Co je Vnadění?
Na průměrném lovišti je nejlépe vnadit ve vzdálenosti 15-20 m od loďky. Do pytle z řídké síťoviny (nejlépe od cibule) nasypeme chléb, rohlíky nebo jiné pečivo asi den předem namočené ve vodě, můžeme doplnit rozmačkané vařené brambory, rozvařené a rozmačkané lněné semeno.Domácí návnady a nástrahy – na co chytat ryby

To nejdostupnější, co vás asi jako první napadne použít z běžných domácích produktů, je obyčejný rohlík. Chytání ryb na rohlík je považováno za vhodné při lovu kaprovitých ryb.V zimním období využívám PVA (vodou rozpustné) materiály – speciálně punčošky – které plním atraktivní návnadou jak drceným boiliem, tak peletkami o průměru 2 až 4 mm.

Na co chytat ryby na řece : Krmení na řece

Pokud je proud silnější, vyplatí se zakrmit o kus výše proti proudu. Mnohem lépe se osvědčují menší průměry kuliček a také pelety. Mnoho rybářů ale dává na klasiku a lákají na pěkně tlustou žížalu. Ta svým pohybem a vůní láká až až a jsou tak přímo neodolatelné.

Co znamená Vnadění

Návnadou nazýváme vše, co házíme do vody před nebo během lovu se záměrem, aby ji ryby nalezly spolu s nástrahou. Činnost spojenou s přípravou návnady a vhazováním do vody nazýváme vnaděním. Vnadění je klíčem k jistým a hojným úlovkům. Představuje především součást sportovního rybolovu.

Na co nejvíce berou ryby : Pro lov kaprů v létě nejvíce doporučujeme ŘEPKÁČ s příchutí medu, vanilky, jahody nebo scopexu. Toto jsou zaručené příchutě, na které kapři spolehlivě berou.

Mražení červy a larvy jsou top nástrahou pro zimní rybaření. Tyto nástrahy jsou oblíbené mezi mnoha druhy ryb. Dále také umělí červi, těsto na pstruhy, malé gumové nástrahy a živé nástražní rybičky jsou také vhodné, protože v zimě ryby často preferují menší potravu.

Mezi osvědčené nástrahy patří kukuřice, brambory, těsta, šroty, hrách, chléb, rohlík, hnojní červi, rousnice, dešťovky, ale i sýr, lančmít a v poslední době stále se rozšiřující vysokoproteinové nástrahy, boilies. Kukuřice se jeví jako jedna z neúčinnějších nástrah.

Čím krmit na řece

Je dostupnej snad v každý prodejně s krmením pro hospodářská zvířata. Já osobně při lovu v proudu praktikuju , šrot smíchanej s partiklem do toho kámen nebo štěrk, nadělat koule a nechat zmrznout. krmení se uvolňuje postupně. Krmení dostaneš 100% tam kam chceš.Násada kapra dvou či tříletého (K2, K3) se připouští do 500-1 000 ks na 1 ha rybníka. Při hmotnosti K2 zhruba mezi 0,2-0,5 kg to znamená nasazení zhruba 300-400 kg ryb na 1 ha, což není málo. Na konci roku lze pak očekávat velmi zhruba 1-2 tuny ryb na hektar.Je potřeba ji před vnaděním upravit namočením na 24-48 hod, či povařením s melasou. Tímto procesem získáte velice účinnou zbraň. Řepku je možné také pouze spařit. Naklíčení nebo fermentace jsou velmi účinné, aby se všechny její chutě uvolnili a mohli tak snadněji nalákat rybu na krmné místo.

Pšenice – Drobná semínka pšenice zlatavé barvy mají ryby také v oblibě. I pšenici upravujeme namáčením do doby, až pěkně změkne. Drobná zrnka lze i uvařit, což celý proces úpravy této návnady urychlí. I pšenici lze nechat naklíčit.

Kdy berou ryby nejvíc : Vyloženě pozitivní je delší dobu stabilní teplota bez výrazných výkyvů. Při vysokých teplotách se mohou ryby pohybovat ve sloupci a jsou apatické. Pro úspěch je optimální směřovat lov do večerních nebo rannícgh hodin. Případně můžeme zkoušet ryby hledat i během horkého dne v hloubce, kde je šance na chladnější vodu.

Co miluji kapři : Od nepaměti přirozenou potravou kapra jsou rousnice, dešťovky a hnojní červi. Jsou vhodné především na začátku sezóny. Dešťovky si můžeme nachytat po každém vydatném dešti v parcích, pod stromy i na chodnících. Na háčku drží velmi dobře a navíc jsou univerzální nástrahou pro všechny druhy ryb.

Kdy se nesmí chytat ryby

Kdy končí lov ryb Rybolov musíte ukončit podle denní doby lovu uvedené v rybářském řádu nebo po ponechání maximálního limitu úlovků. Pro mimopstruhové revíry končí lov v měsících duben, květen, červen, červenec, srpen a září o půlnoci (ve 24:00) a v měsících říjen, listopad, prosinec, leden, únor a březen ve 22:00.

Při poklesu teploty vody pod 7 °C se ryby ukládají k „zimnímu spánku“. Protože patří mezi živočichy s nestálou tělesnou teplotou, jednoduše upadnou do stavu letargie, zpomalí metabolismus na minimum, takže nepotřebují potravu. Zdravé a dobře vykrmené ryby přežijí v tomto stavu bez újmy mnoho měsíců.Období od konce srpna až do druhé poloviny září je pro rybáře vrcholným časem. Ryby si musí v této době vytvořit zásoby tuku než se voda ochladí. když nastane říjen, dochází zpravidla v chytání kaprů k výkyvům. Teprve, když nastanou mrazy, snižuje se rybí aktivita.

Kde hledat kapry na řece : Tam, kde je řeka širší, plyne zpravidla pomaleji a v pobřežních pásmech převládá porost vodních rostlin, to je ideální úkryt pro kapry, protože tam existuje bohatá nabídka potravy. Dobrá jsou také loviště, která jsou za zatáčkami ležícími naproti svažujícím se břehům, do kterých naráží proud.