Co je to říz?
Šnyt je způsob čepování piva. Takto čepované pivo má bohatou pěnu a hladší říz, přičemž si zachovává všechny chuťové vlastnosti. Šnyt se čepuje do půllitru, přičemž obsah čepovaného piva je 0,3 litru a zbytek tvoří pěna. Šnyt je velmi oblíbený u znalců piva.Jedná se o čepování piva, kdy vzniká mokrá pěna, která pomalu dochází. Pivo má příjemný jemnější říz, není přesycené ani chuťově prázdné. Pěna je krásně krémová a po napití vytváří kroužky, kterým se říká hladinky.Čochtan. Pivo načepované téměř bez pěny. Čochtan je velmi osvěžující a ideální na zahnání žízně. Jen jej musíte vypít co nejrychleji, neboť bez pěnové pokličky pivo velmi rychle zvětrává.

Které pivo je zásadité : Principiálně, žádné pivo nemůže být zásadité. Všechna piva mají pH v rozmezí 4,1-4,9. Plzeňské pivo má ale jednu z nejnižších kyselostí a zároveň vysoký obsah hořčin, podporujících vylučování žluči. A právě díky těmto dvěma skutečnostem může pomáhat při překyselení žaludku po těžkých jídlech.

Jak se pije šnyt

Mírným pootevřením kohoutu pan výčepní nařízne pěnu a naplní jí sklenici až po okraj. Pěna je velmi kompaktní a tekutá. Takto načepovaná sklenice připomíná na první pohled mléko. Pivní mlíko se pije ihned po načepování ještě před přeměnou pěny v pivo.

Co je to SNIT : Šnyt (z německého Schnitt) je neurčitou objemovou mírou piva, vzniká jediným načepováním piva do půllitru, zbytek tvoří pěna. Šnyt je kompromisem mezi malým pivem, načepováním do třetinky, a právě plným půllitrem.

Šnyt (z německého Schnitt) je neurčitou objemovou mírou piva, vzniká jediným načepováním piva do půllitru, zbytek tvoří pěna. Šnyt je kompromisem mezi malým pivem, načepováním do třetinky, a právě plným půllitrem.

Plnost piva je jeho chuť a struktura v ústech a pocit, jaký vyvolává. Na plnosti se podílí míra prokvašení. Plnost piva můžeme popsat jako pocit plnosti v ústech při jeho pití. Je vnímána mechanoreceptory, nikoliv chuťovými pohárky.

Proč se říká točené pivo

Na baru v hospodě kdysi bývalo takové velké kolo, kterým hospodský zatočil. Tím vehnal vzduch do sudu a díky tomu se mu povedlo pivo natočit. A od tohoto úkonu se právě vžil termín "točené".ŘEZANÉ PIVO – pivo vytvořené sloučením piva světlého a černého. Díky přítomnosti piva černého je řezané pivo zpravidla sladší než pivo světlé a je tedy oblíbenější u žen. Většinou se s tímto pivem setkáme v hospodách, kde nám jej načepují právě ze dvou kohoutů, ale některé pivovary je stáčejí i do lahví – např.Zatímco stupeň prokvašení určí výsledné množství alkoholu v pivu, extrakt, který se neprokvasí, dává naopak pivu plnou chuť. Například pivo Pilsner Urquell 12° má díky záměrně nízkému stupni prokvašení obsah alkoholu pouze 4,4 %, avšak díky tomu si zachovává bohatou plnou chuť.

Kterou značku piv nakupujete nejčastěji Nejčastěji nakupovanou značkou z dotazovaných značek piv je Pilsner Urquell (20 %) a Velkopopovický kozel (19 %).

Kolik je šnyt : Šnyt je půllitr, ale nenapěchovaný, s pěnou do půl sklenice; záleží na dobré vůli hospodského, kolik té pěny do půllitru nadělá.

Co je to Čochtan pivo : Čochtan je sytivé pivo bez pěny s pořádným řízem – obsahuje přírodní oxid uhličitý. „Štamgast jde tak maximálně na dva čochtany,“ říká Mikésková. Pivo nikdy nečepujeme z výšky, aby se nám neprovzdušnilo. Vždycky musí spadat po skle.

Co to je IBU u piva

Internationl Bitterness Units. Jednotky IBU tedy vyjadřují hořkost piva. Konkrétně jedna jednotka IBU představuje jeden gram iso-α-hořký kyselin na jeden litr piva.

Ale [vysl. ejl] je označení značně různorodé skupiny typů svrchně kvašeného piva. Termín pochází z angličtiny a původně označoval pivo vyráběné bez použití chmele (v protikladu k chmelenému pivu označovanému jako beer).Jedná se především o cukry (zkvasitelné a nezkvasitelné). Ze zkvasitelných cukrů pak při kvašení piva vzniká alkohol. Stupňovitost piva tedy udává plnost (hutnost) piva → 10° tedy obsahuje 10 % těchto látek, 12° pak 12 %, atd. → čím více extraktivních látek, tím plnější pivo.

Co znamená u piva ležák : Ležák je označení pro spodně kvašená světlá nebo tmavá piva, která kvasí při teplotách kolem 10 °C. Po procesu kvašení leží tento typ piva déle než měsíc při nízkých teplotách. Ve světě je známé pod názvem Lager. Stupňovitost ležáků se pohybuje od 8° do 17°.