Ve zvláště chráněných územích je nejčastěji zakázáno:
Vjíždět motorovými vozidly – NP, CHKO, NPR; Tábořit a rozdělávat ohně mimo místa k tomu vyhrazená – NP, CHKO, NPR; Sbírat a odchytávat rostliny a živočichy – NP, NPR, PR; Povolovat a umísťovat nové stavby – NP (1.Národní přírodní rezervace (NPR)
V těchto územích je zakázáno mj. i: Odchytávat živočichy a sbírat rostliny včetně sběru lesních plodů Vstupovat a vjíždět mezi cesty vyznačené se souhlasem orgánu ochrany přírody a krajiny, kromě vlastníků a nájemců pozemků.„V národních parcích bychom se měli chovat stejně jako kdekoliv jinde v přírodě – tedy být ticho, nekřičet, zbytečně netrhat to, co zde roste, neplašit zvěř, odnášet si s sebou odpadky a samozřejmě respektovat další pravidla, která pro danou oblast platí,“ přibližuje chování v přírodě Tomáš Tesař, náměstek ministryně …
Co mohu v CHKO : Pohyb v CHKO
Mohu se pohybovat po celém území s výjimkou: národních přírodních rezervací, národních přírodních památek, přírodních rezervací, přírodních památek. Zde je zpravidla režim jako v klidovém území NP, pohybovat se mohu pouze po značených turistických trasách.
Co se nesmí v Chráněné krajinné oblasti
Nevjíždějte autem mimo silnice. Na území CHKO je vjezd na lesní i polní cesty zakázán, stejně tak na louky.
Co je rozsáhlé chráněné území : 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny definovány jako rozsáhlá území s harmonicky utvářenou krajinou, charakteristicky vyvinutým reliéfem, významným podílem přirozených ekosystémů lesních a trvalých travních porostů, s hojným zastoupením dřevin, popřípadě s dochovanými památkami historického osídlení.
Následující seznam národních přírodních památek v Česku obsahuje všechny národní přírodní památky (NPP), které se v roce 2020 nacházely na území Česka. Celkem se jedná o 125 památek.
Co rozhodně nedělat. Nerozdělávejte oheň, nedělejte hluk, nevyhazujte v lese odpadky, nekácejte stromy, neničte ani jiné rostliny.
Jak se máme chovat k přírodě
Desatero, jak se chovat v přírodě
- Chraň přírodu a vše, co poskytuje.
- Netrhej rostliny.
- Neruš ticho a klid lesa. Neplaš hlukem zvěř
- Nezanechávej po sobě stopy.
- Odpad, který přineseš, si zase odnes.
- Exkrementy zakopej.
- Choď pouze po vyznačených a povolených cestách.
- Nerozdělávej oheň mimo vyznačená tábořiště.
Na celém území CHKO není dovoleno:
jíždět a parkovat motorovými vozidly mimo silnice, místní komunikace a vyhrazená místa. Na lesní účelové komunikace je vjezd motorových vozidel zakázán. tábořit, rozdělávat a udržovat ohně mimo vyhrazená místa. Zachovávejte ticho a klid v lesích!Zákon o ochraně přírody a krajiny vymezuje šest kategorií zvláště chráněných území, národní parky (NP), chráněné krajinné oblasti (CHKO), národní přírodní rezervace (NPR), přírodní rezervace (PR), národní přírodní památky (NPP) a přírodní památky (PP).
Hlavním důvodem pro vyhlášení byla krasová krajina – jeskyně, skály, závrty, ponory a vyvěračky, ale i lesy, skalní stepi a další příroda. V roce 2019 byla chráněná krajinná oblast vyhlášena znovu, s poněkud upravenými hranicemi.
Kolik procent území ČR je chráněno : Výchozí stav – chráněná území
Dle aktuálních údajů je v ČR formou chráněných území – ve smyslu zvláště chráněných území, smluvně chráněných území a lokalit soustavy Natura 2000 – po odečtení vzájemných překryvů chráněno 1 725 672 ha, tedy 21,88 % plochy státu (viz tab.
Jak se chovat v chráněném území : Na celém území CHKO není dovoleno:
tábořit, rozdělávat a udržovat ohně mimo vyhrazená místa. Zachovávejte ticho a klid v lesích! ukládat a zneškodňovat odpady mimo místa vyhrazená.
Kolik je v Česku památek UNESCO
Na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO figuruje dvanáct zajímavých míst a památek z České republiky.
V současné době existuje v ČR 26 chráněných krajinných oblastí, které pokrývají 14,42% rozlohy území státu.V neposlední řadě je nutné uvědomit si, že v lese je zakázáno kouřit, tábořit mimo vyhrazená místa a rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň, a to až do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa. Není také dovoleno odhazovat hořící nebo doutnající předměty a znečišťovat les odpadky. Ty si vždy odnášíme z lesa s sebou.
Co se může dělat v lese : V lese můžete pro vlastní potřebu sbírat lesní plody (i houby) a suchou na zemi ležící klest. To znamená, že určitě není v lese možné kácet stromy či keře, byť by byly suché. Nelze ani vyzvedávat semenáčky a sazenice stromů a keřů či např. sbírat semena lesních dřevin a jmelí.