Březový cukr, neboli xylitol je z hlediska glykemického indexu a obsahu kalorií vhodnou volbou pro diabetiky a lidi na redukční dietě. Nezvyšuje hladinu krevního cukru, má nízký glykemický index a minimum kalorií.Většinou se nedozvíte poměr těchto látek, ale přítomnost třtinové melasy je vždy lepší. „V nabídce cukrů je nejzdravější variantou cukr třtinový. Obsahuje zdraví prospěšnou melasu, která tam není dodatečně přidávána. Na etiketě takového výrobku je uvedeno ,vyroben z cukrové třtiny'.9 zdravých náhražek cukru
- Med. Často sázíme na to, že med je spása a dokonalá náhražka.
- Javorový sirup. Kvalitní javorový sirup mimo jiné obsahuje vitamíny A, D, B, kyselinu listovou, železo, vápník, zinek a draslík.
- Stévie.
- Yacon sirup.
- Třtinová melasa.
- Datle.
- Kokosový cukr.
- Xylitol.
Které sladidlo je nejzdravější : A teď vám prozradím, že existují pouze dvě sladidla podporující zdraví – pouze dvě sladidla, která jsou pro nás opravdu vhodná. A to jsou – fanfáry prosím – melasa a datlový cukr.
Proč je lepší třtinový cukr
Zdravější alternativou je třtinový cukr, který má zlatavou až hnědou barvu. Pravý přírodní třtinový cukr je považován za zdroj minerálních látek, který obsahuje kromě sacharózy i glukózu a fruktózu. Je nutričně hodnotnější jako bílý cukr, v těle je lepší využitelný a organismus tolik nezatěžuje.
Co si dát místo sladkého : Pro zahnání chutí na sladké se hodí také ovocné čaje, nejúčinnější jsou ty s pomerančovou, broskvovou, jahodovou nebo brusinkovou příchutí, výbornou volbou je také nasládlý čaj rooibos nebo čaj z kombuchy. Rozhodně se však vyhněte čajům a nápojům s obsahem kofeinu, které chuť na sladké ještě zesilují.
Bílý cukr, stejně jako třtinový, se skládá hlavně z sacharózy. Třtinový cukr však obsahuje více minerálních látek. Nerafinovaný třtinový cukr obsahuje pouze 80 % sacharózy, což je o 19 % méně než bílý cukr. Díky tomu je jeho konzumace bezpečnější pro zdraví.
Pro zahnání chutí na sladké se hodí také ovocné čaje, nejúčinnější jsou ty s pomerančovou, broskvovou, jahodovou nebo brusinkovou příchutí, výbornou volbou je také nasládlý čaj rooibos nebo čaj z kombuchy. Rozhodně se však vyhněte čajům a nápojům s obsahem kofeinu, které chuť na sladké ještě zesilují.
Co je přírodní sladidlo
K takovým patří například med, třtinový nebo kokosový cukr, panela a exotické sirupy – tyto suroviny pak můžeme označit jako přírodní sladidla.Zdravé sacharidy lze najít v potravinách, které jsou přirozeně bohaté na vlákninu. Ovoce, zelenina, ořechy, semena, luštěniny a celozrnné výrobky jsou těmi nejlepšími zdroji. V těchto potravinách se nachází komplexní sacharidy, které se v těle pomalu rozkládají a poskytují nám dlouhodobou energii.Třtinový cukr je chuťově podobný bílému, avšak je méně sladký. Rozdíl je v procesu výroby. Třtinový cukr není tolik čištěn a obsahuje část melasy, která vzniká při zpracování třtiny. Právě melasa obsahuje vitamíny, minerální látky a dokonce i některé aminokyseliny, díky nimž je třtinový cukr považován za zdravější.
Nejlepší je nerafinovaný třtinový cukr, který se vyrábí z nečištěné cukrové třtiny. Díky tomu si zachovává živiny a mikroelementy, které nejsou přítomné v bílém cukru. Při výběru třtinového cukru je vhodné volit ten, který obsahuje nejvíce melasy.
Co se stane když nebudu jíst sladké : Cukrová abstinence se může projevit psychickými, tak fyzickými symptomy – včetně depresí, úzkosti, zamlžení mysli, bolestí hlavy, únavy a závratí. Konzumace cukru se od roku 2008 celosvětově snižuje. Odborníci na zdravý životní styl to kvitují, jelikož nadměrná spotřeba cukru může za mnohé zdravotní neduhy.
Proč nejíst sladké : Dle studií představuje pravděpodobně cukr větší riziko vzniku nádorového onemocnění. Zaprvé cukr způsobuje obezitu, která zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny (3). Zadruhé dieta bohatá na cukr způsobuje v těle záněty a inzulínovou rezistenci a to zvyšuje riziko vzniku nádoru (4).
Co snižuje chuť k jídlu
na potlačení chuti k jídlu jsou velmi vhodné vlákniny. Vláknina ve střevě bobtná a simuluje pocit najezenosti. Může to být psyllium, jablečná vláknina nebo konjac (glucomannan). Zvláště glucomannan při dostatečné dávce působí na naše centrum sytosti v mozku a snižuje chuť na jídlo.
Nejsladší je fruktóza, která se nachází v ovoci a v medu. Následuje sacharóza, tedy všeobecně známý cukr krystal, krupice či moučka, a glukóza, kterou lze kromě ovoce a medu najít i v zelenině.Přírodní cukry neprošly průmyslovou úpravou a mezi tyto zdravější varianty slazení patří například med, sušené ovoce, třtinový nerafinovaný cukru nebo melasa. Tato sladidla vedle sacharidů obsahují i prospěšné minerály, vitamíny a jsou pro naše tělo lépe využitelná. Bílý cukr je oproti tomu produktem průmyslové úpravy.
Proč není cukr zdravý : Sacharóza (bílý cukr)
Jde o disacharid, v němž je ve stejném množství zastoupena glukóza a fruktóza. Jeho glykemický index je 60 a obsahuje 17 kJ na 1 g. Bílému cukru se často říká bílý jed – jeho nadměrná konzumace totiž vede k nadváze a obezitě, zvyšuje i riziko vzniku zubního kazu a rozvoje cukrovky.