Co je to zemnič?
Zemnice je příbytek či zastřešený objekt sloužící k jakékoliv skladovací nebo kulturní činnosti člověka. Je nazýván zemnicí proto, že je zahlouben do země a jediná část, která se nachází nad povrchem terénu je střecha.Document Actions

Typ zemniče Provedení Minimální rozměr
Páskové a drátové zemniče Pásková ocel Průřez 100mm2 tloušťka 3mm
Ocelový drát Průměr 8mm
Tyčové zemniče Kruhová ocelová tyč Průměr 8mm
Ocelová trubka Průměr 15mm tloušťka stěny 3mm

Používají se dva typy zemničů, a to: zemniče strojené, které se provádějí jenom za účelem uzemnění; zemniče náhodné, které využívají vodivých částí uložených v zemi nebo v základech budov za jiným účelem než pro uzemnění.

Co je zemnič typu B : Uspořádání typu B obsahuje buď obvodový zemnič vně chráněného objektu (minimálně 80 % jeho celkové délky musí být uloženo v zemině), nebo základový zemnič. Zemnič by měl být uložen v hloubce minimálně 0,5 m v zemi a ve vzdálenosti asi 1 m od vnější zdi objektu.

Jak umístit zemnicí tyč

Zemnící tyč je dobré umístit v blízkosti vody (bažiny, rybníka nebo řeky). Nikdy neumisťujte zemnící tyč na zastřešený nebo jinak odizolovaný pozemek.

Kolik zemnících tyci : Pro silnější ohradníky nad 1 J mají být instalovány minimálně dvě zemnící tyče, nad 3 J minimálně 3 zemnící tyče. V případě montáže více tyčí musí být od sebe vzdáleny min. 3 m a rovněž dobře vodivě propojeny. Zemnící tyč je třeba dát vždy na vlhké místo.

Pro silnější ohradníky nad 1 J mají být instalovány minimálně dvě zemnící tyče, nad 3 J minimálně 3 zemnící tyče. V případě montáže více tyčí musí být od sebe vzdáleny min. 3 m a rovněž dobře vodivě propojeny. Zemnící tyč je třeba dát vždy na vlhké místo.

Kolik potřebuje dům svodů Obecné pravidlo pro rodinné domy platí minimálně jeden svod na každých 15 m obvodu domu. To znamená, že menší rodinný dům 9 x 8 potřebuje minimálně 3 svody. Svody je třeba umístit rovnoměrně s ohledem na stavební prvky domu okna, pergoly apod.

Proč se zemní

Účelem uzemnění je zajištění správné činnosti některých elektrických zařízení a ochrana před úrazem elektřinou, ochrana před bleskem, přepětím a před účinky statické elektřiny. V rámci přenosové soustavy se uzemňují například uzly generátorů, transformátorů.Je to elektrický odpor, který klade zemnič proudu, který jím protéká do země. Skládá se z povrchového odporu zemniče (způsobují převážně oxidy na jeho povrchu) a z odporu zeminy, převážně v blízkosti povrchu zemniče, viz.Instalujte v zemi minimálně 2 nebo 3 zemnící tyče 1 metr dlouhé ve vzdálenosti přibližně 2 a 3 metry od sebe.

Materiály vhodné pro zemniče

7 v normě ČSN EN 62305-3 hovoří jasně: u mědi je to průřez 50 mm2, u oceli a nerezové oceli drát o průměru 10 mm nebo pásek s průřezem 90 mm2 (další materiály viz tab.).

Jak hluboko zemnící pásek : Obvykle postačí uložit jeden páskový nebo drátový zemnič do hloubky 30 až 40cm ve vzdálenosti 1m od vodivé uzemněné konstrukce. Pro vyšší napětí se klade více páskových zemničů kolem uzemněné části, a to tak, že čím je pásek dále, tím je také uložen hlouběji.

Co se stane když udeří blesk do domu bez hromosvodu : Elektrický výboj za silné bouřky vyvolává napětí několika set milionů voltů, vzniká elektrický proud až sto tisíc ampérů. Smrt může způsobit již pouhých 0,1 A, o požáru nemluvě. Proto se bez hromosvodu neobejdeme. Určitě stojí za to dům chránit a silný výboj svést bezpečně do země.

Co se stane když nemáte hromosvod

Když nemám hromosvod, postačí koupit si přepěťovou ochranu. Přepěťová ochrana zabezpečí domácnost zevnitř, proti výkyvu napětí v elektrické síti, kterou může způsobit úder blesku. Tento typ ochrany však dům neochrání před samotným úderem blesku, a tedy ani před případným požárem.

Zemnící tyče se zatloukají klasickým nebo pneumatickým kladivem 20–30 cm pod úroveň země, spojují se silným zemnícím drátem nebo pásovinou. Všechny spoje musí být zatřené asfaltem nebo jinou ochrannou vrstvou. Ve všech půdních podmínkách lze hodnotu zemního odporu výrazně vylepšit pomocí dodatečných zemnících tyčí.K měření odporu uzemnění se nejčastěji používá metoda 3v, která je také nazývána metodou poklesu potenciálu. Spočívá v umístění proudové sondy ve stanovené vzdálenosti od zkoušeného uzemnění, napěťové sondy jsou umístěny v polovině vzdálenosti. Je důležité, aby se zemnič a sondy nacházely na přímce.

Co přitahuje blesky : Stromy přitahují blesky různě

Velkým rizikem je za bouřky i koupání, windsurfing a plavba v loďce. "Za bouřky venku nepřenášejte kovové předměty ani deštník – fungují totiž jako bleskosvod. Stojí za to si připomenout případ, kdy blesk připravil o život golfistu, který se hře věnoval i během bouřky,“ upozornil Kropáček.