Podmínkové věty používají mluvčí tehdy, když spekulují, co by se mohlo stát (případně co by se bývalo mohlo stát v minulosti), anebo když říkají, co by si přáli, aby se stalo. Většina z nich obsahuje spojku if a sloveso v minulém čase.Použití Kondicionál 3. typu se vztahuje k podmínce v minulosti, která nenastala, a jejímu pravděpodobnému výsledku v minulosti. Tyty věty jsou neskutečné a čistě hypotetické, protože teď už je příliš pozdě na to, aby taková situace (a její výsledek) nastaly.First conditional (první kondicionál)
Prvním kondicionálem vyjadřujete, co se odehraje nebo co udělám, jestli se stane tohle… Jde o reálnou či možnou podmínku. Má tento tvar: If = JESTLI + přítomný čas, budoucí čas prostý s will.
Co je to kondicionál : Podmiňovací způsob (kondicionál) je slovesný způsob, jímž se vyjadřuje, že uskutečnění určitého děje nebo stavu je podmíněno jistými okolnostmi. Kondicionál je rovněž možné využít k vyjádření zdvořilé žádosti (mohl byste mi prosím říci…).
Co je First Conditional
První kondicionál (first conditional)
První kondicionál používáme pro reálné, možné podmínky. Vlastně jím říkáme, co uděláme, jestli…. (Jestli bude pršet, zůstaneme doma.) Vedlejší věta podmínková zde opět nejčastěji používá spojku if, kterou zde můžeme přeložit jako 'jestli, jestliže'.
Co se píše po IF : IF + přítomný čas prostý / průběhový + WILL/MUST/CAN + infinitive. První kondicionál použijeme tehdy, když budeme mluvit o něčem, co se s největší pravděpodobností stane, když: If you don't hurry, you will miss the train. Jestliže si nepospíšíš, zmeškáš vlak.
Opět platí, že můžeme začít libovolně buď větou vedlejší uvozenou „if“, nebo větou hlavní. Začínáme-li vedlejší, musíme ale věty oddělit čárkou. If I win a parachute jump, I will do it. Jestli vyhraju skok padákem, skočím.
První kondicionál (first conditional)
První kondicionál používáme pro reálné, možné podmínky. Vlastně jím říkáme, co uděláme, jestli…. (Jestli bude pršet, zůstaneme doma.) Vedlejší věta podmínková zde opět nejčastěji používá spojku if, kterou zde můžeme přeložit jako 'jestli, jestliže'.
Co je Second Conditional
Pomocí druhého kondicionálu mluvíme o nereálných věcech, o tom, co by bylo, kdyby…. Říká, co by teď bylo, kdyby podmínka byla splněna (ale ve skutečnosti splněna není a tak to tak není). Člověk je zvláštní tvor a rád o podobných věcech mluví, i když je to zbytečné.Dozvíme se, že mluvíme-li o lidech, požijeme WHO, když mluvíme o věcech a zvířatech, použijeme WHICH a pak taky, že můžeme obě nahradit THAT. Dále si řekneme v jakých větách použijeme WHOSE a nakonec přidáme WHERE.První kondicionál zahrnuje i ty případy, kdy je v hlavní větě rozkazovací způsob (udělej něco, jestli…). Potom není vlastně budoucí čas v žádné části souvětí. Vedlejší podmínková věta je opět v přítomném čase (v následujících větách je zvýrazněna tučně), v hlavní větě je rozkazovací způsob: Shout if you need anything.
Ve vedlejší větě podmínkové je vyjádřen předpoklad nebo podmínka realizace či nerealizace děje věty hlavní. Podmínková věta vedlejší se tradičně označuje termínem protasis (česky předvětí), věta hlavní termínem apodosis (česky závětí).
Čím nahradit I would like : I would like = I'd like. you would like = you'd like. he would like = he'd like.
Kde se používá that : that (tamten) a those (tamty) použijeme pro věci, které jsou od něho vzdálené, jsou u osoby, se kterou se mluví, nebo jsou u nějaké třetí osoby.
Kdy se používá must a have to
V přítomném čase lze použít buď modál must nebo vazbu have to. Mezi nimi je však drobný významový rozdíl. Zatímco must vždy povinnost uděluje, přikazuje (povinnost vychází od mluvčího), have to ji pouze oznamuje (povinnost vychází z okolností, pravidel, či od jiných mluvčích).
Obecně řečeno nám modální sloveso would přidává k jinému slovesu podmiňovací bych, bys, bychom, by. Něco bych udělala, něco bychom chtěli, něco by se stalo, něco by vymyslel… Would nám tedy tvoří podmiňovací způsob.Jak vedlejší větu podmínkovou poznáme Vedlejší věta příslovečná podmínková vyjadřuje příslovečné určení podmínky věty hlavní, jinými slovy nám říká, za jaké podmínky se stane situace popsaná větou hlavní, můžeme ji tedy použít například při obchodování anebo v situaci, kdy máme potřebu někomu vyhrožovat.
Co je to would : Slovo would je “bezbarvé”, protože opravdu vyjadřuje pouze české 'bych'. Stejně jako sloveso will, ze kterého vzniká, které označuje budoucnost (tedy české 'budu'). Slova could a should už však jsou “zabarvená”, kdy barva souvisí se slovesem, ze kterého vznikla (can a shall).