Co je tvořeno plazmou?
Samotná krevní plazma obsahuje 90 % vody. Zbytek jsou pak ze 7 % organické látky, jako jsou bílkoviny, vitamíny, minerální látky apod., a 1 % tvoří anorganické soli. Právě tyto plazmatické látky jsou životně důležité pro fungování lidského těla i pro další medicínské zpracování po dárcovském odběru.Krevní plasma je roztok především bílkovin, minerálů a enzymů, které vedle funkce tekutého prostředí pro krvinky plní řadu dalších funkcí, například při přesunu vstřebaných živin, zástavě krvácení a zabezpečování imunity.V těle zdravého člověka je zhruba 3–3,5 litrů krevní plazmy, tj. přibližně 5 % tělesné hmotnosti. Plazma je tvořena z většiny vodou, konkrétně 90 % , tvoří organické látky (7 % plazmatické bílkoviny, 2 % hormony, enzymy, vitamíny, minerální látky, glukóza, atd.)

Jak vzniká plazma : Plazma je ionizovaný plyn složený z iontů, elektronů (a případně neutrálních atomů a molekul), který vzniká odtržením elektronů z elektronového obalu atomů plynu, či roztržením molekul (ionizací). Aby byl ionizovaný plyn považován za plazma, musí vykazovat kolektivní chování a kvazineutralitu.

Proč Nedarovat plazmu

KDO BY PLAZMU NEMĚL DAROVAT Dárce plazmy musí splnit některá kritéria ohledně zdravotního stavu. Darovat plazmu nesmí: pokud mát nádorové onemocnění, je diabetik, má závažné chronické onemocnění např. srdce, zažívacího traktu, krve, ledvin, je po transplantaci, má epilepsii, roztroušenou sklerózu….

Jak má vypadat Plasma : Krevní plazma je obvykle nažloutlá čirá kapalina. Barva plazmy se mění v závislosti na množství přijímaných tekutin, stravě a hormonální rovnováze, ale také kvůli obsahu bílkovin a jiných faktorů. Pokud je plazma mléčně bílá, je považována za ztučnělou (lipémickou) a není určena k dalšímu zpracování.

Krev se skládá z krevních buněk (červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček) a tekuté části – krevní plazmy. V plazmě jsou rozptýleny bílkoviny, soli a látky, které jsou krví přenášeny mezi různými orgány (cukry, lipidy, hormony, produkty metabolismu určené k vyloučení atd.)

KDO BY KREVNÍ PLAZMU NEMĚL DAROVAT Dárce plazmy musí splnit některá kritéria ohledně zdravotního stavu. Darovat plazmu nesmí, pokud mát nádorové onemocnění, je diabetik, má závažné chronické onemocnění např. srdce, zažívacího traktu, krve, ledvin, je po transplantaci, má epilepsii, roztroušenou sklerózu…

Kolik peněz za odběr plazmy

Darovat lze jednou za 14 dní, měsíčně si tak každý dárce může přijít na 1 800 Kč. Výjimku tvoří první a druhý odběr. Za první odběr dostane dárce náhradu 500 Kč a za druhý odběr 1300 Kč (doplatek 400 Kč za první odběr + náhrada 900 Kč za druhý).Jakou barvu má plazma Krevní plazma je obvykle nažloutlá čirá kapalina. Barva plazmy se mění v závislosti na množství přijímaných tekutin, stravě a hormonální rovnováze, ale také kvůli obsahu bílkovin a jiných faktorů.Dopady darování plazmy na zdraví

Odebraná krevní plazma se v těle obnoví do 48 hodin. Obnova krevní plazmy trvá většinou v řádu hodin, maximálně pár dní. Abychom minimalizovali zátěž na dárcovo tělo, podáváme každému před ukončením odběru fyziologický roztok ohřátý na teplotu těla.

Plazmu můžete darovat 1× za 14 dní. Maximální rozestup je 6 měsíců.

Proč Nedarovat plazmu při menstruaci : Menstruace není překážkou v dárcovství krevní plazmy. Pokud se cítíte dobře, můžete přijít darovat. Jak dlouho po porodu mohu darovat Plazmu je možné darovat 6 měsíců po porodu, ale pouze pokud nekojíte.

Kdy se nesmí darovat plazma : Plazmu nemohou darovat lidé s hemofilií nebo jinými závažnými poruchami srážlivosti krve, onkologicky nemocní lidé a lidé pozitivní na HIV, žloutenku typu B a C, syfilis a jiné choroby. Při podezření na nitrožilní užívání tvrdých drog vás otestujeme na jejich přítomnost v krvi.

Co je lepší darovat krev nebo plazmu

Krev se používá při operacích, kdy má pacient velké ztráty své vlastní krve. Například při různých ortopedických operacích, neurochirurgických, i u komplikovaných porodů. Krevní plazmy je dnes vyšší potřeba než krve. Vyrábí se z ní různá léčiva, která jsou důležitá při úrazech a operacích.

Za každý bezpříspěvkový odběr krevní plazmy je možné uplatnit odpočet ze základu daně ve výši 3 000 Kč.Ošetření vlastní plazmou si dopřávejte jednou ročně

Regenerace, rozzáření a omlazení pokožky se během následujících 2 až 3 týdnů neustále zvyšuje. Další 2 procedury vám lékař doporučí absolvovat vždy s odstupem 4 týdnů. Efekt dokončeného cyklu (3 ošetření) vydrží neměnný 12 až 18 týdnů.

Co se deje v těle po odebrani plazmy : Krev putuje do plazmaferetického přístroje, kde se tekutá plazma odstředí v krevním separátoru. Plazma se pak shromažďuje ve sběrné nádobě, pevné součásti krve (červené a bílé krvinky a krevní destičky) se vrací během odběru zpět dárci. Tento proces je naprosto bezpečný a trvá zhruba 45-60 minut.