Chemický název bakelitu je fenolový plast. Má vysokou mechanickou pevnost, dobrou izolaci, tepelnou odolnost a odolnost proti korozi. Proto se běžně používá při výrobě elektrických materiálů. Přepínače, držáky lamp, sluchátka, telefonní pouzdra, pouzdra na nástroje atd.Základem je fenol a formaldehyd. Tyto dvě sloučeniny se zahřívají v destilační soustavě a vzniká bakelit typa A,který je polotekutý. Ten se potom zahřívá pod mírným tlakem a vzniká bakelit typu B/fenolformaldehydová pryskyřice/,která je jako výchozí surovina pro lisování.Plasty, známé také pod názvem plastické hmoty nebo pod ne zcela přesným (obecnějším) názvem „umělé hmoty“, označují řadu syntetických nebo polosyntetických polymerních materiálů. Často obsahují další látky ke zlepšení užitných vlastností, např. odolnosti proti stárnutí, zvýšení houževnatosti, pružnosti apod.
Jak se vyrábí plasty : Plasty se vyrábějí třemi procesy: polymerací, polykondenzací a plyadicí. Při zpracování plastů rozlišujeme mezi velkoprůmyslovou výrobou polotovarů nebo hotových dílů (desky, trubky, nádoby), a zpracováním polotovaru řemeslníky a v průmyslu (svařování, tvarování).
Kdy se vynalezl bakelit
Washington – Přestože zlatá éra bakelitu už patří minulosti, s výrobky z tohoto plastu se lze setkat i dnes. První plně syntetická umělá hmota získala název po svém vynálezci, belgickém chemikovi Leovi Hendrikovi Baekelandovi. Ten svůj objev poprvé představil světu 6. února 1909.
Co se dá vyrobit z plastů : Recykluje se také plast
Používají se hodně ve stavebnictví třeba ke stavbě protihlukových stěn, doma z nich máte zahradní nábytek, vyrábí se z nich různé mřížky, kryty, izolace nebo tašky a pytle. Z PET lahví se recyklací vyrábí opět PET lahve nebo také silonové vlákno.
Podobně jako kovy jsou plasty využívány v obrovském množství. Hlavně ve stavebním a automobilové, dále také v elektrotechnickém, potravinářském nebo oděvním průmyslu. Plasty se často využívají jako obalové materiály. Po recyklaci je možno plasty znovu zpracovat pro další využití ( ploty, lavičky, plastová dlažba..).
Do kontejnerů na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET lahve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů.
Kolik plastů se vyrobi za rok
K roku 2018 se na celém světě ročně vyprodukuje asi 380 milionů tun plastů. Od padesátých let do roku 2018 bylo celosvětově vyrobeno odhadem 6,3 miliardy tun umělých hmot, z nichž bylo odhadem 9 % recyklováno a dalších 12 % spáleno. Další velké množství plastového odpadu vstoupilo do životního prostředí.Traduje se, že rohlíky začal vyrábět jeden vídeňský pekař na počest vítězství nad osmanskou říší v roce 1683, kdy Turci obléhali Vídeň a jejich útok byl odražen. Začal tedy vyrábět pečivo ve tvaru půlměsíce, symbolu turecké říše.Z recyklovaného plastu můžete mít terasu, kde se na výrobu prken také používá při recyklaci směsný plast s fóliemi (bez petek). Ze směsného plastu se recyklací taky vyrábí zatravňovací dlažba, záhonové obrubníky, palisády, kompostéry, jahodníky nebo třeba lavičky pro odpočinek.
Recykluje se také plast
Používají se hodně ve stavebnictví třeba ke stavbě protihlukových stěn, doma z nich máte zahradní nábytek, vyrábí se z nich různé mřížky, kryty, izolace nebo tašky a pytle. Z PET lahví se recyklací vyrábí opět PET lahve nebo také silonové vlákno.
Na co je žlutá popelnice : Žluté popelnice se nejčastěji používají na třídění plastu.
K dostání jsou také černé popelnice.
Kolik odpadu vyprodukuje 1 člověk : Celorepublikový průměr činil 3 643 kg na jednoho obyvatele. Nebezpečných odpadů bylo v tuzemsku na jednoho obyvatele v roce 2022 vyprodukováno 145 kg. Nejvíce v Moravskoslezském kraji, a to 284 kg na obyvatele. Nejméně nebezpečného odpadu bylo vytvořeno v Praze, a to 67 kg na obyvatele.
Proč se Loupák jmenuje loupák
Názvem loupák se dříve označoval slaný tukový rohlík, nověji se tak označuje nasládlý makový rohlík, nahrazující dřívější makové housky neboli loupáky či makovky. Využitelná energie 43 g bílého rohlíku dosahuje 640 kJ.
Po návratu jej jako zlepšovací návrh zavedl ve své provozovně v Krajinské ulici v Českých Budějovicích a označil jej jako pikador podle zápasníků s býky, kteří jsou vybaveni kopím (píkou). Pod tímto názvem jsou v jižních Čechách párky v rohlíku známy dosud.Recyklované sklo se používá i ve stavebnictví nebo rekultivaci. Drcené sklo může nahradit část primárních surovin pro výrobu betonu, z méně kvalitního skla je vyráběno pěnové sklo pro zateplení fasád budov. Z pivních lahví se dá vyrobit i umělý písek.
Co se vyrábí z recyklovaného papíru : Nejběžněji se z recyklovaného papíru vyrábí papírenské zboží (papír, sešity, obálky a poznámkové bloky). Tyto produkty se vyrábějí zpracováním použitého papíru, odstraněním nečistot a jeho rozvlákňováním za vzniku nového papíru.