhají zabránit tvorbě vodnaté tekutiny a dalších látek, které mohou zhoršovat příznaky zeleného zákalu. Jak často se oční kapky používají, určuje vždy lékař na základě vyšetření a konkrétního zdravotního stavu.
Odkud je zelený čaj : Zelený čaj je známý již více než 5000 let. Způsob jeho výroby byl objeven poprvé v Číně roku 1368, od roku 1715 se dováží do Anglie a již v roce 1924 bylo prokázáno, že obsahuje vitamín C a je tedy prospěšný pro náš organismus.
Kdo by neměl pít zelený čaj
Zelený čaj – kontraindikace
Zelený čaj obsahuje kofein – ačkoli ho není mnoho, lidé, kteří jsou na tuto látku citliví, mohou jeho účinky pocítit. Konzumaci kofeinu, a tedy i nadměrného množství zeleného čaje, by se měly vyhnout těhotné ženy, kojící ženy a malé děti. Ti, kteří trpí hypertenzí, mohou být naopak klidní.
Proč je dobré pít zelený čaj : Věděli jste, že zelený čaj pomáhá bojovat proti volným radikálům, zlepšuje zrak, funguje jako antioxidant a snižuje riziko výskytu srdečních onemocnění A to není zdaleka vše. Účinky zeleného čaje podporují produktivitu, spalování kalorií a pomáhají tvořit dopamin – hormon odměny.
Kofein je také důvodem, proč zelený čaj nesmí děti. Dále je nevhodný například pro osoby se srdečními a ledvinovými potížemi a lidi s alergií na kofein. Naopak je oblíbený mezi sportovci a doporučuje se pít (v přiměřeném množství) také během těhotenství a menopauzy.
Šedý zákal je zkalení oční čočky, zelený zákal (glaukom) je zvýšený oční tlak, který poškozuje oční nerv. Zatímco šedý zákal lze léčit jen operací, zelený zákal se většinou léčí očními kapkami, antiglaukomatiky, či jejich kombinacemi. Správná léčba dokáže toto chronické progresivní onemocnění pozastavit.
Jak se projevuje zelený zákal
Při zeleném zákalu se postupně objevují výpadky v zorném poli a poruchy periferního vidění. Akutní glaukom se vyznačuje poruchami vidění, silnými bolestmi oka nebo hlavy a nevolností. Při šedém zákalu zrak čím dál tím víc připomíná pohled přes zamrzlé nebo zamlžené okno.Čaj dehydruje
Černý i zelený čaj obsahují látky, které způsobují našemu tělu dehydrataci a spolu s ní vyplavují z těla důležité vitaminy. „Pro naše tělo jsou daleko užitečnější čaje bylinkové a ovocné, pokud tedy pominu obyčejnou čistou vodu,“ říká Jana Malátová, osobní trenérka a výživová poradkyně.Odborné zdroje přitom uvádí, že kofein může narušovat spánek klidně i po 6 hodinách od přijetí. Měli byste proto mít na paměti, že poslední šálek kávy nebo čaje byste měli vypít nejpozději těchto 6 zmiňovaných hodin před spaním. Někteří experti přitom údajně doporučují už nepít kávu po druhé hodině odpolední.
Doba, kdy nepít zelený čaj, je určitě večer. Pití zeleného čaje na noc by mohlo způsobit problémy s usínáním a nespavost. Kofein je také důvodem, proč zelený čaj nesmí děti. Dále je nevhodný například pro osoby se srdečními a ledvinovými potížemi a lidi s alergií na kofein.
Kdy se má pít zelený čaj : Neexistují žádné konkrétní pokyny, kdy byste měli pít zelený čaj při hubnutí. Vzhledem k obsahu kofeinu je moudřejší to dělat během dne než těsně před spaním.
Jak vidí lidé se zeleným zákalem : Postupná ztráta vidění
Člověk ztrácí takzvané periferní (okrajové) vidění, dochází tedy ke zúžení zorného pole. Místo některých lidí a předmětů již postižený již vidí pouze stíny a černé skvrny. Pokud oční nerv odumře úplně, dojde k úplné ztrátě zraku.
Jaký je rozdíl mezi zeleným a šedým zákalem
Šedý zákal je zkalení oční čočky, zelený zákal (glaukom) je zvýšený oční tlak, který poškozuje oční nerv. Zatímco šedý zákal lze léčit jen operací, zelený zákal se většinou léčí očními kapkami, antiglaukomatiky, či jejich kombinacemi.
Na vzniku glaukomu se podílejí různé faktory – například dědičnost, celková onemocnění (např. cukrovka…), užívání některých léků (kortikosteroidy), úrazy, ale také porucha tvorby nitrooční tekutiny, změny postihující odtokové kanálky pro nitrooční tekutinu.Zatímco šedý zákal postihuje čočku oka, zelený zákal ovlivňuje zrakový nerv. Pokud jde o důsledky, zelený zákal může být mnohem závažnější než šedý zákal, protože pokud není léčen včas, může vést k trvalé slepotě.
Kdy nejlepe pít zelený čaj : Jelikož zelený čaj obsahuje kofein, je vhodné ho pít přes den, kdy nás čekají různé aktivity a můžeme se cítit unavení. Ideální je si zelený čaj dopřát dopoledne. Pozor, po ránu ho nepijte nalačno a přes den ne těsně před jídlem. Doba, kdy nepít zelený čaj, je určitě večer.