Za kyseliny jsou podle této teorie považovány látky, které ve svých roztocích jeví měřitelnou snahu odštěpovat své protony H+. V protikladu k tomu jsou za zásady označovány látky, které ve svých roztocích jeví měřitelnou snahu protony H+ přijímat.Příklady silných zásad: KOH, NaOH, LiOH, Ba(OH)2,…. Příklady slabých zásad: NH3, organické aminy, Al(OH)3,…..Jako silné kyseliny a zásady označujeme takové molekuly, které v roztoku zcela disociují (tzn. rozloží se na ionty). Oproti tomu se slabé kyseliny a zásady rozkládají jen částečně a reakce rozkladu na ionty je vratná.
Co to je pH : pH je označení hodnoty, která určuje koncentraci H+ v roztoku (záporný logaritmus vodíkových iontů). Hodnota pH definuje, zda se látka chová kysele, neutrálně nebo zásaditě, což má vliv na další chemicko-biologicko-fyzikální vlastnosti. Stupnice pH se nachází v intervalu od 0 do 14. Hodnota 7 značí neutrální roztok.
Co jsou zásady chemie
Zásada (lat. basis) je v chemii látka, která má při rozpuštění ve vodě zásadité pH (pH > 7). Příkladem zásady je hydroxid sodný. Opakem zásady je kyselina.
Co je to kyselina : Kyseliny jsou z odborného hlediska látky, které jsou ve vodném prostředí schopny odštěpit proton H+. Kyseliny můžeme rozdělit na anorganické (např. kyselina chlorovodíková, fosforečná, sírová) a organické (např. kyselina octová, jablečná, vinná).
Zásada (lat. basis) je v chemii látka, která má při rozpuštění ve vodě zásadité pH (pH > 7). Příkladem zásady je hydroxid sodný. Opakem zásady je kyselina.
Zásaditost roztoku
Zásaditá je každá látka, která má pH větší než 7 nebo pOH menší než 7. Zásaditost roztoku lze určit acidobazickými indikátory nebo pomocí pH-metru.
Jak se počítá pH
Pro vyjádření acidobazických vlastností vodných roztoků se zavádí veličina pH, případně pOH. Pro silné kyseliny a zásady platí: pH = -log c(H3O+), kde c(H3O+) je koncentrace oxoniových kationůPro orientační měření pH se používají indikátorové papírky (tj. acidobazické indikátory). Tyto papírové proužky jsou „napuštěny“ různými chemickými látkami, tzv. indikátory, které na základě pH (kyselosti/zásaditosti) roztoku mění barvu v důsledku probíhajících chemických reakcí.Název Zásada může znamenat: princip chování, pravidlo, politická linie, taktičnost. politika, interní soubor pravidel pro řízení státu nebo firmy (politika zaměstnanosti) zásady (chemie), zásaditá (alkalická) látka.
Jejich názvy se tvoří z podstatného jména kyselina a z přídavného jména vytvořeného z názvu odpovídající sloučeniny s vodíkem přidáním koncovky -ová, neboť bezkyslíkaté kyseliny většinou vznikají rozpouštěním některých plynných sloučenin vodíku ve vodě.
Co je to zásadité : Jakýkoli roztok, který má hodnotu pH nižší než 7, se považuje za kyselý a cokoli vyšší než hodnota pH 7 je zásadité.
Co znamená zásaditý : Jsou-li hodnoty roztoku vyšší než 7, převažují v něm zásadité látky, tudíž je zásaditý (alkalický).
Jak si změřit pH
Pro orientační stanovení se využívají roztoky acidobazických indikátorů nebo indikátorový papírek, pro měření pH s větší přesností se užívají pH-metry.
Jaké je pH 1·10–8 molárního roztoku kyseliny chlorovodíkové Roztok kyseliny chlorovodíkové má pH 6,98.Pokud chceme změřit pH pouze orientačně, můžeme použít lakmusový papírek (proužek papíru napuštěný lakmusem). Přesnější údaj nám změří univerzální indikátorový papírek. Podle barevné škály od červené barvy po tmavě modrou zjistíme hodnotu pH.
Co je to zástěna : Zástěna je umístěna do bočních stěn pergoly a pomáhá chránit před větrem, deštěm a slunečními paprsky. Nejčastěji se používá u hliníkových pergol, případně u dřevěných. Vyrábíme ji na míru podle rozměrů pergoly (pouze námi dodanou).