Odpověď: Maximální lhůta na vyřízení žádosti o příspěvek na zvláštní pomůcku poskytovaný na zakoupení motorového vozidla činí 135 kalendářních dnů; z toho 60 dní má na vyřízení žádosti pobočka úřadu práce, 75 dní může trvat posouzení zdravotního stavu žadatele posudkovým lékařem OSSZ.Při podání Žádosti o příspěvek na zvláštní pomůcku osobně potřebujete vyplnit formulář Žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku. Pro identifikaci potřebujete průkaz totožnosti všech žadatelů, zástupců žadatele a společně posuzovaných osob a rodný list u dětí do 15 let.Obecné informace. Výše příspěvku na zakoupení motorového vozidla činí 70 % pořizovací ceny motorového vozidla nebo prokázaných výdajů na opravy, nejvýše však 100 000 Kč.
Jak získat kompenzační pomůcky : Konkrétní kompenzační pomůcku vám může předepsat buď praktický lékař nebo častěji odborný lékař – neurolog, internista, ortoped, chirurg nebo rehabilitační lékař. Využije k tomu formulář „Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku. “ Předepsanou pomůcku si pak vyzvednete ve zdravotnických potřebách nebo v lékárně.
Kdo má nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku
Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku má osoba, která má:
- těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí nebo.
- těžké sluchové postižení anebo.
- těžké zrakové postižení
- zdravotní postižení interní povahy způsobující těžké omezení pohyblivosti.
Kolik bude příspěvek na péči v roce 2024 : Od července 2024 vzroste příspěvek na péči až o 7 800 korun.
Mezi tyto potřeby patří: mobilita, orientace,komunikace, pomoc při oblékání a obouvání, asistence při stravování a přípravě jídla, péče o zdraví, osobní aktivity, pomoc s péčí o domácnost, dále také tělesná hygiena a tzv. výkon fyziologické potřeby, tedy sebeobsluha na toaletě.
Zvláštní pomůcka umožní osobě sebeobsluhu nebo ji potřebuje k realizaci pracovního uplatnění, k přípravě na budoucí povolání, k získávání informací, vzdělávání anebo ke styku s okolím. Osoba může zvláštní pomůcku využívat.
Jaké kompenzační pomůcky hradí pojišťovna
Zboží hrazené pojišťovnou
- Bandáže, Ortézy, Obinadla, Manžety, Dlahy.
- Berle, hole. příslušenství
- Chodítka.
- Do koupelny / na toaletu.
- Inhalátory – nebulizátory.
- Invalidní vozíky, Příslušenství
- Lékárničky, masti, pudry,..
- Lůžka a příslušenství, podložky.
Příspěvek na péči se vyplácí měsíčně, a to v kalendářním měsíci, za který náleží. Příspěvek na péči vyplácí krajská pobočka Úřadu práce ČR, která je příslušná k rozhodování o příspěvku.4 400 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost), 12 800 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost), 19 200 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost).
Již zhruba rok probíhá jednání ohledně zvýšení příspěvku na péči. Na základě koaličních jednání se našla shoda a ke zvýšení by mělo dojít v polovině roku 2024.
Na co mají nárok pečující osoby : Pokud se rozhodnete pečovat o své blízké a současně zůstat v zaměstnání, máte právo na úpravu týdenní pracovní doby. V případě, že se budete péči věnovat na „plný úvazek“, stát vám za každý měsíc péče uhradí zdravotní pojištění. Dále se vám doba péče započítá do důchodového pojištění.
Na co mají nárok autisty : A právě to se snaží změnit novela zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, kterou dnes schválila vláda. Nově by podle ní lidé s poruchou autistického spektra mohli dostávat příspěvek na pořízení automobilu, jehož výše dosahuje až dvě stě tisíc korun.
Kdy je nárok na příspěvek na auto
Příspěvek můžete dostat, pokud ▪ máte některé ze zdravotních postižení vyjmenovaných v zákoně, ▪ jsou Vám alespoň 3 roky, ▪ pravidelně cestujete třeba kvůli práci, studiu nebo k lékaři (předložíte čestné prohlášení) a ▪ můžete řídit auto nebo Vás někdo může vozit (Váš zdravotní stav nebrání převozu).
Každý pacient, který z jakéhokoliv důvodu není schopen chůze nebo je v chůzi omezen, má právo na úhradu mechanického invalidního vozíku (MIV), pokud mu nestačí jiné pomůcky pro chůzi (hole, berle, chodítka apod.).To zahrnuje: léčebnou péči ambulantní a ústavní, včetně diagnostické péče, rehabilitace a péče o chronicky nemocné (léčivé přípravky a zdravotní prostředky indikované v případě ústavní léčby jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění) pohotovostní a záchrannou službu. preventivní péči.
Kolik je péče o osobu blízkou : 3 300 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost), 6 600 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost), 13 900 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost), 19 200 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost).