V úvaze je nutné zaujmout vlastní (subjektivní) postoj k určitému problému, jevu či události, vysvětlit ho a své názory podpořit argumentací. Vhodné je používání výrazů: Domnívám se, myslím si, podle mého názoru, uvažuji, přemýšlím, zajímám se o aj. Myšlenky jsou řazeny volně po sobě, dle úvahového postupu.Vypravování je prozaický slohový útvar. Podstatou vypravování je vystihnout děj, příběh tak, aby si ho čtenář, posluchač dovedl představit. Vypravování má tedy děj buď skutečný, nebo smyšlený. Vypravování může obsahovat monology (samomluvu), dialogy (rozhovory více postav), řeč přímou a nepřímou.Úvaha je slohový útvar, v němž se autor zamýšlí nad určitým problémem či jevem. Autor se zabývá podstatou jevů, vztahy mezi nimi a na základě svých úvah pak vyvozuje obecnější závěry, názory. V úvaze se projevuje úroveň myšlení autora, jeho životní zkušenosti, subjektivní názory a postoje.
Jak začíná úvaha : Úvod. Práce samotná již klasicky začíná úvodem, kde se uvádí, jakým problémem se budeme zabývat. Často se stává, a je to tak asi nejlepší, že zde autor položí otázku, nad kterou je třeba se zamyslet.
Co je zamyšlení
Jedná se o nesamostatný slohový útvar, který řadíme k úvaze. V případě úvahy je cílem zamyslet se nad určitým problémem, a následně vyvodit závěr. U zamyšlení se snažíme text zjednodušit a neřešíme tak hloubku daného problému, spíše na něj poukazujeme, lze tedy říci, že zamyšlení je lehčí forma úvahy.
Jak se píše zamysleni : vyzvat Autor vyzývá čtenáře k zamyšlení . zamyslet se Současná situace mě nutí k zamyšlení . zamyslet se Ve svém článku se zamýšlí nad příčinami terorismu . zamyslet se Kriticky se zamýšlí nad úlohou historiků v dnešním světě .
Charakteristika fejetonu
Napsán je zábavným literárním slohem, mnohdy satiricky komentujícím či trefně ironizujícím vybrané dobové události. Časté jsou nadsázka, humorné postřehy nebo hyperboly. Typický humor obsahuje i užívání komických výrazů, slovních hříček či užití knižních tvarů.
Nejjednodušší způsob je rozdělit si text do třech základních částí, které můžete dále členit. V úvodu byste měli nastínit, o čem vlastně celé vypravování bude, představit postavy, uvést místo a čas děje. Ve stati by se měl už celý příběh odehrávat. Určitě nezapomeňte na zápletku, zvrat a vyvrcholení.
Co je to líčení
význam. Líčení jest popis, jenž všecky znaky předmětu až do podrobna uvádí a je co nejživěji vyobrazuje, ne sice aby čtenáře poučil, ale aby ho bavil.U zamyšlení se snažíme text zjednodušit a neřešíme tak hloubku daného problému, spíše na něj poukazujeme, lze tedy říci, že zamyšlení je lehčí forma úvahy. Autor využívá pouze své myšlenky a pokládá jen málo řečnických otázek. Popisuje své zkušenosti, názory a postoje k danému tématu.Při psaní úvahy je také důležité zaměřit se na argumentační stránku tohoto díla. Je samozřejmé, že úvaha není vědecká publikace, na druhé straně v ní však není možné prezentovat vlastní nepodložené názory bez jakékoliv logiky. Ve své úvaze byste měli být předem nezaujatí, objektivní a otevření více názorům.
Na co si dát v úvaze pozor
- Úvaha musí být především logicky strukturovaná.
- Myšlenky by se neměly opakovat.
- Jazyk by měl být spisovný.
- Je důležité neprezentovat pouze svůj názor, ale zamyslet se i nad jinými pohledy.
- Používají se formulace jako myslím si, věřím, že, podle mého názoru, zamýšlím se.
Jaký i se píše : V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.
Co by měl obsahovat fejeton : Fejeton by měl být gradován do jedné pointy a obsahovat nové, nečekané pohledy na věc, a tím vést čtenáře k zamyšlení nad tématem (proto často obsahuje nezodpovězené otázky). V angličtině se význam posunul; feuilleton je v tištěných periodikách používán ve smyslu román na pokračování.
Jaký je rozdíl mezi zprávou a článkem
Tiskové zprávy média zpravidla zveřejňují bezplatně. ✔ PR článek má za cíl především ovlivnit čtenáře, proto na rozdíl od tiskové zprávy nebývá tolik objektivní a firmy (případně jiné organizace) v něm prezentují svůj pohled na věc. Za PR článek se ve většině případů platí.
Jak na osnovu vyprávění
Případně je možné příběh rozdělit do pěti fází, kterými jsou: expozice (úvodní situace), kolize (zápletka), krize (vyvrcholení konfliktu), peripetie (zvraty a komplikace) a nakonec rozuzlení.Zatímco u prostého popisu, který sděluje podstatné informace o vzhledu, vlastnostech…, líčení odhalí vztah autora k jednotlivým popisovaným částem celku. snaž se zapojit všechny smysly (ne jen zrak, ale i ostatní smysly: prostor je evokován sluchem, hmatem i čichem…)
Co je potřeba k líčení : Co budete potřebovat Make-up, krém, korektor na oči s rozjasňovačem, pudr, tvářenku, stíny na obočí a řasenku. Všechny tyto produkty můžete nakoupit v běžné drogerii. Zeptejte se prodavaček, zda by vám mohly nějakou kosmetiku přímo doporučit.