Co je výkon pravá myslivosti?
Honitba je souborem souvislých honebních pozemků jednoho nebo více vlastníků vymezený v rozhodnutí orgánu státní správy myslivosti.Držitel honitby

je fyzická nebo právnická osoba, které byla rozhodnutím Orgánu státní správy myslivosti honitba uznána. honební společenstvo je právnickou osobou založenou pouze za účelem vytvoření honitby. Členem honebního společenstva může být pouze vlastník pozemků v honitbě ležících.Pojmem "lovecké právo" se rozumí jedlé vnitřnosti spárkaté zvěře (drob). Náleží k němu jazyk, srdce, plíce, játra, slezina, ledviny, popřípadě tuk (běl), který lze rukou oddělit. Patří podle tradice střelci, který zvěř ulovil a vyvrhl.

Kdy začíná myslivecký rok : V březnu můžeme také začít s obděláváním políček. Čím dříve zasejeme, tím dříve bude mít zvěř k dispozici "produkci políčka". Březnem končí jeden myslivecký rok a začíná myslivecký rok nový. V březnu, v termínech stanovených orgány státní správy myslivosti, provádíme sčítání zvěře.

Jak vyjmout pozemky z honitby

Žádost podává vlastník pozemků na obecní úřad obce s rozšířenou působností a musí v ní uvést důvody, proč chce své pozemky z honitby vyjmout. Samozřejmě to není jednoduchý proces. Prohlášení pozemků za nehonební probíhá ve správním řízení, příslušným orgánem státní správy myslivosti je krajský úřad.

Co jsou honební pozemky : Minimální výměra pro honitby ve volnosti je 500 ha, pro obory stačí 50 ha. Honební pozemky jsou v podstatě všechny pozemky mimo zastavěné území obcí kromě pozemků drah, dálnic, silnic, letišť, pohřebišť apod.

K výkonu práva myslivosti je oprávněn ten, kdo je vykonává (uživatel honitby), užívat k tomu v nezbytné míře honebních pozemků. Užíváním honebních pozemků se rozumí vstup na ně a dále se svolením jejich vlastníka budování mysliveckých zařízení (krmelců, posedů, políček pro zvěř apod. podle § 9 odst.

Nejpravděpodobnější je ovšem historické vysvětlení, které se přiklání k životu knížete Huberta. Ten ani při poslední leči neopomněl na své lovecké pudy a pravou rukou se věnoval dámě a levou rukou poháru s vínem. Odtud tedy přísloví, že „levá ruka připíjí a pravá loví“.

Kdy se může střílet zvěř

Zvěř srstnatá

Druh Doba lovu
Daněk skvrnitý daněk 1. července – 31. ledna
daněla 1. srpna – 31. ledna
zvěř do dvou let věku celoročně
Jelen evropský jelen 1. července – 31. ledna

Na příkladu odlovu lišky obecné z několika honiteb bývalého okresu Kroměříž a Břeclav v delším časovém horizontu mohu konstatovat, že v období červen – únor (což je období pro které navrhuji dobu lovu pro dospělé lišky) je uloveno 80 % všech lišek.Velikost výkopu musí odpovídat velikosti zvířete a hluboký musí být minimálně 50 cm u zvířete do 100 kg. Nad 100kg už musí být výkop hluboký 100cm. Zvíře musí být do výkopu ukládáno v obalu, ten musí být v půdě rozložitelný a nesmí poškozovat životní prostředí.

Stavební pozemek odhalíte jedině pomocí aktuálního územního plánu obce. Většina českých obcí se snaží s moderní dobou udržet krok, a proto by neměl být problém najít územní plán příslušné obce na jejich webových stránkách. Územní plán představuje mapu celého území obce, kde je zvlášť vyznačena i ta nejmenší parcela.

Kde najdu rejstřík honebních společenstev : Jeho součástí je sbírka listin obsahující stanovy. (2) Rejstřík honebních společenstev je každému přístupný. Každý má právo do něj nahlížet, pořizovat si na své náklady kopie a výpisy. Na požádání vydá orgán státní správy myslivosti úřední potvrzení o zápisu nebo o tom, že zápis není proveden.

Co je právo myslivosti : (1) Právo myslivosti je souhrnem práv a povinností zvěř chránit, cílevědomě chovat, lovit, přivlastňovat si ulovenou nebo zhaslou zvěř, sbírat shozy paroží a vejce zvěře pernaté a užívat k tomu v nezbytné míře honebních pozemků.

Kdo loví zvěř musí mít u sebe

Kdo loví zvěř, musí mít u sebe lovecký lístek, povolenku k lovu a potvrzení o povinném pojištění; při lovu se zbraní též zbrojní průkaz a průkaz zbraně a při lovu s loveckým dravcem jeho evidenční kartu.

„Mezi naše zvyky patří i tradiční myslivecké pozdravy a s těmi je to jednoduché – máme jen dva. Běžně se zdravíme pozdravem: Lovu zdar! A při slavnostnějších příležitostech pak pozdravem: Myslivosti zdar! Na oba je odpověď: Zdar!Takto oblečeného myslivce může hospodář vykázat ze zahájení honu domů. Pozdravy používají myslivci jen dva – „Lovu zdar! “ a „Myslivosti zdar! “.

Kterou zvěř můžeme lovit malorážkou : Ideální zbraň pro začínajícího střelce, to je malorážka.