Co je v kohoutkové vodě?
Mnoho velkých průmyslových podniků ukládá své odpady do řek a moří, kromě toho lidé vyhazují všechny druhy odpadu do světových vod. To vše vede k tomu, že voda, která teče z kohoutků obsahuje celou řadu různých nebezpečných látek, jako jsou různé druhy solí, chlór, viry, plísně, bakterie, jiné sedimenty .Pitná voda zpravidla obsahuje i další látky, jako jsou fluoridy, dusitany a dusičnany či sírany. Objevují se i těžké kovy, jako je arsen, chrom, kadmium, olovo, rtuť, selen, měď, nikl či antimon, jejichž přítomnost je ve vodě nežádoucí, přestože mohou být i přírodního původu.Voda z vodovodu je sice nezávadná, ale obsažený chlor může způsobovat zápach a nepříjemnou chuť. Chlor je plyn, který se po čase sám vypaří, ale tento proces může trvat několik minut. Proto je vhodné nechat vodu z kohoutku odstát alespoň 15 minut, než ji budete pít nebo používat na vaření.

Kolik je chloru v Kohoutkove vodě : 252/2004 Sb. kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody, uvádí mezní hodnotu volného chloru na kohoutku u spotřebitele 0,3 mg/l, uvedená limitní hodnota neplatí pro výstup z úpravny vody a pro vodojemy.

Kdy muze dite pít vodu z kohoutku

Kojeneckou vodu je vhodné dávat dětem nejméně do 1. roku věku. Samozřejmě můžete i později, ale v tomto věku už dětský organizmus zvládne i kohoutkovou vodu, protože dětské ledviny už jsou schopny vylučovat z organismu do moče zvýšené koncentrace cizorodých a minerálních látek. Proč není vhodná kohoutková voda

Jakou vodu je nejlepší pít : Lidský organismus je po spánku dehydratovaný, proto se doporučuje pít na lačno hned po probuzení. Neměla by se však pít studená voda, a to ani v létě. Nejlepší volbou je vlažná voda, může být i s citrónem, který nastartuje metabolismus a dostanete tak do těla vitaminy B, C, antioxidanty, minerály a esenciální oleje.

Voda v jednotlivých částech naší země se tak může velmi lišit. Obsahuje rozdílné podíly vápníku, železa, draslíku, sodíku, zinku, mědi, ale také dalších látek. Ve vodě tak naleznete i dusičnany a dusitany, křemičitany a fosforečnany. Samozřejmostí jsou také fluoridy, chloridy a sírany.

Jediným způsobem, jak to bezpečně udělat, je použitím vodního filtru. Vařící voda může odstranit pouze pevné látky a bakterie, což znamená, že z vody neodstraní škodlivé látky, jako je chlór a olovo.

Jak dlouho vydrží voda z kohoutku

Balená voda se po otevření musí ihned vypít, jinak se zkazí

Spotřebujte ji do 3 – 4 dní. Zde je určitý rozdíl mezi sycenými a nesycenými vodami. Jelikož oxid uhličitý (CO2) brání rozmnožování mikroorganismů, vydrží sycená voda déle než nesycená. Proto je nejlepší po otevření vodu skladovat v lednici.Odstranit jej můžete následujícími způsoby:

  1. před konzumací nechte vodu několik minut „odstát“
  2. před konzumací přidejte do vody pár kostek ledu nebo několik kapek citrónu.
  3. uchovávejte vodu v chladničce v uzavřených skleněných láhvích (po dobu max. 24 h)
  4. vodu můžete také před konzumací krátce převařit.

Mezi nebezpečné látky, které se nahromadí ve vodě patří arsen, dusičnany a fluorid. Minerály, které jsou jinak zdravé, mohou být škodlivé. Příkladem jsou draselné soli, které mohou vést k tvorbě ledvinových kamenů nebo písku v těle, pokud převařenou vodu pijete často.

Odkud se bere pitná voda Zdrojem pitné vody, kterou dodávají vodárenské společnosti, jsou zhruba z poloviny zdroje podzemní a z poloviny povrchové. Povrchová voda se v naprosté většině případů odebírá z chráněných vodárenských nádrží nebo horních toků řek, které nejsou znečištěné odpadními vodami.

Jaká voda je nejzdravější : Nejzdravějším nápojem je čistá voda, která by měla být základním pilířem denního pitného režimu. Uvedl to Tomáš Ulč, nutriční terapeut z EUC Kliniky Plzeň.

Proč nepít ledovou vodu : Studená voda totiž způsobuje zúžení cév. To platí i pro cévy kolem žaludku, což snižuje průtok krve a zpomaluje proces trávení. Pokud si navíc dopřáváte tučné jídlo, studená voda může přispět k tuhnutí v něm obsažených tuků a tělo je pak hůře odbourává. Zpracovat vlažnou vodu je pro nás energeticky nejméně náročné.

Proč pít jen vodu

Voda je hlavní součástí vnitřního prostředí organismu. Podporuje vstřebávání živin, přenáší minerály, vitamíny a další látky k buňkám, pomáhá detoxikovat organismus a chrání důležité orgány tím, že okolo nich vytváří „ochrannou vrstvu“. Kromě toho správný pitný režim pomáhá regulovat tělesnou teplotu.

Voda je důležitá pro vstřebávání živin z potravy. Usnadňuje trávení a nezbytná je také pro vylučování. Voda je potřeba pro regulaci tělesné teploty a krevního tlaku. Voda je svým způsobem také stavební látkou, je součástí sliznic umožňující správnou funkci tkání.I obyčejná voda z kohoutku může obsahovat řadu složek, které vašemu tělu nesvědčí. Pitná voda totiž může obsahovat řadu těžkých kovů, chloru, vodní kámen a v neposlední řadě i nebezpečné mikroplasty. Filtrováním vody nejen odstraníte nežádoucí látky, ale zbavíte se i nepříjemné pachuti.

Kolik stojí voda z kohoutku : Průměrná cena vody pro českou domácnost tak v roce 2022 činí 97,76 Kč za jeden metr krychlový (m3), což představuje oproti loňskému roku téměř čtyřprocentní nárůst.