Vejce patří mezi oblíbené zdroje bílkovin a výživových látek. Jedno vejce obsahuje průměrně šest až osm gramů bílkovin, obdobné množství tuku a žádné sacharidy. Mají také vysoký obsah vitamínů D a B12. Při jejich konzumaci svůj organismus obohatíme o selen, folát, zinek, jód, vápník a železo.Z nutričního hlediska je pravidelné plýtvání žloutky obrovská chyba! Žloutek totiž obsahuje všechny výživné látky, které v bílku nenajdete a s nimi i polovinu obsahu bílkovin z celého vajíčka. ANO – pokud jste dosud vyhazovali žloutky, vyhazovali jste vysoce hodnotný zdroj bílkovin.Domácí vejce jsou bohatým zdrojem bílkovin, vitamínů (zejména vitamínu B12 a D) a minerálů (jako je železo, zinek a selén), což přispívá k posílení našeho zdraví a podpoře imunitního systému. Důležitým faktorem, který dělá domácí vejce unikátní, je jejich chuť.
Co obsahuje slepičí vejce : Vejce obsahují prakticky všechny vitamíny kromě vitamínu C. V bílku jsou obsaženy především vitamíny hydrofilní (vitamíny skupiny B). Ve žloutku jsou pak skrze vysoký obsah tuku přítomny lipofilní vitamíny A, D, E a K. Z minerálních látek obsahují vejce dobře využitelné železo, dále fosfor, draslík, zinek nebo selen.
Jak často jíst vejce
Kardiologové doporučují maximálně čtyři vejce týdně. Světová zdravotnická federace je tolerantnější – limit je deset vajec, ovšem včetně majonézy, trvanlivého pečiva, koláčů a krémů. Zjistilo se, že vejce naopak obsahuje i látky, které cholesterol v krvi snižují a také brání jeho ukládání v cévách, například lecitin.
Kdy se mají jíst vajíčka : Podle vědců je ideální, pokud svůj den zahájíte snídaní s vysokým obsahem proteinů, jako jsou například vajíčka. Podle výzkumu, který byl publikován v International Journal of Obesity, je nejlepší, když si dáte ke snídani dvě vajíčka. Potom budete nejen rychleji hubnout, ale budete mít také mnohem víc energie.
Velká vejce obsahují 6 až 8 gramů bílkoviny a 5 až 7 gramů tuku, z něhož minimálně dva gramy představují nasycené mastné kyseliny. Když to s vejce nepřeháníme a vybíráme si ostatní potraviny s nízkým obsahem cholesterolu a bezvaječné produkty, například těstoviny, nijak svému tělu neškodíme.
Žlutý střed vajíčka také obsahuje zdraví cholin, který podporuje mozek, omega-3 tuky, vitamín D a lutein se zaexantinem, to jsou dva antioxidanty, které chrání tvůj zrak. Lidé baštící žloutky, také získali více svalů a síly ve srovnání s jedinci, kteří žloutky nejedli.
Jak jsou zdravá vajíčka
Přínosem vajec je značné množství fluoru, který zvyšuje kvalitu zubů. Vaječné proteiny mají vysokou biologickou hodnotu a významně se podílejí na tvorbě svalové hmoty. Jediné, co se asi dá vaječnému bílku vytknout, je skutečnost, že některé látky v něm mohou být příčinou alergie na vejce, a to zejména u dětí.Kardiologové doporučují maximálně čtyři vejce týdně. Světová zdravotnická federace je tolerantnější – limit je deset vajec, ovšem včetně majonézy, trvanlivého pečiva, koláčů a krémů. Zjistilo se, že vejce naopak obsahuje i látky, které cholesterol v krvi snižují a také brání jeho ukládání v cévách, například lecitin.I u vajec ale platí všeho s mírou a odborníci pro průměrného člověka doporučují zhruba dvě vejce denně. Jeden háček to přece jen má: vše je o kontextu. Na stravu je potřeba nahlížet jako na celek. Přičemž v případě vajec jde zejména o další zdroje nasycených tuků.
Vejce totiž obsahují velké množství cholesterolu, ukládajícího se v cévách. Podle lékařů podílejících se na studii je konzumace šesti vajec týdně bezpečná, pokud je jich ale více, zvyšuje se riziko předčasného úmrtí o celých 23 procent.
Kdy je nejlepší jíst vejce : Podle vědců je ideální, pokud svůj den zahájíte snídaní s vysokým obsahem proteinů, jako jsou například vajíčka. Podle výzkumu, který byl publikován v International Journal of Obesity, je nejlepší, když si dáte ke snídani dvě vajíčka. Potom budete nejen rychleji hubnout, ale budete mít také mnohem víc energie.
Kolik můžu sníst denně vajec : Kolik vajec denně sníst Dříve toto bylo hodně časté téma, protože se říkalo, že vejce zvyšují rapidně cholesterol a jsou rizikem civilizačních chorob a nemělo by se jíst více jak 3 vajíčka týdně. Tahle doba je už naštěstí pryč. Podle Food Standards Agency může zdraví jedinec jíst 1-3 vejce denně.
Kdy jíst vejce
Podle vědců je ideální, pokud svůj den zahájíte snídaní s vysokým obsahem proteinů, jako jsou například vajíčka. Podle výzkumu, který byl publikován v International Journal of Obesity, je nejlepší, když si dáte ke snídani dvě vajíčka. Potom budete nejen rychleji hubnout, ale budete mít také mnohem víc energie.
Souvislost mezi konzumací vajec a zdravím není dostatečně prokázaná. Zdravý člověk si však bez obav může dovolit sníst šest vajec týdně včetně vajec použitých například v majonéze nebo pečivu, tvrdí dietní poradkyně belgické organizace Test-Achats. Vejce obsahují všechny živiny nezbytné pro vývoj kuřat.Vejce jsou skvělým pomocníkem při hubnutí, jelikož snadno zvýší denní příjem bílkovin – každé vejce obsahuje kolem 6 gramů bílkovin, které zlepšují vaše zdraví. Jsou nabité aminokyselinami, antioxidanty a zdravými tuky. Kromě zmíněných vlastností dokáží ovlivnit vaše tělo ještě dalšími výhodami.
Proč nejíst vajíčka večer : V Čechách patří vajíčka mezi oblíbené suroviny. Jedno vejce zamíchané do salátu na večeři příliš paseky nenadělá, taková míchaná vajíčka jsou ale na večeři nevhodná. Jsou totiž velmi těžká na trávení a tučnými jídly, které sníme na noc si navíc zaděláváme na tukové zásoby.