Co je vrchní matrace?
Vrchní matrace poskytuje podporu pro vaše tělo, chrání matraci a zlepšuje kvalitu vašeho spánku. Sečteno, podtrženo, vrchní matrace prodlouží životnost matrace, protože: chrání matraci před vlhkem. chrání matraci před opotřebením a porušením.Obecně platí, že ženy a osoby staršího věku preferují měkčí matrace, muži naopak volí spíše tvrdší varianty. Nejvíce preferované tvrdosti jsou 2 a 3, které uspokojí téměř každého. Důležité je také zohlednit nejčastější polohu při spánku. Spíte-li hlavně na boku, zatěžujete některé zóny matrace více než jiné.Dobrý matracový topper pomáhá podporovat optimální polohu páteře, krku a beder. Při spaní vhodný topper skvěle podepře tyto části těla a tím zajistí celonoční "odložení zátěže". Pokud při usínání víte, že se v noci staráte o své tělo, budete se zcela jistě probouzet s příjemným pocitem.

Jak se pozná kvalitní matrace : Jednoduše řečeno, matrace by neměla být ani příliš tvrdá, ani příliš měkká. Při výběru tvrdosti matrace je třeba poznat sebe, své tělo, své potřeby, své spací návyky. Důležitá je též tělesná výška, hmotnost, věk, zdravotní stav. Lidé s vyšší hmotností potřebují matrace tvrdší, ti hubenější naopak měkčí.

Co dát pod matraci na zem

Na zemi je dobré matraci položit na tatami. Pokud je matrace položená přímo na zemi, musí se častěji otáčet, aby měla možnost dýchat. Doporučujeme dát pod futon třeba plážovou rohož, nebo aspon koberec.

Jaká by měla být výška matrace : Pro každodenní spaní dospělého člověka se doporučují matrace s minimální výškou 15–20 cm. Platí, že čím vyšší, tím kvalitnější. Matrace nižší než 14 cm se hodí jen pro občasné přespání. Tenčí matrace sice pořídíte za nižší cenu, ale musíte počítat s tím, že se brzy proleží.

Matraci byste tedy měli vyměnit, pokud:

  1. cítíte ve vaší posteli pružiny, proleženiny či hrboly.
  2. matrace vydává při pohybu divné zvuky.
  3. uprostřed matrace se vytvoří prohlubeň
  4. matrace vykazuje viditelné známky opotřebení (např. hrboly, roztrhaný povlak atd.)


Jestliže je vaší nejoblíbenější polohou spaní na boku, tak se o matraci obvykle opíráte ramenem a v oblasti boků. Vhodná je v tomto případě tuhá nebo středně tuhá matrace.

Jak vybrat Topper

Rozhodně si zvolte velikost topperu stejnou, jakou máte velikost gauče, hlavní matrace nebo v případě páru velikost manželské postele. Standardním rozměrem pro dvoulůžko je vrchní matrace 180×200 cm. Pro menší manželské se hodí vrchní matrace 160×200 cm. Rozměr topperu pro jednotlivce je obvykle 90×200 cm.Položte matracový topper na vrch matrací tak, aby byl rovnoměrně pokryt a vyrovnán na obou stranách. Ujistěte se, že matracový topper dobře přiléhá k matrací a že se neposouvá při pohybu. Pokud se váš matracový topper posouvá, můžete jej upevnit pomocí elastických popruhů, které převážete přes celý obvod matrací.Zbytečně opomíjené jsou pružinové (bonelové nebo taštičkové) matrace. Mnozí je považují za přežitek, ale tak tomu není. Aktuálně se vyrábí z odolných materiálů, takže se neproleží a chrání před pocitem horka.

Je to dáno tím, že matrace na podlaze umožňuje rovnoměrné rozložení tlaku a do jisté míry ovlivňuje polohu těla v jeho přirozené poloze. Díky tomu se může časem snížit bolest a zlepšit zdravotní stav osob, které se potýkají s problémy se zády a revmatologickými onemocněními.

Proč spát na futonu : Futon je matrace tvrdá s pocitem měkkosti, vhodná pro alergiky. Rouna přírodních vláken zaručují vysokou hygiečnost, neboť mají 5x vyšší schopnost absorbovat a rychle vydat vlhkost. Vytváří tak pro tělo během spánku suché a příjemné prostředí, což je opakem molitanu.

Po jaké době měnit matrace : Životnost matrace se pohybuje mezi 5 až 10 lety, záleží, o jaký typ matrace se jedná, zda je položena na správném podkladu a jak se s matrací zachází. Z hygienického hlediska se však doporučuje vyměnit matraci maximálně po 4 letech užívání.

Která strana matrace je tvrdší

Tvrdost či tuhost matrací se obvykle uvádí v rozsahu 1 až 7, od nejměkčí po nejtvrdší. Jak měkká, tak tvrdá matrace má své výhody a nevýhody. Velmi obecně se dá říci, že ženy a starší lidé upřednostňují měkčí matrace, zatímco muži a mladší lidé tvrdší matrace.

Matrace vhodné pro spaní na boku

Při spánku na boku potřebujete takovou matraci, která vám ustoupí v oblasti boků a ramen, ale zároveň by měla nabízet dostatečnou podporu vašim zádům. Ideálním řešením je proto měkké matrace s tuhostí 1 až 3. Dobré je při koupi matrace uvažovat i nad polštářem.Pro úlevu od bolesti v kříži je vhodné zvolit ortopedickou matraci střední tvrdosti, která umožní správné vyrovnání í páteře. Matrace by měla být dostatečně pružná, aby se dokázala přizpůsobit tvaru těla a zároveň dostatečně tuhá, aby poskytla podporu páteři.

Jakou matraci při spaní na břiše : Spánek na břiše

Vybírejte mezi matracemi tvrdými H4 až velmi tvrdými H5, které zajistí vodorovnou oporu těla.