Hovězí zadní je částí, která je považovaná za jednu z nejhodnotnějších z hovězího. Sval obsahuje málo tuku a jedná tak o velmi libovou část. Maso se se skvěle hodí na přípravu plátků, dušení anebo ptáčků. Příprava trvá sice déle, ale maso se vám odmění a bude se dokonale rozpadat.Svíčková (Tenderloin)
Je považována za nejlepší část hovězího, což se odráží na ceně. Táhne se pod páteří zvířete.Hovězí zadní z plece je nejvíce osvalená část přední končetiny obsahující velké svaly s poměrně malým obsahem vaziva a tuku. Jednotlivé části jsou vhodné zejména k dušení a k vaření.
Jak vařit hovězí zadní : Do vroucí vody vložte maso a 2 hodiny nechte vařit bez viditelných známek silného varu – voda by se měla pouze převalovat, nikoli překotně bublat. Zpočátku, asi po 30 minut, sbírejte pěnu, která se utvoří na hladině. Jakmile se přestane objevovat, přidejte pepř a bobkový list.
Jak krájet hovězí maso zadní
Maso k vaření krájejte podél vláken na podlouhlé kusy. Například hovězí maso nakrájejte na pruhy přibližně stejného tvaru o váze půl kila, abyste docílili stejnoměrného provaření. Maso na pečení krájejte rovněž podél vláken, ale ponechte ho ve větších kusech.
Jak udělat steak z hovězího zadního : 3-4 cm vysoké plátky a vložte na rozpálenou steakovou pánev či gril. Rychle opečte z obou stran, aby se maso zatáhlo a nevytékala z něj šťáva. Po té pečte cca. 3-5 minut z každé strany na požadovaný stupeň propečení.
Přední nebo zadní kližka má v sobě klihovaté části, které se vlivem tepla rozpustí a dodají guláši výraznou chuť. Karabáček je pak pro ty, kteří mají rádi libový guláš bez tlustých částí masa. A nakonec hovězí krk je taková zlatá střední cesta. Tučné části totiž můžete při krájení masa vyříznout, nebo nechat.
Na steaky, plátky, ptáčky, jakoukoli omáčku, i na svíčkovou, také na guláš, pokud ho máte rádi libový. Je o něco tvrdší než falešná svíčková z plece, používá se i na tatarák.
Jak udělat aby bylo hovězí maso měkké
U nás málo používaný způsob je pomalé pečení. Podstatou je, jak z názvu vyplývá, pomalé, několikahodinové pečení při nízké teplotě, asi 90°C. Tím se rozpustí kolagen, obsažený v hovězím mase a výsledek je křehoučké a šťavnaté hovězí maso s nepřekonatelnou chutí. To je jeden způsob.Teplotu nastavte na 160–170 °C a hovězí maso v hrnci pod poklicí duste asi 3,5–4 hodiny. Jednou za čas ho ale zkontrolujte a podle potřeby podlijte. V troubě je také rovnoměrněji rozprostřené teplo.U nás málo používaný způsob je pomalé pečení. Podstatou je, jak z názvu vyplývá, pomalé, několikahodinové pečení při nízké teplotě, asi 90°C. Tím se rozpustí kolagen, obsažený v hovězím mase a výsledek je křehoučké a šťavnaté hovězí maso s nepřekonatelnou chutí. To je jeden způsob.
Hovězí maso – to je spousta partií, přičemž každá z nich se v hrnci nebo na pekáči chová trochu jinak. Na vaření omáček se hodí hovězí hrudí, vysoké žebro a kulatá nebo loupaná plec. Pokud maso nemá rovnoměrný tvar, nezapomeňte ho před vařením svázat kuchyňským provázkem.
Jaké maso je nejlepší na hovězí steak : Nejlepší maso na steak je ze svíčkové nebo z roštěnce. Můžete však použít i maso z kýty, jako je např. květová špička. Neřiďte se při výběru pouze barvou – krásně růžové maso vidíte, protože vitrína je nasvícená zářivkami, naopak tmavé maso se nerovná zkažené, K tmavnutí dochází při zrání masa.
Jaký je rozdíl mezi biftekem a steakem : Od anglického beef steak. Jakože hovězí steak. I když se pod označením biftek někdy rozumí pouze steak z hovězí svíčkové, toho nejjemnějšího a nejdražšího masa, lze ho použít v rozšířeném smyslu na všechno hovězí, co se dá zprudka a krátce opéct na pánvi.
Z jakého masa se vaří guláš
Na guláš se nejvíce osvědčilo maso přední, konkrétně hovězí kližka. Ale guláš můžeme uvařit i z masa vepřového, drůbežího nebo ze zvěřiny. Kus masa na guláš (např. hovězí kližka, vepřová plec, krůtí stehno, kus zvěřiny) otřeme vlhkým ubrouskem (neomýváme), odblaníme, pokud je to potřeba, případně vykostíme.
Mezi recepty na vepřový guláš najdete doporučení vařit z plecka, krkovice nebo z vepřové kýty. Vepřový guláš je nejčastější varianta guláše, která se u nás konzumuje. Recepty jsou rozličné, ale základem guláše je vždy nepostradatelná cibule.Hovězí loupaná plec se hodí i pro pomalou přípravu v remosce nebo tlakovém hrnci, nejlepší omáčky vzniknou pomalým tažením v červeném víně, hovězím vývaru nebo tmavém pivu s cibulí a kořenovou zeleninou. Zachutná vám i vařená hovězí loupaná plec, jen tak bez omáčky, třeba s hořčicí, křenem a šťouchanými brambory.
Jak dlouho se peče hovězí zadní : Pečeme nejméně dvě hodiny. Po hodině teplotu trouby ztlumíme na 200 °C. Maso pravidelně otáčíme a podléváme dokud nebude měkké. Když je maso měkké (může to trvat i 3 hodiny), vyjmeme ho z výpeku a odstraníme provázek.